Cvetna monilija

19. 3. 2014 | Besedilo: Julijana Bavčar | Fotografije: Leon Vidic/dokumentacija Dela

cvetna monilija

Koščičasta sadna drevesa so zelo občutljiva na glivično bolezen cvetna gniloba ali cvetna monilija. Širi se z vlago oziroma dežjem, ko je drevo enkrat okuženo, pa ga ne moremo več pozdraviti. Veliko marelic, češenj, breskev in drugih koščičarjev je zaradi nje zapisano propadu. Cvetna monilija je tudi eden od razlogov, da drevo ne rodi – posebej v letih, ko med cvetenjem dežuje.

Gre za zelo agresivno glivično bolezen, ki lahko vstopi v rastlino skozi odprt cvet, ki predstavlja vstopno mesto. Skozenj prodre v vejico in tako okuži tudi druge cvetove, na koncu pa vso vejico, ki nato odmre. Gliva lahko okuži tudi zoreče plodove. Prezimi na odmrlih cvetnih delih in odmrlih vejicah ali pa na zasušenih plodovih, tako imenovanih mumijah, ki ostanejo na drevesu. Zlasti slednje moramo v vrtu dosledno odstranjevati. Trosi z okuženih mest spomladi okužijo cvetne organe, v cvet pa prodrejo z vodo. Če se okuži večje število cvetov, odmre več vejic, če pa si okužbe sledijo iz leta v leto, drevo naposled odmre.

Če nam češnja ali marelica iz razpokanih mest na lubju smoli, je to skoraj gotovo znak za cvetno monilijo. Pomembno je izrezovanje in sežiganje odmrlih poganjkov, ki jih med letom opažamo na drevesu, za preventivo pa pomaga edino škropljenje. Pravi se mu škropljenje v cvet, ker je namenjeno zaščiti odprtih cvetov. Opravi se pred napovedanim dežjem; če se padavine med cvetenjem ponovijo večkrat zapored, je tudi škropljenje treba v nekajdnevnih razmakih ponoviti, saj se cvetovi odpirajo postopoma. O sredstvih za zaščito se je priporočljivo posvetovati s svetovalcem v rastlinski lekarni.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE