Pred nakupom klimatske naprave

13. 7. 2011 | Besedilo: K. Ž.

klimatske naprave, klima, vročina, poletje, hlajenje

Življenja brez klimatskih naprav si v teh vročih dneh skorajda ne znamo več predstavljati. Zbrali smo nekaj koristnih napotkov, ki vam bodo v pomoč pri njihovi izbiri in uporabi.

Kakšno klimatsko napravo izbrati?

Ponudba klimatskih naprav na trgu je zelo pestra, zato je za začetek potrebno razmisliti, kakšno napravo želimo, kako velik prostor želimo ohladiti, kako pogosto jo bomo uporabljali in koliko smo zanjo pripravljeni odšteti.

V osnovi se klimatske naprave razlikujejo po:

  • zunanjem izgledu: kar se tiče same oblike notranjih enot, bistvene razlike med ponudniki skorajda ni, nekoliko več pozornosti morda velja nameniti le hrupnosti zunanjih enot
  • kakovosti obdelave zraka: priprava oz. obdelava zraka je odvisna od filtra, ki ga ima klimatska naprava – nekatere imajo poleg osnovnega filtra vgrajen še dodaten aktivni filter, ki iz zraka odstranjuje neželene vonjave in dim, nekoliko bolj opremljene pa imajo še elektrostatični filter, ki v kombinaciji z aktivnim filtrom zrak očisti tudi zelo majhnih delcev prahu, vpija dim in neželene vonjave, pa tudi cvetni prah. Najbolje pa zrak očistijo tiste naprave, ki imajo poleg že omenjenih filtrov tudi ionizator.
  • porabi električne energije: ta je odvisna predvsem od moči klimatske naprave. Koliko energije bomo z njo potrošili pa je odvisno tudi od zunanjih temperatur, lege prostora, vlažnosti zraka in želene temperature v prostoru – ta naj bi bila od pet do osem stopinj nižja kot zunaj.

Glede na velikost prostora, ki ga želimo ohladiti, namestimo eno ali več klimatskih enot. Za manjše stanovanje denimo zadostuje ena sama notranja enota, ki jo namestimo v bivalni del, ostale prostore pa ohladimo z odpiranjem vrat. V primeru, da želimo klimatizirati večje stanovanje ali poslovni prostor pa bo potrebno namestiti več notranjih enot, ki pa so vezane na isto zunanjo enoto.

Enostavnejša naprava, cenejše vzdrževanje

Proizvajalci klimatskih naprav vsako leto na trg pošljejo številne izboljšave in novosti – tako je na primer eno od vodilnih podjetij na tem področju letos predstavilo klimatske naprave, ki zaznavajo število in aktivnost ljudi v prostoru in temu prilagajajo tudi svoje delovanje. S tem naj bi porabile kar 40 odstotkov manj energije.

Kje so meje smotrnega vlaganja v naprave, je seveda stvar vsakega posameznika, meni Bojko Jerman, svetovalec na področju učinkovite rabe energije, a hkrati opozarja, da manj dodatnih funkcij pomeni tudi manj težav, predvsem pa cenejše stroške vzdrževanja. „Običajne klimatske naprave, nameščene na pravem mestu, bodo dobro opravile svoje delo: polovico dela bodo opravile z zmanjševanjem relativne vlažnosti zraka, drugo polovico z ohlajevanjem. Naprave s številnimi dodatki za čiščenje zraka bi priporočil le alergikom na biološke primesi v zraku, a vedeti je treba, da je taka naprava le izhod v sili, saj je treba zrak v prostoru zamenjati vsaj enkrat na uro.“

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE