Vlada sprejela predlog zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin

Vlada je sprejela predlog zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin. Kot so sporočili, so prisluhnili strokovni javnosti in občinam ter pretehtali vse argumente. Predlog je bil že maja v vladni obravnavi, a se koalicijski DeSUS in SD s sprejemom nista strinjali.

Po majski zamrznitvi postopkov v vladi so k sprejemu novega zakona o množičnem vrednotenju nepremičnin še v tem letu pozvali projektni svet za koordinacijo in usmerjanje projekta priprave nove sistemske ureditve obdavčitve nepremičnin ter Skupnost občin Slovenije, Združenje občin Slovenije in Združenje mestnih občin Slovenije, Gospodarsko zbornico Slovenije, Obrtno-podjetniško zbornico Slovenije, Trgovinsko zbornico Slovenije in Združenje bank Slovenije.

"Vlada je prisluhnila strokovni javnosti in občinam. Ponovno smo pretehtali argumente in ugotovili, da je to zakon, ki ga nujno potrebujemo," je na novinarski konferenci po seji vlade danes na Brdu pri Kranju povedal premier Miro Cerar.

Poudaril je, da potrditev predloga tega zakona ne pomeni, da bo vlada v tem mandatu predlagala tudi zakon o davku na nepremičnine. "Tega zakona v tem mandatu ne bo," je zatrdil.

"Odzivamo se na zahteve strokovne javnosti, zakon usklajujemo z odločbo ustavnega sodišča in lastnikom zagotavljamo ustrezno pravno varnost, ki je v obstoječi zakonodaji nimajo" je nanizal Cerar in dodal, da bo imel zakon številne pozitivne učinke in da ga pričakujejo civilna družba, občine in stroka.

Ministrica za finance Mateja Vraničar Erman je dejala, da s predlogom naslavljajo očitke ustavnega sodišča, ki je leta 2013 za neustavnega označil del zakona, ki opredeljuje množično vrednotenje za potrebe obdavčenja, in sicer iz dveh glavnih razlogov - da zakon lastnikom ne nudi ustrezne pravne varnosti oz. možnosti sodelovanja v postopku določanja vrednosti nepremičninam ter da vsebine, ki bi morale biti urejene z zakonom, prepušča podzakonskim aktom.

Predlog zakona - ki ga vlada v DZ pošilja za obravnavo po rednem postopku, ministrica pa pričakuje, da bo sprejet do konca leta - po njenih besedah predstavlja šele prvi korak v postopku posodobitve sistema množičnega vrednotenja nepremičnin. Na podlagi zakona bo namreč treba izvesti novo vrednotenje, predvsem pa veliko storiti pri urejanju podatkov v evidencah, je poudarila.

Za lastnike nepremičnin je pomembno, da bodo imeli možnost ugovarjati pripisani vrednosti nepremičnine in uveljavljati posebne okoliščine, ki jih z modeli vrednotenja ni mogoče zajeti, je dejala ministrica.

Po predlogu bodo namreč nadgradili postopek sodelovanja lastnikov in občin v fazi oblikovanja modelov vrednotenja, lastniki pa bodo lahko vplivali tudi na pripis vrednosti posamezni nepremičnini. Zakon bo namreč omogočal ustrezno znižanje ali zvišanje vrednosti ob upoštevanju dokazanih posebnih okoliščin, kot so posebej ugodna ali neugodna mikrolokacija, nestandardna kakovost in poškodbe nepremičnine.

Ministrica je še izpostavila, da se posplošena vrednost nepremičnin porablja za številne namene in da je davčni le eden izmed njih. Tako se med drugim uporablja pri določanju pravic posameznikov iz javnih sredstev, v poslovnem svetu, pri določanju vrednosti hipotek.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE