Slovensko oblikovanje na ogled v Trstu

16. 1. 2014 | Besedilo: A. Z.

oblikovanje, les, razstava

V petek, 17. januarja 2014, bodo v razstavnem prostoru VUD v Trstu (Via Diaz 15a) odprli razstavo unikatnih slovenskih lesenih izdelkov Vezi. Na njej bodo svoje izdelke razstavljali Klara Zalokar in Klemen Zupančič (Handmade in Moste), skupina Oloop, Dejan Pfeifer (Studio Drevo), Tobias Putrih, Samo Gašperšič, Arne Vehovar, Nena Gabrovec in Kaja Lipnik Vehovar ter študenti Fakultete za arhitekturo in Fakultete za družbene vede Univeze v Ljubljani.

Razstava Vezi predstavlja unikatne lesene izdelke sedmih slovenskih avtorjev in avtorskih skupin. Glavna vez med avtorji, ki se ločijo po znanjih in zanimanjih, je po besedah Mojce Zupanič les, material, ki ga uporabljajo na različne načine in z drugačnimi izhodišči. Različnost njihovih pristopov omogoča prikaz široke palete možnosti uporabe lesa, od konstrukcijskih do dekorativnih.

"Druga vez med njimi je unikatnost izdelkov, ki jo predstavljamo v dveh oblikah - enkratni izdelavi produkta ali enkratni sestavi produkta iz serijskih kosov. Pojma unikatno ne razumemo le v uveljavljenem pomenu avtorsko ročno izdelanega produkta. Razumemo ga tudi v rezultatu procesa, ki se začne, ko avtor določi sestavine, in zaključi, ko jih uporabnik sestavi v lastno unikatno celoto," pravi Zupaničeva.

In kaj vse bo na ogled na omenjeni razstavi?

Oblikovalsko-arhitekturni tandem Handmade in Moste, ki ga sestavljata absolventa arhitekture Klara Zalokar in Klemen Zupančič, predstavljata Reflektor, ročno izdelano viseča svetilko, in Knjigobežnice, slovensko različico iniciative Little Free Library, ki spodbuja branje in izmenjavo knjig.

Skupina Oloop, ki je aktivna na različnih področjih vizualnega in prostorskega ustvarjanja, produktnega oblikovanja in oblikovanja tekstilij, predstavlja Vajenice. To je serija polizdelkov različnih velikosti in oblik iz lesa ter volnene polsti. Lesene ploščice z luknjičastimi polji ponujajo podlago za igro vezenja, t.i. veziljsko vajenico.

Študenti FA in FDV UL so leta 2011 sodelovali na delavnici Minimalna stanovanja za mlade družine, kjer so zasnovali prototip minimalnega stanovanja iz lesenih palet raziskuje alternativne možnosti bivanja za mlade, saj sta pomanjkanje in nedostopnost stanovanj glavna vzroka za njihovo pozno osamosvajanje.

Kipar Tobias Putrih predstavlja projekt za Mudam Studio, to je projekt za luksemburški muzej sodobne umetnosti iz leta 2007, ki je postal del stalne razstave. Tobias Putrih je v muzeju zasnoval spreminjajoči se prostor za eksperimentalno učenje, izobraževalne dejavnosti, delavnice, srečanja z umetniki itd. Spreminjanje in prilagajanje različnim dejavnostim zagotavljajo funkcionalne, delno funkcionalne in nefunkcionalne strukture, sestavljene iz modularnih lesenih elementov, ki spominjajo na pohištvo. Prototipi teh elementov so izdelani v manjšem merilu in namenjeni obiskovalcem, da jih sami, z lastno domišljijo in znanjem, sestavijo v poljubne strukture.

Arhitekti Arne Vehovar, Nena Gabrovec in Kaja Lipnik Vehovar, ki ustvarjajo na področju oblikovanja prostora in grafičnega ter industrijskega oblikovanja, predstavljajo svetilke Čipka, Roža in Snežinka v obliki čipkastega okrasa. Svetila so ročno izdelana iz smrekovih paličic in javorjevega furnirja, izdelava pa se zgleduje po načelih tradicionalnih slovenskih domačih obrti.

Oblikovalec Dejan Pfeifer, ki deluje v oblikovalsko-arhitekturnem Studiu Drevo, oblikuje in ročno izdeluje unikatne predmete iz masivnega lesa v manjših serijah, pri katerih raziskuje izraznost posamezne vrste lesa, načine njegove obdelave, uporabe in spajanja. Na razstavi bodo na ogled jedilna miza Natura, ki je narejena iz brestovega lesa, kavna miza Meduza, ki je izdelana iz orehovega (jedilna ploskev) in brestovega lesa (noge), stol Šah, ptičja hišica Ufo, narejena iz recikliranih materialov, in Travniška Lučka, ki je nastala v sodelovanju s Stašem Mitrovićem, v svoji obliki pa izhaja iz cvetočega travnika in hkrati pripoveduje zgodbo o slovenskih gozdovih in lesni industriji.

Gumb, Lovilni lonček, Akrobat in Drček so unikatne ter ročno izdelane lesene igrače, ki izhajajo iz slovenske in srednjeevropske kulturne dediščine. Njihov avtor je Samo Gašperšič, ki oblikuje in izdeluje unikatne lesene ekološke otroške igrače ter nakit iz različnih vrst lesa. Deluje v okviru Kulturno umetniškega društva Sredina, v katerem organizira in vodi rokodelske delavnice.

Avtorji izdelkov v lesu raziskujejo izraznost materiala, uporabo tradicionalnih slovenskih obrtniških načinov izdelave in oživljajo kulturno dediščino. Raznovrstnost predstavljenih izdelkov, kot pravijo organizatorji razstave, odpira boljše možnosti za vzpostavljanje nadaljnjih vezi s širšo publiko, s kupci in možnimi vlagatelji. Njen namen pa je tudi promocija avtorjev oziroma avtorskih skupin. Razstavo so zasnovali Primož Fijavž, Martina Malešič in Anja Planišček, pa ogled pa bo do 8. februarja 2014.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE