Prostor za higieno in sproščanje

27. 2. 2008 | Besedilo: Aleksandra Zorko

higiena, kopalniški elementi, dosje, kopalnice

Kopalnica je pred leti doživela popolno preobrazbo. Iz skromnega kotička za opravljanje osnovnih higienskih potreb se je razvila v razkošno okolje za sprostitev telesa in duha. Kopalnica tudi ni več najmanjši prostor nekje v ozadju doma, ampak je povsem enakovredna drugim delom, saj se ji odmerja vedno večja površina in pozornost pri opremljanju. Temu pa sledi tudi oblikovanje kopalniških elementov in pohištva.

Preproste in izčiščene oblike so v ospredju že nekaj let. Kopalnica je na videz preprosta, a za to preprostostjo se kot protiutež skriva razkošje funkcij. Tako prhe kot kadi nam namreč ponujajo številne možnosti za razvajanje telesa.

Umivalniki so lahko dokaj ostrih pravokotnih oblik ali ovalni in okrogli. Večinoma so nasadni, to pomeni nameščeni na pult ali leseno omarico. Lahko pa so tudi samostoječi in že prave male skulpture, na primer iz marmorja ali naravnega kamna. Po slogu in obliki jim sledijo bideji in straniščne školjke, saj običajno sestavljajo kolekcijo sanitarne keramike. Tudi kadi so lahko vgrajene ali prosto stoječe. Slednje stojijo sredi prostora, lahko so minimalistično zaobljene ali z ostrimi pravokotnimi robovi, na dnu in ob notranjih straneh pa imajo razporejene šobe za masažo. Prhe so vse bolj transparentne. Pogosto so obložene z enako keramiko kot preostanek kopalnice, od katerega jih loči le steklena pregrada.

Kopalniške armature so po videzu ravnih geometrijskih oblik, njihove funkcije pa so vse prej kot minimalistične. Namesto klasične si lahko izberemo deževno prho, v kadi ali pod prho si privoščimo aroma- in barvno terapijo, tudi nastavke za savnanje v tuš kabini ponuja že mnogo proizvajalcev.

Sodobna kopalnica deluje toplo in domačno, zlasti zaradi uporabljenih materialov, vse pogostejša je namreč uporaba lesa. Pa ne zgolj za pohištvo. Z lesom je lahko obložena kad, lesena je talna obloga ali odlagalni pult ob umivalniku. Med materiali za umivalnike in kadi še vedno prevladuje keramika, vse pogosteje pa pri prestižnejših blagovnih znamkah za umivalnike uporabljajo marmor, kamen in kaljeno steklo.

Barve

Pri kopalniških elementih še vedno prevladuje bela barva, čeprav proizvajalci občasno ponujajo tudi barvne različice – to velja zlasti za umivalnike, na primer v živo zeleni, pa oranžni ali rdeči. Takšne so lahko omarice in poličke za odlaganje kozmetike ter drugi dodatki, na primer držalo za brisače, lonček za zobne ščetke in podobno. Prav dodatki naredijo kopalnico prijetnejšo in tudi uporabno. Kot novo barvo v kopalnici napovedujejo črno.

Lani so se pojavili tudi umivalniki, ki so na zunanji ali notranji strani poslikani z različnimi vzorci, na primer cvetličnim ali sadnim. Drugi tako imenovani trend pa so napol umetniški umivalniki, ki so narejeni iz keramike in prav tako poslikani. A ti so prej izjema kot pravilo, prevladujejo namreč beli, zato pa je toliko bolj zanimiva njihova oblika.

Več barve si oblikovalci in proizvajalci običajno privoščijo pri pohištvu za kopalnice. Res je tudi to pogosto belo ali temno rjavo, ko gre za lesene različice, lahko pa je barvna paleta dokaj pestra in prepuščena izbiri uporabnika.

Osvetlitev

Kopalnica potrebuje osrednjo osvetlitev, ki je lahko na stropu ali kateri od sten. Ob ogledalu je najprimernejša razpršena svetloba, ki mora padati na obraz enakomerno z leve in desne strani. Najpogostejša napaka je postavitev svetila nad ogledalo, ki daje ostro in usmerjeno svetlobo, zaradi nje nastajajo sence in nič kaj privlačen videz obraza v ogledalu. V kopalnicah je pogosto premočno osvetljen (celo z usmerjeno ostro halogensko svetlobo) prostor nad kadjo, čeprav je tu dovolj blaga svetloba za sprostitev v kopeli, pozablja pa se na kabino za prhanje, kjer za osvežitev potrebujemo več svetlobe.

Delo in dom, 27. februar 2008

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE