26. 11. 2011

Novogradnja: toplotna črpalka ali peč na pelete

Tomaž Radoš preko spletne strani

Pozdravljeni,

načrtujemo gradnjo družinske hiše. Smo mlada družina z dvema otrokoma starima do 6 let. Hiša bo imela pritljičje (100m2) in mansardo (100m2). V prtličju bomo imeli dnevno sobo, kuhinjo,...zgoraj pa spalne prostore in kopalnico.

Trenutno izbiramo energent za ogrevanje. Debelina zunanjih sten bo 30 cm + 15 izolacija s fasado, skupaj torej 45 cm. Pritličje bi radi ogrevali s talnim gretjem (tudi za kamin bo prostor), v mansardi pa bi namestili radiatorje.

Svetujte mi, ali naj se odločiti za ogrevanje s toplotno črpalko in kombinacijo sončnih kolektorjev za toplo vodo ali za peč na pelete tudi s kombinacijo sončnih kolektorjev za toplo vodo (če se vam zdi primernejša kombinacija z bojlerjem ali sanitarno toplotno črpalko za toplo vodo, prosim kritiko). Sprašujem zato, ker sem dobil različna mnenja od mojstrov za inštalacije. Eni pravijo, da je na letni ravni ogrevanje s toplotno črpalko v kombinaciji s kolektorji cenejše kot ogrevanje s peleti. Koliko je sploh predvidena poraba peletov na kurilno sezono za našo kvadraturo?

Svetujte mi tudi, kako naj izkoristimo kamin, le za ogrevanje dela hiše ali za celotno hišo? Namen tega opisa je, ali izbrati toplotno črpalko ali peč na pelete, če gledamo na obdobje 10 do 15 let.

Najlepše hvala za nasvet in mogoče kar konkreten odgovor.

Lep pozdrav,

Tomaž

Ustrezno zasnovane in izvedene novogradnje, ki so energijsko učinkovite vsaj po minimalnih kriterijih slovenske zakonodaje, naj bi v obratovanju po grobih ocenah rabile do največ 50 kWh na vsak kvadratni meter ogrevane površine. To bi v primeru hiše, ki je dobro toplotno zaščitena in se obenem prezračuje energijsko učinkovito, pri skupaj 200 kvadratnih metrih ogrevane površine predstavljalo do največ 10.000 kWh toplotne energije za ogrevanje. Tej količini je treba prišteti še energijo, ki je potrebna za pripravo tople sanitarne vode (za štiričlansko družino približno 3000 kWh, odvisno od navad oziroma trošenja tople vode).

Pri izvedbi sistema s sodobno kurilno napravo na pelete, bi za vse toplotne potrebe v novogradnji letno potrebovali manj kot  2900 kg peletov. Cena proizvedene toplote iz peletov znaša okoli 5 centov na kilovatno uro, v kar je vključen samo strošek goriva, torej brez upoštevanega stroška investicije. Letni strošek za gorivo bi tako znašal do 650 evrov.

Toplotne črpalke za celovito toplotno oskrbo novogradenj so lahko različnih izvedb. Najbolj pogosto se uporabljajo sistemi zrak/voda, ki izkoriščajo toploto okoliškega zraka. Njihova prednost je nekoliko nižja začetna investicija ter dejstvo, da se lahko uporabijo v skoraj kateri koli mikroklimi, zanje pa ne potrebujemo veliko prostora. Po drugi strani pa je njihova letna učinkovitost nižja kot pri sistemih zemlja/voda ali voda/voda. Med slabosti spada tudi argument, da na njihovo toplotno moč nekoliko vpliva tudi temperatura okoliškega zraka, zaradi česar se za potrebe pokrivanja konice v ogrevalni sezoni uporabi še električni grelec, k čemur sodi tudi višja priključna moč hišnega priključka (glede na kurilne naprave). Glede na izvedbo ogrevanega sistema, tip toplotne črpalke, mikroklimo, ipd. bi s sistemom, ki uporablja toplotno črpalko, letno porabili med 3000 in 4300 kWh električne energije. Ob tipičnih cenah električne energije bo letni strošek za električno energijo od 450 do 650 evrov.

Kakšen sistem boste izbrali za novogradnjo, bo v končni fazi vaša odločitev. Pri tem je treba upoštevati še vse druge argumente, ki jih zdaj zaradi pomanjkanja podatkov nisem uspel obdelati. Naj nakažem samo nekaj dilem.

Če bi v poletnem času potrebovali pohlajevanje stavbe (mikroklima, bivalne navade), je treba za to souporabiti toplotno črpalko, v nasprotnem primeru (pri uporabi kurilne naprave) pa upoštevati dodaten strošek investiranja v sodobno klimatsko napravo.

Pri pripravi tople vode, v kombinaciji s kurilno napravo, je običajna souporaba manjšega solarnega sistema ali pa bojlerske toplotne črpalke. Vgradnja solarnega sistema, ki ima dolgoročno gledano nižje obratovalne stroške, je odvisna od možnosti namestitve sprejemnikov na streho (orientacija, naklon, sence), prav tako pa zahteva nekoliko višjo začetno investicijo.

Bralca zaradi konkretnejše obravnave ter natančnejših odgovorov vabimo, da se dogovori za obisk energetsko svetovalne pisarne (www.ensvet.si) ter različne možnosti preuči v pogovoru z energetskim svetovalcem.

Več nasvetov strokovanjkov

 Pošljite nam vprašanje

Na pomoč, na zunanjih stenah blokovskega stanovanja imamo plesen

Vljudno prosim za nasvet, kako ukrepati proti plesni na zunanjih stenah. Blok iz leta 1966 ima 5 bivalnih etaž, grajen je z opeko, fasada je izolirana s 5 cm stiropora. Moje stanovanje je v prvem n... Več >

Jana

Kar opisujete, je pogosta težava predvsem pri podnajemnikih, ki imajo do stanovanja drugačen odnos od lastnikov. Iz fotograf... Več >

Bojan Žnidaršič
energetski svetovalec in direktor Vitre Cerknica

Svetovalnica: Ali lahko uveljavim kot olajšavo normiranih stroškov tudi svoje delo

Pozdravljeni,pred kratkim sem prodal polovico nepremičnine v tretji gradbeni fazi.Pozanimal sem se na davčni upravi, kako gredo postopki. Rekli so mi, da lahko kot olajšavo uporabim vse račune za m... Več >

Pozdravljeni,Kot prodajalec nepremičnine ste seveda dolžni plačati davek na promet nepremičnin in dohodnino od kapita... Več >

Urša Zupan
pravnica, vprašanja zanjo naslovite na: deloindom@delo.si

Kako popraviti zidne razpoke

Lep pozdrav.Imam hišo, staro 10 let. V notranjosti so se pojavile manjše razpoke in to samo v zgornjem nadstropju. V spodnjem jih ni. Kako popravit razpoke, da bo učinkovito. Razpoke smo prekitali,... Več >

'Mateja'

Spoštovani, če gre za rahle razpoke do 0,2 mm, potem se obrnite na mojstra slikopleskarskih del. Ta vam bo najve... Več >

Gašper Rus
mag. inž. grad. GI ZRMK - Center za materiale in konstrukcije

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE