Razstava Arhitektura inventura

15. 2. 2017 | Besedilo: A. Z./STA

arhitektura inventura, Cankarjev dom, razstava, arhitekti

V Cankarjevem domu je na ogled razstava Arhitektura inventura 2014-2016. To je že osma bienalna razstava članov Društva arhitektov Ljubljana (DAL), tokrat je na njej predstavljenih 126 arhitekturnih projektov, ki so nastali v zadnjih dveh letih. Na tokratni razstavi je v ospredju predstavitev interierjev.

Razstava v veliki dvorani Cankarjevega doma je razdeljena v deset vsebinskih sklopov. Tako so poleg interierjev na ogled tudi projekti ureditve zunanjih prostorov, javne infrastrukture in urbanizma, pa tudi izobraževalni, kulturni, verski in športni objekti. Zelo malo pa je tokrat predstavljenih večstanovanjskih gradenj. Po besedah sourednice razstavnega kataloga Kristine Dešman je v primerjavi s prejšnjimi leti letos zelo močno zastopana kategorija interier, pri kateri gre za manjše projekte in večinoma zasebne investitorje. V primerjavi s prejšnjimi leti je predstavljenih veliko novih, mlajših avtorjev, kar priča o tem, da se, ali menja generacija ali pa mlajši arhitekti dobivajo priložnost za delo. Poleg tega je letos mogoče zaznati zmanjšanje javnih in povečanje števila zasebnih investitorjev.

Poseben sklop, naslovljen Arhitekturna kultura, je namenjen pisanju članov DAL o arhitekturi, ki so ga sicer vpeljali že pri prejšnji izdaji razstave.

Po besedah predsednika DAL Jurija Kobeta so na razstavi predstavljena dela po svoji kakovosti primerljiva s podobnimi arhitekturnimi deli v evropskem in svetovnem merilu. Njihov izbor je pogosto deležen tudi najpomembnejših mednarodnih arhitekturnih nagrad. Ob tem je izpostavil paradoks, da je danes slovenska arhitektura bolj nagrajevana v tujini kot doma.

Opozoril je še na mačehovski odnos države do arhitekture v razpravi o kulturni na splošno. Ta je sicer po njegovih besedah razviden že iz števila razstavljenih projektov po posameznih sklopih. Ob tem pa se, kot je dejal, na srečo izboljšuje individualni odnos do kulturno oblikovanega prostora, kar je razvidno predvsem iz razdelkov interier in individualna gradnja. Pri projektih večjih razsežnosti pa, kot je poudaril Kobe, pri odločitvah za državotvorne arhitekture paradoksalno pogosto prednjačijo mesta pred državo.

Na razstavi poleg članov DAL na povabilo izvršnega odbora DAL sodelujejo tudi nekateri člani drugih slovenskih arhitekturnih društev, na posebno povabilo pa še osem članov Društva arhitektov Beograd, ki jih je izbral odbor beograjskega društva. Predstavljenih je tudi deset študentskih projektov. Skupaj je na razstavi zastopanih več kot 150 avtorjev.

Razstavo, ki je na ogled do 16. marca, bo pospremilo šest predavanj in šest študentskih predstavitev pod skupnim naslovom Arhitekti imamo rešitve - kako jih realizirati. Pripravili pa so tudi okroglo mizo, posvečeno prenovi Plečnikovega stadiona, ki bo v četrtek, 9. marca 2017, ob 17. uri.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE