Evropejec letno zavrže 76 kg hrane

7. 11. 2011 | Besedilo: Julijana Bavčar

hrana, MOP, odpadki

Osrednji poudarek evropskega tedna zmanjševanja odpadkov, ki bo letos potekal od 19. do 27. novembra, bo problem zavržene hrane. Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je v sodelovanju z Univerzo v Mariboru in Fakulteto za organizacijske vede v Kranju ob tej priložnosti izdelalo spletno anketo o zavrženi hrani, s katero želi oceniti stanje v Sloveniji in ozavestiti javnost o problemu in načinih za zmanjševanje njenih količin.

Po podatkih, ki smo jih dobili z direktorata za okolje na MOP, največji delež odpadne hrane proizvedejo gospodinjstva: v EU pride iz njih kar 42 % celotne odpadne hrane, kar je v povprečju okoli 76 kg na prebivalca in kar predstavlja 46 % emisij toplogrednih plinov zaradi odpadne hrane.

Vzroki za nastanek takšnega obsega odvržene hrane so predvsem: nakup prevelikih količin, še posebej kot posledica posebnih ponudb; večji nakup pokvarljivega blaga (npr. sadja in zelenjave) kot del zdravega prehranjevalnega vzorca in eksperimentiranja; čiščenje shramb, hladilnikov in zamrzovalnikov z odstranjevanjem starih, pozabljenih ali neželenih živilskih proizvodov; visoka občutljivost na higieno živil in datumi na označenih živilih; prekomerna priprava hrane na splošno; nezadovoljstvo z okusom hrane, predvsem pri otrocih (po raziskavi Food Behaviour Consumer Research, opravljeni leta 2006).

Vsako gospodinjstvo lahko s preprostimi ukrepi poskrbi, da hrana ne postane odpadek (nakupovanje »po pameti«, pravilno shranjevanje hrane, preverjanje rokov uporabnosti, kuhanje ustreznih količin). Dober primer gospodarnega ravnanja s hrano je bila denimo uporaba starega kruha za vrsto tradicionalnih jedi v različnih deželah: v panzanello v Italiji, pain perdu v Franciji, bread puding v Veliki Britaniji.

V okviru tedna zmanjševanja odpadkov bo MOP organiziralo okroglo mizo, na kateri bo med drugim predstavilo tovrstno prakso v Avstriji, vse, ki ste pripravljeni sodelovati v spletni anketi o zavrženi hrani, s katero želi oceniti stanje v Sloveniji, pa vabi na to spletno stran.

Več o problemu zmanjševanja odpadkov preberite v prispevku Evropski teden zmanjševanja odpadkov.

 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE