Največji arhitekturni festival

29. 9. 2014 | Besedilo: Barbara Primc

arhitektura, 2014, odprte hiše slovenije, festival

Prihodnji vikend, med 3. in 5. oktobrom 2014, bo že petič potekal največji arhitekturni festival v Sloveniji. V okviru projekta Odprte hiše Slovenije si bo mogoče brezplačno ogledati več kot sto arhitekturno zanimivih, kakovostnih sodobnih objektov; zasebnih, turističnih, lesenih, prenovljenih, med njimi tudi deset skoraj ničenergijskih in deset izbranih javnih objektov, ki javnosti drugače niso dostopni, a so pomembni z vidika kulturne dediščine ali za delovanje družbe.

Odprte hiše Slovenije (OHS) so del mednarodne mreže OpenHouseWorldWide, ki je leta 1992 začela delovati v Londonu in je zdaj razpredena v 23 mestih po vsem svetu, njeno poslanstvo pa je približati dobro arhitekturo širšim množicam, uveljaviti odličnost v arhitekturni stroki in visoke standarde v praksi. Mednarodna pobuda vsako leto privabi več kot milijon obiskovalcev po vsem svetu. V Sloveniji si je objekte in dogodke v štirih letih ogledalo skoraj 9000 obiskovalcev, starih med 25 in 65 let, med njimi tretjina arhitektov. »Število obiskovalcev se vsako leto povečuje, prav tako obisk na naši spletni strani www.odprtehiseslovenije.org, kjer predstavljamo že več kot 550 arhitektov in arhitekturnih birojev ter 280 objektov in ureditev. Oboje jasno kaže na interes po kakovostni arhitekturi in prostorskih ureditvah,« pravijo na zavodu za prostorsko inovativnost Afront, ki vodi in organizira projekt OHS. Mimogrede, projekt OHS je bil leta 2012 nagrajen z najvišjim strokovnim priznanjem – Plečnikovo medaljo za prispevek k bogatitvi arhitekturne kulture.

Tudi letos so na ogled različni tipi objektov, od izobraževalnih, kulturnih, poslovnih, športnih, turističnih, zasebnih, prenovljenih, zdravstvenih do lesenih in energijsko varčnih ter odprti prostori. Med merili, na podlagi katerih so jih uvrstili v program OHS, velja omeniti sodobno arhitekturo, inovativne rešitve, prilagojenost objekta lokaciji, možnost spreminjanja glede na potrebe uporabnikov in trajnostno gradnjo. Končni izbor je potrdil strokovni odbor, ki ga letos sestavljajo Victoria Thornton (Open House London), Lenka Kavčič (OHS), Igor Španjol (Muzej sodobne umetnosti Metelkova), Darja Matjašec (biotehniška fakulteta, oddelek za krajinsko arhitekturo) in Mitja Petrovič (Publicis Groupe Slovenija).

Objekte bodo predstavljali avtorji, lastniki in drugi strokovnjaki. Vodenje praviloma poteka v slovenskem jeziku, pri predstavitvah v angleškem jeziku bodo pomagali prostovoljci. Na zavodu Afront dodajajo, da pripravljajo tudi posebna tematska vodenja, oglede s kolesi, programe in vodenja za otroke ter filmske projekcije: »Cilj festivala OHS je, da je v vsaki regiji odprtih vsaj nekaj zanimivih objektov in spremljevalnih dogodkov. S pobudo želimo omogočiti ljudem praktično izkušnjo v dobri arhitekturi. Tako želimo prispevati, da bi imeli v Sloveniji čim več dobre arhitekture in višjo kakovost bivanja.« V partnerstvu z Gradbenim inštitutom ZRMK so letos dali poudarek na skoraj ničenergijske objekte, ki so v programu posebej označeni, seznam pa je objavljen tudi na spletni strani www.0energijskehise.si.

Osrednji dogodek letošnjega arhitekturnega festivala bo razstava z naslovom Ignoranca = Tema = Ovira, ki bo v galeriji Kresija na ogled od 3. do 7. oktobra. Razstava nagovarja tako strokovno kot širšo javnost, njeno glavno sporočilo pa je, da je kakovostno oblikovan in vsem dostopen prostor temeljna pravica nas vseh. »V ospredje postavlja možnosti in potenciale, kako lahko arhitektura grajenega prostora in oblikovanje izboljšata življenje vsakemu posamezniku in ponudita možnosti za bolj trajnostno, vključujočo in humano družbo,« poudarjajo na zavodu Afront ter dodajajo, da je eden od ciljev OHS krepiti dialog med različnimi strokovnjaki in naročniki. S tem spodbujajo pozitivne odločit­ve za trajnostni prostorski razvoj in trajnostno gradnjo objektov: »Želimo vrniti ugled našemu gradbenemu sektorju in dvigniti ozaveščenost o pomenu dobrega oblikovanja prostora v najširši družbi. Z akcijo spodbujamo načrtovalsko stroko, strokovnjake v industriji, politike, gospodarstvo in širšo javnost, z mladostniki vred, ki predstavljajo prihodnje naročnike, k bolj učinkovitemu dialogu na področju gradnje objektov in urejanja prostora.«
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE