Razstava: Slovensko modernistično steklo

V Narodnem muzeju Slovenije je do 1. oktobra 2017 na ogled pregledna razstava Umetnost za vsakdan – Slovensko modernistično steklo, ki je predstavlja slovensko ustvarjalnost na področju oblikovanja stekla. Avtorici razstave sta dr. Mateja Kos iz Narodnega muzeja Slovenije in dr. Cvetka Požar iz Muzeja za arhitekturo in oblikovanje.

Oblikovanje stekla ima pri nas zelo dolgo tradicijo. "Že od srednjega veka naprej so bili steklarske tehnike ter vrste in načini dekoracije takšni kot drugod v srednji Evropi. Zato je na razstavi tudi nekaj pomembnih predmetov, ki ilustrirajo razvoj stekla v Evropi in na ozemlju današnje Slovenije od 16. stoletja naprej: razstavljeni so v originalni vitrini iz začetkov Deželnega muzeja za Kranjsko, predhodnika Narodnega muzeja Slovenije," so povedali na novinarski konferenci ob odprtju razstave, kjer so predstavljene vse prelomnice v razvoju oblikovanja stekla: steklo na beneški način, pojav brušenega in graviranega stekla in inovacije iz 19. stoletja na področju tehnologije ter dekorativnih struktur. 20. stoletje. Na ogled so tako izdelki v slogu secesije in art decoja kot tudi sodobni izdelki slovenskih oblikovalcev, za katere so avtorji dobili navdih v tradiciji.

"Modernistično steklo na Slovenskem je doživelo razcvet v obdobju med petdesetimi leti in začetkom osemdesetih let 20. stoletja. Skladnost uporabnosti in estetike se kaže v preprostih, geometrijskih, čistih linijah in odsotnosti okrasa. V petdesetih letih je bila poudarjena zlasti uporabnost stekla v sozvočju z estetsko komponento. Blage odmike od strogega funkcionalizma lahko zaznamo že v šestdesetih letih, kompleksnejši pristop pa se je prebil v ospredje na začetku sedemdesetih let. V redno proizvodnjo in na trg so prišli predvsem izdelki oblikovalcev, ki so bili zaposleni v Steklarni Hrastnik, Steklarni Boris Kidrič (Rogaška Slatina) in v Steklarski šoli iz Rogaške Slatine, mnogi so za svoje izdelke prejemali tudi mednarodne nagrade," je ob napovedi razstave povedala soavtorica razstave dr. Cvetka Požar. Oblikovalci so si po njenih besedah zamislili zelo raznovrstne serije, ki so močno razširile uporabo kakovostnega in okusno oblikovanega stekla. Predvsem v sedemdesetih letih pa so s serijami gospodinjskega stekla v vsakdanje življenje vnesli eleganco ter skladnost materiala, funkcije in oblike.

"Steklo je krhko, razbije se, zavrže in nadomesti z novimi kosi. Pa vendar so med temi predmeti lahko tudi taki, ki pričajo o pomembnih dosežkih slovenskega oblikovanja," je poudarila soavtorica razstave dr. Mateja Kos.

Ob razstavi je izšel tudi katalog, ki je zasnovan kot serija diptihov, kjer so modernistični kosi stekla postavljeni ob bok z zgodovinskimi. Avtorica fotografij Tanja Lažetić je iskala povezave med modernističnim iskanjem racionalnega in navdihom v tradiciji. Katalog nas v spremnih besedilih, ki so jih prispevali Tanja Pak, Cvetka Požar, Jože Rataj, Mateja Kos in Valentina Bevc Varl, popelje po zgodovini slovenskega modernističnega stekla, Steklarski šoli v Rogaški Slatini in steklarstvu na Pohorju.

Po razstavi, ki je spremna prireditev BIO 25, so pripravili tudi vodene oglede. Prvi voden ogled bo to nedeljo, 19. marca 2017, ob 11. uri v Narodnem muzeju Slovenije – Metelkova. Gre za tako imenovano muzejsko premiero, ko bosta po razstavi obiskovalce popeljali avtorici razstave.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE