Kakovost vode ogrožajo nove oblike kemičnega onesnaževanja

1. 2. 2012 | Besedilo: Borut Tavčar, Delo

voda, kemično onesnaževanje

Cilji za izboljšanje kakovosti vode v EU so lahko ogroženi zaradi novih oblik kemičnega onesnaževanja, ugotavlja Evropska komisija. Zato predlaga, da se na seznam 33 onesnaževalcev, ki jih spremljajo in nadzirajo v površinskih vodah EU, doda 15 kemikalij.

Te zajemajo industrijske kemikalije ter snovi, ki se uporabljajo v biocidnih pripravkih, farmacevtskih izdelkih in fitofarmacevtskih sredstvih. Izbrane so bile na podlagi znanstvenih dokazov, da lahko predstavljajo resno tveganje za zdravje.

Komisar za okolje Janez Potočnik ob tem pravi, da je onesnaževanje vode ena od najpogosteje omenjenih skrbi državljanov EU glede okolja. Seznam kemikalij bodo posodobili z revizijo direktive o prednostnih snoveh na področju kakovosti vode. Predlog za vključitev novih snovi temelji na pregledu, pri katerem so bili upoštevani tveganje, ki ga predstavlja približno 2000 snovi glede na njihovo koncentracijo v površinskih vodah, ter njihova strupenost, proizvodnja in uporaba.

Na podlagi predlagane klasifikacije bi bilo treba emisije v vodo šestih od petnajstih novih prednostnih snovi postopno prepovedati v 20 letih. Predlog vsebuje tudi strožje standarde za štiri snovi, ki so trenutno pod nadzorom, in zahtevo po postopni prepovedi emisij dveh drugih snovi, ki sta že na seznamu.

Več o novih oblikah kemičnega onesnaževanja si lahko preberete v sredini tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE