Dela v sadovnjaku: Redčenje za debele in aromatične plodove

8. 6. 2015 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Julijana Bavčar

redčenje, sadno drevje, sadovnjak, plodovi

Laiki, pa tudi marsikateri ljubiteljski sadjar radi pripišejo debelino sadežev iz profesionalnih nasadov pretiranemu gnojenju in urejenemu namakanju, vendar skrivnost kakovostnih plodov niso ne gnojila ne voda, temveč pravilno doredčevanje. Prav začetek junija, potem ko drevo samo odvrže del presežnih plodičev, je pravi čas, da preostale ročno razredčimo.

Naravnost »čudežno« debelitev preredčenih plodov, ki se bo začela približno štirinajsti dni pred dozorelostjo, bomo imeli najprej mož­nost opazovati pri marelicah in breskvah, pravi Roman Mavec, vodja poskusnega sadovnjaka Kmetijskega inštituta Slovenije.

Po priporočila za kakovosten pridelek, ki ga lahko dosežemo še z drugimi sadjarskimi opravili v tem času, smo se odpravili, kot že velikokrat doslej, v inštitutove nasade na Brdo pri Lukovici. Junij je v sadovnjaku čas najbolj bujne rasti, ko so zelo pomembni tudi preprečevanje bolezni in nadzor škod­ljivcev, skrb za prehranjenost drevesa, pri mladih drevesih pa tudi za to, da se bodo razrasla v pravilno obliko. Zdravstveno varstvo rastlin nikakor ne pomeni le škropljenja, ki se mu želimo v domačem sadovnjaku kar najbolj izogniti, veliko lahko naredimo tudi z vzdrževanjem čistega kolobarja pod drevesi, s čimer preprečujemo koreninske bolezni, poleg tega izboljšamo prehranjenost drevesa in oskrbljenost z vodo. Pri tem sta najpomembnejši pletje in plitvo okopavanje tal pod krošnjo.

Sočni mladi poganjki so prava paša za uši. Ker z napadom manjšajo površino listov, ki s fotosintezo hranijo rastlino, in ker so pogosto prenašalke virusnih bolezni, se jih moramo znebiti. »To se da narediti tudi s pomakanjem napadenih vršičkov v vedrce z raztopino insekticida, obstajajo pa tudi ekološka škropiva, ki ne škodijo čebelam in drugim koristnim žuželkam,« pravi Mavec. Pri jablanah lahko z redčenjem plodičev za tretjino omejimo črvivost – žuželka jabolčnega zavijača najraje odlaga jajčeca tam, kjer se plodovi tiščijo. Če se sadeži ne bodo dotikali, bo tudi manj možnosti za gnitje.

Dušikova gnojila najpozneje do srede julija

Po sogovornikovih besedah je v obdobju intenzivne rasti, ko sadna drevesa porabljajo največ hranil, tudi čas za dognojevanje z dušikom (N), najbolje v mineralni obliki (KAN, urea), ker je v njih to hranilo rastlini takoj dosegljivo. Prvič gnojimo v času brstenja, odrasla drevesa potem še enkrat čez mesec dni. »Količine so majhne, za jablano na podlagi MM-106 z dvema metroma in pol premera potresemo po kolobarju pod krošnjo dobro pest gnojila, pri mladih drevesih ga lahko dodajamo vsak mesec, vendar po žlicah. Zapomniti pa si moramo, da je zadnji čas za dognojevanje z dušikom sredina julija, da bodo sveži poganjki do zime pravilno oleseneli. Če želimo drevesu tudi dušik zagotoviti le z organskim gnojilom (hlevskim gnojem, kompostom), ga moramo uporabiti jeseni, da bo do pomladi mineraliziral, tj. prešel v rastlini dostopno obliko,« razloži sogovornik. Z drugima najpomembnejšima hraniloma, fosforjem (P) in kalijem (K), gnojimo na zalogo ob sajenju in ju potem dodajamo vsako jesen, saj zelo počasi potujeta v globino (po centimeter na leto) in se ne izpirata.

V nadaljevanju ob fotografijah pojasnjujemo opravila in dogajanje v sadovnjaku v tem času.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE