Največji mejnik: vezana okna

16. 6. 2010 | Besedilo: Barbara Primc

okna, prezračevanje, stavbno pohištvo, dosje

Nekoč so bila okna skoraj zgolj enojna ali škatlasta z enojno zasteklitvijo in brez tesnil. Potem so se pojavila vezana okna in dvojna zasteklitev s tesnili ali brez njih ter z okovjem. zdaj so standard enojna z dvojno zasteklitvijo in plinsko polnitvijo ter nizkoemisijskim nanosom, lahko so eno-, dvo- ali večkrilna, s pokončnikom ali brez. Toplotnoizolativne lastnosti oken, ne glede na material, iz katerega so izdelana, morajo ustrezati standardom in predpisom, pravi Neva Jejčič, vodja projekta znak kakovosti v graditeljstvu na Gradbenem inštitutu ZRMK, s katero smo se pogovarjali o najpomembnejših mejnikih v razvoju stavbnega pohištva.

Okna, ki smo jih vgrajevali pred tridesetimi leti, se po toplotnoizolativnih lastnostih ne morejo primerjati s sodobnimi. Zdaj zaradi prevelikih toplotnih izgub ne bi smeli več izbrati niti tistih, ki so še pred desetletjem veljala za izjemno energijsko varčna. Včasih so mojstri po znanih in preverjenih postopkih izdelovali izključno lesena enojna ali škatlasta okna, z enojno zasteklitvijo in brez tesnil, ki bi zagotavljala boljšo vodo- in zrakotesnost. Kakovost izdelave in vgradnje je bila odvisna od njihove spretnosti in izkušenj.

Prvi večji mejnik v razvoju stavbnega pohištva so bila vezana okna z dvojno zasteklitvijo, s tesnili ali brez njih ter z okovjem, kakršna se pravzaprav uporabljajo še danes, razloži Neva Jejčič. Uveljavili so se le nova materiala za okenske profile (PVC in aluminij), novi načini tesnjenja, drugačno okovje, nove tehnike pritrjevanja stekel v okvir ... Sogovornica doda, da že dolgo ne moremo več govoriti o razlikah v kakovosti materialov za stavbno pohištvo, saj morajo biti vsi certificirani, od 1. februarja letos pa morajo imeti vsa okna, ki so v prodaji Sloveniji, tudi oznako CE: »Proizvajalci le nabavijo profile (okvir in krilo), zasteklitev, tesnila, okovja in zunanja senčila, tako da okna le sestavljajo in poskrbijo še za kakovostno montažo. Za vse tri materiale in njihovo kombinacijo veljajo isti standardi (EN SIST) in pravilniki (Pures), zato je težko opisati, kako je potekal razvoj pri oknih iz posameznih materialov.« Proizvajalci so se trendom in zahtevam trga po čim boljših toplotnoizolativnih lastnostih prilagajali na različne načine.

Les

Leseni profili so standardnih mer, navadno imajo kvadratni prerez, sestavljeni pa so vsaj iz trislojnih lepljencev smreke, jelke, macesna, hrasta, merantija, evkalipta ... Glavno pomanjkljivost lesa, občutljivost na vremenske vplive, so proizvajalci poskušali čim bolj omiliti z ustrezno globinsko in površinsko zaščito. Ko se je kot material uveljavil aluminij, so začeli leseni profil z zunanje strani »oblačiti« v aluminijastega, s čimer je leseno okno dodatno zaščiteno.

Toplotnoizolativne lastnosti so sprva izboljševali z umetnimi izolacijskimi materiali, zdaj pa so na voljo toplotnoizolacijske obloge, ki so v celoti lesene. Ker sodobna okna zelo dobro tesnijo, so morali proizvajalci poskrbeti za prezračevanje. Včasih so imela okna na spodnji strani okvirja posebne lopute, s katerimi je bilo mogoče uravnavati izmenjavo zraka, posebne letve, perforirana tesnila in posebno okovje. Zdaj so v profile (lesene, aluminijaste ali iz PVC) ali toplotnoizolacijske obloge vgrajene zračne reže, zračni žepki in podobni sistemi skritega prezračevanja, kar omogoča prezračevanje pri zaprtem oknu. Proizvajalci so zasnovali tudi nov koncept izdelave, ki temelji na enotnem notranjem profilu okna, na tega pa je mogoče dodajati lesene profile ali profile v kombinaciji lesa in aluminija. Ko se je začelo v proizvodnji oken uporabljati lepljeno steklo, tako da je nosilni element steklo, ne več okvir, so lahko do takrat precej široke profile zamenjali z vitkejšimi, s čimer dosegajo boljše toplotne karakteristike oken.

PVC

Okna s profili iz PVC so se začela uveljavljati v šestdesetih letih prejšnjega stoletja. Njihova uporaba v Evropi je doslej naraščala, saj so cenovno ugodna in naj bi imela enako življenjsko dobo, približno 50 let, kot lesena. Najpomembnejša prvina kakovostnega okna iz PVC so profili, poudarja sogovornica. To ni očitno na prvi pogled, saj je njihova konstrukcija očem skrita. Prvi profili iz PVC so bili sestavljeni le dveh ali treh komor, zdaj pa proizvajalci ponujajo tudi osemkomorne, v katerih so lahko dodani toplotnoizolacijski materiali, ki povečajo energijsko učinkovitost in tudi dodatno ojačijo okvir. Pred UV-žarki in vremenskimi vplivi jih je mogoče zaščititi z aluminijasto oblogo, za večjo varnost jim vgrajujejo varnostno okovje po celotnem obodu.

Aluminij

Profili iz aluminija so že industrijsko določeni, pripisujejo jim življenjsko dobo 60 let ali več. Sogovornica opozarja, da morajo biti čim bolje toplotno izolirani, pri čemer je pomembna zlasti širina prekinitve toplotnega mostu, saj kovine zelo dobro prevajajo toploto. V profile so za boljšo izolacijo začeli vgrajevati toplotnoizolacijski material, da so zmanjšali njihovo toplotno prehodnost. Toplotne karakteristike aluminijastih oken so tako kot pri drugih boljše, odkar se uporablja nova tehnika lepljenja stekla, ki ne potrebuje jeklene ojačitve, saj sta steklo in krilo zlepljena in tako trdno pritrjena po celotnem obodu okna.

Delo in dom, 16. junij 2010

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE