Živahni odtenki za spodbudo

28. 11. 2007 | Besedilo: Aleksandra Zorko

otroške sobe barve zidov, dosje

Otroške sobe so v sodobnih domovanjih velikokrat odete v žive odtenke barv, v njih so tako stene kot pohištvo. Pogosto se sten nasmihajo tudi pravljični junaki iz otroških knjig, risank in podobno.

Barve nam pridejo veliko bolj do živega, kot se pravzaprav zavedamo. Vplivajo na naše razpoloženje, počutje – rdeča poživlja, modra in zelena pomirjata –, hkrati pa imajo vizualni učinek in določajo naše dojemanje prostora. Lahko ga povečajo, pomanjšajo, posvetlijo ali potemnijo, lahko ga naredijo toplega ali hladnega. Barve so najbolj usklajene v naravi in tam tudi najprijetnejše za naše oči. Prav iz te skladnosti lahko črpamo pri izbiri za posamezne prostore, tudi v otroških sobah. Če upoštevamo temeljno zakonitost funkcionalne barve iz narave, bodo tla najtemnejša, stene svetlejše, najsvetlejši pa strop.

Utesnjen prostor lahko navidezno povečamo s hladnimi barvami, zlasti z modro, ki je primerna izbira tudi za nizek strop (v otroški sobi ga lahko popestrimo še z zvezdicami, ki jih preprosto nalepimo in se v temi svetijo). Tople barve približujejo bolj oddaljene predmete in hkrati povzročijo, da prostor dojamemo kot manjši.

Kako barva deluje v prostoru, je odvisno tudi od njegove lege in naravne svetlobe v njem. Za prostor, v katerega prihaja naravna svetloba iz več smeri (če ima več manjših oken), naj bi izbrali barvo, ki je videti lepa tudi pod umetno osvetlitvijo. Svetli odtenki rumene bodo na primer postali skoraj nevidni, terakota bo dobila bolj oranžen odtenek, svetlo zelena pa lahko postane bolj rumenozelena. Odtenki rumene, zelene in bež bodo temačen prostor, v katerem ni veliko naravne svetlobe, naredili svetlejši. Za prostore, obrnjene na sever, izberemo tople odtenke, za tiste, ki gledajo na jug, pa lahko hladnejše, saj jim bo potrebno toplino dalo sonce.

Katere barve izbrati za otroško sobo? Če jo opremljamo za novorojenčka, je edino merilo všečnost tistemu, ki jih izbira, saj otroci prvih šest mesecev pastelnih barv ne vidijo dobro. Pozneje strokovnjaki priporočajo, da otrok sodeluje pri izbiri. Katere barve so mu všeč in katere ne, je odvisno od njegovega značaja in stopnje razvoja. Najbolje jih je kombinirati. K nežnim pastelnim odtenkom, ki pomirjajo, sodijo dodatki v kontrastnih barvah, ki spodbujajo radovednost. Za otroške sobe so primerne pozitivne, žive barve, v nekaterih primerih pa tudi umirjeni zeleni odtenki (zelenomodri, zelenorumeni).

Paziti je treba le, da barv ne bo preveč in da ne bodo preveč agresivne. Ni pa vedno nujno, da so v barvah stene, z njimi se lahko poigravamo tudi pri pohištvu. Včasih je morda celo bolje, da ostanejo stene v bolj umirjenih tonih, živahnejši pa so pohištveni elementi in dodatki, ki jih preprosteje (in ceneje) nadomestimo z drugimi, ko se otrok neke barve naveliča.

Vpliv barv

Barve imajo različne fiziološke in psihološke učinke. Za spodbujanje koncentracije so primerne tako imenovane zimske, med katere sodijo modra, modrikasto bela, vaniljeva ali limonsko rumena, temno rdeča, modro zelena, smaragdno zelena, bež in temno rjava. Poletne barve delujejo ustvarjalno. Med njimi najdemo mlečno ali sivo belo, malinovo ali burgundsko rdečo, nočno modro, turkizno in smaragdno zeleno, čokoladno rjavo. Tople pomladne in jesenske barve pripomorejo k dobremu počutju in družabnosti, delujejo pa tudi spodbudno in optimistično.

V knjigi Govorica barv avtorice Asje Nine Kovačev najdemo zanimivo ugotovitev, da je med otroki zelo priljubljena rdeča barva, zato jo tudi pogosto uporabljajo. Avtorica razlaga, da to lahko pojmujemo kot kazalec njihovih dobrih odnosov z vrstniki in odraslimi. Med bolj priljubljene sodi tudi modra, medtem ko po navedbah avtorice malčki le redko kot svojo najljubšo izberejo rjavo. Po navedbah v knjigi se pri dečkih poveča priljubljenost modre barve nekoliko prej kot pri deklicah, kar naj bi se ujelo tudi s povečanjem njihovih tehničnih interesov.

Delo in dom, 28. november 2007

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE