Razstava: Svetloba, ujeta v kamen

16. 10. 2015 | Besedilo: A. Z.

razstava, dragi kamni, nakit

V atriju Prirodoslovnega muzeja v Ljubljani je do 15. novembra 2015 na ogled razstava z naslovom Svetloba, ujeta v kamen. Gre za obsežno razstavo o svetlobi, svetu kristalov, mineralov in draguljev, ki so jo pripravili ob mednarodnem letu svetlobe in tehnologij, povezanih z njo.

Na razstavi po skoraj sto letih predstavljajo Zoisov diamant in njegov povečan model. Prvič so na ogled žuželke, ujete v jantar iz velenjskega premogovnika, ki je po dveh milijonih letih ponovno ugledal svetlobo in razkril skrivnosti nekdanjega življenja. Prav tako prvič slovenski javnosti predstavljajo najdbo diamantov na ozemlju današnje Slovenije. Na ogled je tudi serija unikatnega nakita, ki jo je pripravilo več kot 30 zlatarjev in oblikovalcev nakita. Ta, kot pravijo organizatorji razstave, "izžareva raznolikost materialov, oblike in v nakit upodobljenih zgodb".

"Razstava pripoveduje zgodbo o svetlobi, o njenem rojstvu pred skoraj 14 milijardami let, o naravnih virih svetlobe, med njimi o Soncu, zvezdah, galaksijah. Spoznamo utrinke in njihovo moč ter naravna svetila, kot so vulkani in požari. V morskih globinah ali blizu obale so poseben vir žive svetlobe – bioluminiscence – nekatere živali. Ob vsem tem pa človek s pretirano rabo svetlobe vpliva na svetlobno onesnaženje in s tem na življenje žuželk," o razstavi pravijo organizatorji razstave.

Razstava poskuša odgovoriti na vprašanja, kot so, kaj se zgodi, ko pade svetloba na kristal, mineral, dragulj, kateri minerali so bili nekoč pomembni pigmenti in zakaj se pri večini mineralov svetlobni žarek podvoji, kaj cenimo pri draguljih, ali so v Sloveniji diamanti in podobno Obiskovalci razstave bodo ob ogledu spoznali, kaj je svetloba, kateri so naravni viri svetlobe, kaj so umetna svetila ter kako vidimo ljudje in nekatere živali.

Razstavo spremlja veliko praktičnih preizkusov in predstavitev. Oblikovanje kamna je predstavljeno z delavnico brušenja dragih in okrasnih kamnov, plemenite kovine lahko obiskovalci spoznajo ob izpiranju dravskega peska, oblika v kamnu pa se predstavlja skozi oblikovalsko zasnovane kamnoseške izdelke študentk in študentov, ki so s pomočjo svojih mentorjev ustvarili presežke v uporabi kamna.

Dodatne vsebine razstave so na voljo tudi na posebni aplikaciji za uporabo na tabličnih računalnikih in pametnih telefonih. Kot še pravijo organizatorji, je razstava o kamnu in svetlobi namenjena osnovnošolcem, srednješolcem, družinam in drugim obiskovalcem. Razstavo spremlja bogat spremljevalni program z delavnicami in predavanji. Tako se lahko že danes ob 18. uri udeležite predavanja Andreja Guština Svetloba v vesolju ali pa v nedeljo ob 11. uri delavnice Poizkusi s svetlobo, ki jo bo prav tako vodil Andrej Guštin.

Jutri bo v okviru makedonskega večera predavanje Minerali in dragulji Makedonije, ki ga bo imel dr. Miha Jeršek, in predstavitev filigrana, ki jo bo pripravila Biljana Klekachkoska.

V četrtek, 22. oktobra 2015, ob 18. uri bo sledilo predavanje dr. Brede Činč Juhant z naslovom Pogled v kamen je čudovit, v petek, 23. oktobra 2015, pa predavanje dr. Petre Bole Nakit kot umetnost.

V torek, 27. oktobra 2015, ob 10. ali 11. uri bo po razstavi tematsko vodstvo z demonstracijo Zlato – kovina s sijem Sonca in prikazom izdelave nakita. Z zlatarskim mojstrom Lukom Lapajnetom bodo udeleženci izdelali damski prstan z biserom. Isti dan ob 16.30 bo tudi zlatarska delavnica v obliki predavanja, ki jo bosta vodila priznana oblikovalca Olga Košica in Rok Marinšek.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE