Stanovanja v drugem četrtletju slaba dva odstotka dražja

26. 9. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

cene nepremičnin, državni statistični urad, stanovanja

Cene stanovanjskih nepremičnin so se v drugem četrtletju v primerjavi s prvim povprečno zvišale za 1,9 odstotka. Po podatkih državnega statističnega urada so se podražile tako rabljene kot nove nepremičnine, pri čemer so se cene rabljenih, ki se prodajajo bolje kot nove, zvišale bolj.

Cene novih stanovanjskih nepremičnin (stanovanj in družinskih hiš skupaj) so se med aprilom in junijem glede na prvo trimesečje zvišale le neznatno, za 0,1 odstotka, pri čemer so se cene stanovanj znižale za 0,3 odstotka, cene družinskih hiš pa zvišale za 2,1 odstotka.

Po večletnem obdobju izrazitega nihanja indeksov cen novih stanovanj je bila sprememba cen v drugem letošnjem četrtletju kljub pestri sestavi prodanih stanovanj majhna. Kar 29 odstotkov prodaje je namreč izhajalo iz stečajnih postopkov v različnih delih Slovenije, opazen je tudi delež prodaj republiškega stanovanjskega sklada (12 odstotkov).

Število prodanih novih stanovanj (246) je bilo sicer višje od povprečnega četrtletnega števila prodaj v obdobju 2013-2015, ko je znašalo 180, a je še vedno krepko zaostajalo za številom prodaj novogradenj v predkriznem obdobju, ko je bilo prodanih 364 novih stanovanj.

Največ novih stanovanj, kar polovica, je bilo kot običajno prodanih v osrednjeslovenski statistični regiji, od tega polovico v ljubljanski občini, sledijo pa podravska (15 odstotkov), obalno-kraška (14 odstotkov) in goriška statistična regija (10 odstotkov).

Cene novih družinskih hiš so se po rekordnem znižanju v tretjem lanskem četrtletju (takrat so padle za 14,2 odstotka), zdaj že tretjič zapored nekoliko zvišale. Število prodaj je bilo tudi v drugem četrtletju zelo nizko, prodanih je bilo namreč le 29 novih družinskih hiš.

Cene rabljenih stanovanjskih nepremičnin, torej rabljenih stanovanj in hiš skupaj, so se medtem v drugem četrtletju v primerjavi s prvim v povprečju zvišale za 2,2 odstotka. Zvišale so se tako cene rabljenih stanovanj kot cene rabljenih družinskih hiš, okrepilo se je tudi število prodaj obojih.

Cene rabljenih stanovanj v Ljubljani so se glede na prejšnje četrtletje zvišale za 1,8 odstotka. Blaga rast cen rabljenih stanovanj v Ljubljani traja že vse od konca leta 2014, ko so bile po večletnem zniževanju dosežene najnižje cene. Od takrat so se cene rabljenih stanovanj v Ljubljani zvišale za osem odstotnih točk, kljub temu pa so bile še vedno za 13 odstotkov nižje od povprečja cen v 2010.

V vsem obdobju od začetka leta 2014 je naraščalo tudi število prodaj rabljenih stanovanj v Ljubljani. V drugem letošnjem četrtletju je bilo prodanih 521 rabljenih stanovanj, največ v zadnjih devetih letih.

Tudi cene rabljenih stanovanj zunaj Ljubljane so se zvišale, in sicer za 1,7 odstotka. Blago naraščanje cen rabljenih stanovanj, ki se je tudi zunaj Ljubljane začelo lani, se je med aprilom in junijem letos nadaljevalo. Ponudba rabljenih stanovanj je bila še naprej velika, prodanih pa je bilo 1321 stanovanj.

Nadaljevalo se je tudi živahno trgovanje z rabljenimi družinskimi hišami. V drugem četrtletju je bilo prodanih 672 hiš, največ od leta 2003, odkar statistični urad zbira te podatke. Njihove cene so se v četrtletni primerjavi zvišale za 3,1 odstotka in se s tem povsem izenačile s povprečno ravnjo cen v letu 2014. Tedaj so se cene družinskih hiš po večletnem upadanju ustalile na ravni, ki je bila približno za 15 odstotkov nižja od povprečne ravni cen v 2010.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE