S trgovskih polic še zadnje klasične žarnice z nitko

6. 9. 2012 | Besedilo: K. J.

elektrika, energija, žarnice, svetila

Klasičnih žarnice z nitko, kakršnih ste bili vajeni do sedaj, na prodajnih policah v državah evropske unije ne boste več našli. S prodajnih polic so se leta 2009 umaknile neprosojne in 100-vatne žarnice, predlani in lani so morali trgovci iz prodaje izločiti 75 oz. 60-vatne žarnice. S 1. septembrom pa je v veljavo stopila še prepoved prodaje 25 in 40-vatnih žarnic z žarilno nitko.

Glavni vzrok za prepoved prodaje žarnic je njihov slab izkoristek svetilnosti. Kar 95 % vložene električne energije se namreč pretvori v toplotno energijo in le 5 % je namenjenih svetilnosti. Za klasične žarnice bo sedaj potrebno poiskati pametno in ustrezno alternativo. Kot svetujejo na Zvezi potrošnikov Slovenije, so za zamenjavo starih žarnic najbolj primerne varčne sijalke, halogenska svetila ali sijalke iz svetlečih diod (LED).

Najbolj se klasični žarnici približajo halogenska svetila, saj imajo podobne lastnosti svetlobe, ki jo oddajajo. Delujejo tako, da plinu dodan halogeni element (jod ali brom) "obnavlja" žarilno žičko, kar podaljša življenjsko dobo žarnice in omogoča uporabo tanjše žičke, ki ob enaki porabi energije žari močneje. Čeprav je uporaba halogenskih svetil v stanovanjskih prostorih precej pogosta, pa je le nekaj teh svetil tudi varčnih.

Precej bolj varčna alternativa klasičnim žarnicam so varčne sijalke. Kompaktne fluorescenčne sijalke, kakor jim tudi pravimo, svetijo, ko elektroni vzbudijo pare živega srebra, da oddajajo svetlobo UV, ta pa aktivira fosforjeve soli na obodu steklene cevi, ki oddajajo vidno svetlobo. Namenjene so predvsem za stopnišča s krajšim zagonskim časom, za uporabo na prostem s polno svetilnostjo tudi pri nižjih temperaturah ter za pisarniške prostore z zelo dobro barvno reprodukcijo.

Sijalke iz svetečih diod (LED) so med zgoraj omenjenimi svetili najučinkovitejše, a tudi najdražje. V primerjavi s klasičnimi žarnicami je njihova prednost predvsem v njihovi visoki svetilnosti, ki jo dosegajo pri enaki porabi električne energije, vendar ne vzdržijo primerjave z varčnimi sijalkami. Zaradi slabe svetlobne luči enega elementa jih je potrebno združevati v skupine.

Na ZPS-ju opozarjajo, da je navedena življenjska doba na žarnicah največkrat zavajajoča, saj velja, da mora navedeno življenjsko dobo doseči vsaj polovica preizkušanih sijalk. S pravo izbiro in pravočasno zamenjavo žarnic lahko privarčujemo tako električno energijo kot tudi denar. Poraba je odvisna od časa gorenja luči in moči žarnice. Na primer v kuhinji, kjer luč z močjo žarnice 110 W gori 5 ur ali več na dan, bomo z zamenjavo varčne sijalke z močjo 21W v petih letih privarčevali 100 €. Z dobrimi energetsko varčnimi sijalkami lahko privarčujemo tudi do 80 % električne energije, nabavni stroški dražjega varčnega svetila pa naj bi se povrnili že v enem letu.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE