Onesnaženje s plastiko

4. 2. 2015 | Besedilo: S. O./STA

plastika, odpadki, recikliranje

Odpadna plastika, ki se ne reciklira, predstavlja vse večji ekološki in ekonomski problem. Samo v morju vsako leto konča do dvajset ton plastike, ki uničuje ekosistem, ogroža živalske vrste in povzroča škodo ribičem ter turističnim delavcem.

Kljub vse večji ekološki ozaveščenosti ljudi še vedno proizvedemo in v naravno okolje odvržemo preveč plastike. Številke v zadnjih petdesetih letih zgolj naraščajo. Leta 2013 je bilo tako proizvedenih približno 300 milijonov  ton plastike, ki na koncu večinoma konča nereciklirana v naravi. Kot opozarjajo nevladne organizacije, milijoni ton plastike končajo na odpadih, ali še huje, v oceanih.

Proizvodnja plastike narašča, saj uspešno zamenjuje druge materiale, kot sta steklo ali kovina. V razvitem zahodnem svetu posameznik vsako leto v povprečju zavrže sto kilogramov plastike, predvsem zaradi embalaže. Veliko bolj gospodarni in ekološki so prebivalci v Aziji, kjer na osebo pridelajo zgolj 20 kilogramov plastičnih odpadkov na leto.

Uradnih podatkov ni, po oceni Združenih narodov pa od 22 do 43 odstotkov plastičnih odpadkov konča neuporabljenih na odpadih. Vso to plastiko bi lahko uporabili za druge stvari, če bi jo reciklirali. Še huje pa je, da v svetovnih oceanih vsako leto pristane približno 20 ton plastike. Po morju naj bi tako plavalo 5250 milijard različnih kosov plastike, ki so skupaj težki 268.940 ton. Plastični odpadki v morju ne predstavljajo zgolj ekološke katastrofe, temveč tudi ekonomsko. Ribiči in turistični delavci imajo zaradi tega vsako leto za približno 13 milijard ameriških dolarjev manj dobička. Strokovnjaki in okoljevarstveniki zato spodbujajo razvoj in uporabo prijaznejših materialov. Hkrati pa pozivajo ljudi, naj bodo bolj ozaveščeni in naj skrbno ločujejo odpadke.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE