15. 11. 2011

Drva, briketi, peleti?

Stanislav Golobič preko spletne strani

Imam montažno hišo Marles, letnik 1980, veliko 105 kvadratnih metrov in fasado, izolirano s petimi centimetri stiropora. Ogrevamo jo s pečjo na trda goriva (drva, bukovi briketi). Peč je stara 25 let. Potrebna bo menjava. Ker sem že star, dolgo ne bom več mogel kuriti z drvmi; razmišljam o peči na pelete. Najrajši bi tako peč, v kateri bi kuril drva, čez čas pa bi prešel na pelete.

Zdaj za ogrevanje porabimo sedem kubičnih metrov drv in dve toni briketov, kar je relativno poceni. Ali bi bilo morda smiselno vgraditi tudi toplotno črpalko, saj je zdaj v prehodnem obdobju, ko ni še tako mrzlo, težko kuriti gospodarno. Za novo investicijo bi lahko namenil največ 5000 evrov.

Prosim, če mi lahko svetujete, kako naj se odločim.

Hvala in lep pozdrav!
 

Glede na podatek o letni porabi goriva za ogrevanje (7 m³ drv in 2 t briketov) ter informacijo o ogrevani površini (105 m²) lahko ugotovim, da ima hiša visoko letno rabo končne energije, ki presega 200 kWh/m²a. Del k povečani porabi goriva zagotovo prispeva tehnologija obstoječega starega kotla, ki se s sanacijo kotlovnice lahko zmanjša tudi za denimo 20 %. Smiselno je poiskati tudi šibka mesta v toplotnem ovoju hiše, kjer bi z manj zahtevnimi investicijskimi ukrepi lahko dosegli učinkovitejšo rabo energije za ogrevanje, npr. dodatna toplotna izolacija stropa oziroma strehe, ipd.

Konfiguracijo novega sistema s sodobno kurilno napravo na lesno biomaso je treba natančno doreči z aktualnim ponudnikom opreme oziroma njegovim projektantom. Treba je izbrati moč kurilne naprave, ki glede na toplotne potrebe hiše ne sme biti previsoka (običajno približno 20 % nižja), saj ti sistemi za izravnavo konic v toplotnih potrebah uporabljajo tudi hranilnik toplote. Napravo izberite tudi glede na investicijske okvire in ponudnike, ki so cenovno zanimivi. Vsekakor pa se odločite za dovolj učinkovito tehnologijo, s katero lahko zaprosite za nepovratna finančna sredstva v okviru javnih pozivov Eko sklada.

Investicijo celovite sanacije kotlovnice tako za zdaj ni možno točno oceniti, zagotovo pa se tipične rešitve za visoko učinkovite tehnologije (kurilna naprava na kosovni les oz. drva) gibljejo okoli 10.000 evrov in več, brez upoštevanja možnih finančnih spodbud. S finančno optimirano rešitvijo se verjetno lahko investicija zmanjša za kakšnega tisočaka, vendar pa je treba paziti, da se na ta račun ne izgubi pravice do morebitne subvencije.

Zaradi priprave tople sanitarne vode izven ogrevalne sezone, je osnovni sistem s kurilno napravo smiselno nadgraditi z malo toplotno črpalko bojlerske ali podobne izvedbe. Takšna toplotna črpalka (tip zrak-voda) služi samo za pripravo tople vode.
Investicija v večji sistem s toplotno črpalko tipa zrak-voda, s katerim bi lahko ogrevali tudi hišo, bi znašala približno 10.000 evrov. Vendar pa se ob tem postavlja vprašanje učinkovitosti delovanja toplotne črpalke. Pri novogradnjah ali celovitih energijskih prenovah starejših hiš na račun dobre toplotne zaščite ne zmanjšujemo samo potrebo po energiji za ogrevanje, temveč tudi znižujemo temperaturo ogrevalnega medija, kar sovpada z naravo delovanja toplotne črpalke. Pri energijsko potratnejših stavbah pa ogrevalni medij na bistveno višji temperaturi bolj preprosto proizvaja sodobna kurilna naprava.

Bralca in druge s podobnimi vprašanji vabimo, da se pred odločitvami za morebitne izboljšave dogovorijo za obisk v energetski pisarni ter različne možnosti preučijo v razgovoru z energetskim svetovalcem.

Več nasvetov strokovanjkov

 Pošljite nam vprašanje

Na pomoč, na zunanjih stenah blokovskega stanovanja imamo plesen

Vljudno prosim za nasvet, kako ukrepati proti plesni na zunanjih stenah. Blok iz leta 1966 ima 5 bivalnih etaž, grajen je z opeko, fasada je izolirana s 5 cm stiropora. Moje stanovanje je v prvem n... Več >

Jana

Kar opisujete, je pogosta težava predvsem pri podnajemnikih, ki imajo do stanovanja drugačen odnos od lastnikov. Iz fotograf... Več >

Bojan Žnidaršič
energetski svetovalec in direktor Vitre Cerknica

Svetovalnica: Ali lahko uveljavim kot olajšavo normiranih stroškov tudi svoje delo

Pozdravljeni,pred kratkim sem prodal polovico nepremičnine v tretji gradbeni fazi.Pozanimal sem se na davčni upravi, kako gredo postopki. Rekli so mi, da lahko kot olajšavo uporabim vse račune za m... Več >

Pozdravljeni,Kot prodajalec nepremičnine ste seveda dolžni plačati davek na promet nepremičnin in dohodnino od kapita... Več >

Urša Zupan
pravnica, vprašanja zanjo naslovite na: deloindom@delo.si

Kako popraviti zidne razpoke

Lep pozdrav.Imam hišo, staro 10 let. V notranjosti so se pojavile manjše razpoke in to samo v zgornjem nadstropju. V spodnjem jih ni. Kako popravit razpoke, da bo učinkovito. Razpoke smo prekitali,... Več >

'Mateja'

Spoštovani, če gre za rahle razpoke do 0,2 mm, potem se obrnite na mojstra slikopleskarskih del. Ta vam bo najve... Več >

Gašper Rus
mag. inž. grad. GI ZRMK - Center za materiale in konstrukcije

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE