Previdno ob začetku kurilne sezone

1. 10. 2012 | Besedilo: K. J./STA

dimnikar, kurilne naprave, ogrevanje, kurilna sezona, biomasa

Ob začetku kurilne sezone, ki bo v večjem delu Slovenije trajala vse do 31. maja, ministrstvo za kmetijstvo in okolje poziva k varni uporabi ter vzdrževanju kurilnih naprav.

Lastniki kurilnih naprav morajo zagotoviti učinkovito in varno delovanje, na ministrstvu pa svetujejo, da lahko s strokovno oskrbo kurilnih naprav, ki jo izvaja dimnikar, zagotovimo, da kurilne naprave ne bodo ogrožale življenja in premoženja ljudi, poraba energentov pa bo kar se da optimalna.

Enkrat v kurilni sezoni moramo kurilne naprave na tekoče ali plinasto gorivo do 50 kilovatov, ki redno delujejo, pregledati ter očistiti, medtem ko moramo male kurilne naprave na biomaso z manj kot 20 odstotkov toplotnih izgub z dimnimi plini očistiti dvakrat v kurilni sezoni. Kurilne naprave na trdno gorivo do 50 kilovatov, ki imajo več kot 20 odstotkov toplotnih izgub z dimnimi plini in redno obratujejo, je treba v primorskih občinah pregledati in očistiti trikrat, v vseh drugih delih Slovenije pa štirikrat v kurilni sezoni.

Lastnik kurilne naprave mora omogočiti opravljanje storitev in dostop do kurilne naprave, dimnih vodov, pomožnih naprav ali zračnikov in dovoliti vpogled v načrte teh naprav. Omogočiti mora tudi vstop v prostore, v katerih so naštete naprave ali skozi katere potekajo oziroma v katerih se opravljajo storitve dimnikarske službe.

Meri izpustov dimnih plinov na kurilni in dimovodni napravi na tekoče in plinasto gorivo od štirih kilovatov naprej in na trdno gorivo od 50 kilovatov naprej se izvaja v rednih presledkih, najmanj enkrat na leto.

Dimnikarji oz. dimnikarska podjetja morajo lastnikom kurilnih naprav poslati obvestilo o opravljanju svojih storitev vsaj sedem dni pred začetkom opravljanja storitev. Najava mora vsebovati dan in uro prihoda, uporabnik storite pa lahko po želji v dogovoru s podjetjem prestavi najavljeni čas opravljanja storitev dimnikarske službe, vendar za največ 14 dni in ne več kot dvakrat.

V primeru, da lastniki kurilnih naprav dimnikarju ne dovolijo opraviti napovedanih storitev, jim bo v nabiralniku pustil delovni nalog kot dokaz o obisku ter to prijavil inšpekciji. Predpisana globa znaša 200 evrov, dimnikar pa je upravičen do stroška v višini 6,30 evra. Tisti lastniki, ki kurilno napravo in dimne vode čistijo sami, morajo dimnikarju vseeno omogočiti ogled in pregled opravljenega čiščenja.

Več informacij o izvajanju obvezne državne gospodarske javne službe najdete na spletni strani ministrstva.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE