Odprta vrata – Nizozemska: Les in belina v 
četrti rdečih luči

18. 8. 2014 | Besedilo: Mariana Schroeder | Fotografije: Barbara de Hosson/living4media

odprta vrata, nizozemska, les, bela, prenova

Robert Nan in Anna van den Boogert, ki živita v svetu glasbe, mode in oblikovanja, sta dolgo iskala hišo, v kateri bi si lahko ustvarila idealno domovanje. Na koncu sta tisto, kar sta iskala, našla v mirnem kotičku slovite amsterdamske četrti rdečih luči. Stanovanje sta v celoti obnovila.

Hiša iz 17. stoletja je bila na začetku prejšnjega stoletja že skoraj povsem porušena. Ko so jo v tridesetih letih znova zgradili, so ohranili njeno staro konstrukcijo. »To je bilo za naju kot naročeno,« pravi Robert Nan, ki dela kot producent oglaševanja v eni od filmskih družb. »Lahko sva odstranila omet z ene od sten in razkrila izvirno opeko iz 17. stoletja.«

Za amsterdamske razmere je hiša prostorna – v celoti meri 91 kvadratnih metrov –, a je bila v zelo slabem stanju, tako da jo je bilo treba v celoti obnoviti. Prvo, kar sta dala narediti, je bilo podiranje sten med tremi sobami, s čimer je nastal velik prostor, v katerem so zdaj odprta kuhinja, jedilnica in dnevna soba. »Ko vmesnih sten ni bilo več, se je odprlo 50 kvadratnih metrov prostora, ki je zdaj srce stanovanja,« pravi Robert.

Mlada oblikovalca sta se sama lotila oprem­ljanja. Kuhinja je v glavnem iz lesa. Omarice v sivi barvi dopolnjujejo po naročilu izdelane delovne površine iz poliranega betona. »Omarice so iz serijske proizvodnje, vendar sva nato precej denarja porabila za kakovost­ne gospodinjske aparate,« pojasnjuje Robert. V mislih ima indukcijski štedilnik in pečico znamke Smeg, pomivalni stroj AEG in hladilnik Bosch. Odprte police so izdelane iz ostankov klopi starega vlaka, ki ga je vlekla parna lokomotiva. »Kupila sva jih v trgovini v Amsterdamu, ki se ukvarja z obnavljanjem in prodajo arhitekturnih ostankov. Deske so bile popolnoma črne od saj, ki so se na njih nalagale dolga leta. Odstranila sva umazanijo in pokazal se je prelep hrastov les,« pripoveduje Robert.

Jedilno mizo dopolnjujejo različni stoli. »Stoli iz upognjenega lesa so angleški. Podedoval sem jih po dedu.« Njihovi plastični okvirji so ena od izvedb stolov DKR Charlesa in Ray Eames.

Po naročilu izdelani kamin sta premišljeno postavila med kuhinjo in dnevnim prostorom. Vgrajen je više v steni, pod njim pa je prostor za hranjenje polen. »Imava ga zato, da uživava v vzdušju in toploti odprtega ognja, ga pa tu in tam uporabiva tudi kot žar, saj v njem spečeva kakšen zrezek,« pravi Robert.

Viseči stol iz ratana sta kupila na spletni dražbi hiše Marktplaats.

Mladi par je kaj hitro spoznal, da je obnova hiše proces, ki bo trajal kar nekaj časa. Medtem sta prihranila nekaj denarja za nakup novih kosov dizajnerskega pohištva.

Robert ima nadvse rad skandinavsko pohištvo. Še posebej sta mu pri srcu dva stola iz usnja. »Enega sem kupil v trgovini z rabljenimi predmeti. Po mojem mnenju gre za stol Safari danskega oblikovalca in arhitekta Kaa­reja Klinta, ki je močno vplival na skandinavsko oblikovanje prve polovice 20. stoletja.« Zložljivi stol iz tridesetih let ima okvir iz jesenovine, sedež in naslon pa iz usnja.

V eklektični dnevni sobi je treba omeniti tudi ročno izdelano servirno mizico in dve športni starini. Prva je velika usnjena vreča, ki so jo nekdaj na treningih uporabljali boksarji. Zdaj ima vlogo oblazinjenega tabureja. Zraven nje stoji stara usnjena žoga iz Antwerpna, motiv pa dopolnjuje italijanska stoječa svetilka.

Anna van den Boogert je bolj romantična duša in zbira metulje in peresa, ki jih nato uokviri in kombinira z zbirko želvjih oklepov. Ima podjetje Lola &Kate, ki ga je ustanovila skupaj s prijateljico Martine van den Berg. Svojo zbirko peres, žuželk in bioloških primerkov sta poimenovali Vitrina vedoželjnosti. »Peresa in metulji so videti ranljivi in dajejo vtis prosojnosti in prefinjenosti, nečesa, kar je minljivo in krhko,« pravi Anna. Veliko okrasnih predmetov v dnevni sobi je iz njene zbirke.

Anna in Robert sta ves čas sodelovala pri prenovi. »Anna je točno vedela, kaj hoče. Res pa je, da imava zdaj v hiši več stvari, kot sva jih imela, ko so bile posnete fotografije,« pojasnjuje Robert. Opečnata stena v spalnici je rezultat skupnega dela. »Ugaja nama kontrast, ki ga ustvarja v povsem belem prostoru. Vse skupaj sva naredila sama. Potreboval sem kar nekaj časa, da sem odstranil omet in se prebil do opečnatega zidu.« Kopalnica je tik ob spalnici. Tudi v tej sobi sta uporabila kombinacijo sive in bele barve. V eklektičnem stanovanju se prepletajo različni slogi in vplivi. »To je kraj, kjer so se med seboj povezali Amsterdam, Stockholm in New York,« pravi Robert.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE