Jedilne mize in stoli: Izziv za oblikovalce

29. 9. 2016 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

jedilne mize, stoli

Pohištvena industrija vsako leto pošlje na trg na tisoče novih stolov. Mnogi oblikovalci so se v zgodovino oblikovanja vpisali prav s tem izdelkom. Tudi v sodobnem oblikovanju je to pogost izziv in navdih, saj bi težko našli bolj ali manj znanega ustvarjalca, ki ni nikoli zasnoval stola. Toda prostoru lahko da pečat tudi jedilna miza.

Danes si le redkokdo omisli jedilnico v ločenem prostoru. Najpogosteje je vmesni del med kuhinjo in dnevno sobo, zato se jima oblikovno prilagaja. Meje med njimi so vse bolj zabrisane. Jedilnica je prostor druženja, zato bi morala vabiti k obedu in poudariti domačnost. Jedilna miza je lahko tisti element, ki odstopa po slogu v takem odprtem in poenotenem prostoru. Glede na to, da so sodobne kuhinje gladkih, ravnih linij, pogosto brez vidnih ročajev in kakršnih koli detajlov, se zdi samoumevno, da bo prostor popestrila jedilna miza s stoli.

Različni materiali in njihove kombinacije se že ves čas uporabljajo tako pri stolih kot mizah. Na primer, masivni les je tradicionalna izbira, tudi plastika je priljubljena, zlasti pri stolih. To so si letos privoščili pri podjetju Vitra, pri katerem so predstavili plastični stol oblikovalca Jasperja Morrisona. Gre za interpretacijo preprostega klasičnega lesenega stola, ki ga v Evropi uporabljamo že deset­letja. Z novim materialom so, kot pravijo v podjetju, storili pomemben korak v razvoju in funkcionalnosti omenjenega modela. Nove izvedbe iz umetnih mas so predstavili tudi pri podjetju Kartell, ki je v svetu sinonim za sodobno plastično pohištvo. Pod kolekcijo Generic se je podpisal sloviti Philippe Starck. »Generics so kosi, ki so se tako zlili z našimi življenji in kulturo, da jih skoraj ne opazimo več. Potrebujemo predmete, ki molčijo, ki le obstajajo, nič več ... Potrebujemo pa tudi malo udobja in nežnosti,« razmišlja Starck o svojih novih stolih.

Umetni materiali so stalnica pri oblikovanju stolov, saj dopuščajo različne barvne odtenke, pa tudi primernost za uporabo na prostem ni zanemarljiva. Še vedno se med novostmi pojavlja kombinacija lesenih delov in oblazinjenja iz tkanine ali usnja. Pri jedilnih mizah prevladujeta črna, bela in naravna barva lesa, zato pa so stoli toliko bolj barviti, v vseh mogočih odtenkih in kombinacijah. Še vedno so v ospredju pastelne barve.

Jedilne mize so lahko v celoti iz masivnega lesa, tudi takšne delujejo sodobno in minimalistično. Pred nekaj leti zelo priljubljene klopi namesto stolov občasno še vedno stojijo ob kakšni jedilni mizi in so vse prej kot rustikalne, čeprav so iz lesa. Med mizami, ki so jih predstavili na letošnjih sejmih, najbolj izstopajo takšne z neobičajnimi, izvirnimi nogami. Seveda so lahko tudi zelo preprostih, izčiščenih linij, saj bodo zaradi tega do veljave prišli izbrani stoli ob njih. Na primer, masivno jedilno mizo lahko kombiniramo z lahkotnejšimi stoli iz kovine ali umetnih mas. Ob stekleno se podajo leseni stoli. V zad­njem času so priljubljene tudi bolj alternativne rešitve, recimo kombinacija različnih obnovljenih starih stolov in sodobne mize ali obratno. Če teh nimate, nekateri proizvajalci ponujajo nove različice, obdelane s posebnimi postopki staranja, ki dajo lesu videz rabljenega.

Pogosta rešitev za jedilne mize v odprtem bivalno-kuhinjskem prostoru je še vedno jedilna miza, ki se nadaljuje iz delovnega otoka. V tem primeru je material enak kot za delovni pult na otoku, na primer masivni les, pravi ali umetni kamen. Ob taki jedilni mizi bomo, kakor nam svetujejo oblikovalci in proizvajalci, še vedno sedeli na barskih stolih.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE