Razvajanje doma: Fotelj, počivalnik, gugalnik

5. 2. 2013 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv pohištvenih salonov

fotelj, gugalnik, počivalnik, ležalnik, naslanjač

Nekoč je bil fotelj, zdaj mu pogosteje pravimo počivalnik ali naslanjač, ne glede na ime jih povezuje skupna točka – udobno počivanje. Kakšni so sodobni fotelji in kam jih umestiti v stanovanju? Odgovore smo poiskali v domačih salonih pohištva, odzvali so se v salonih Artidea, Elementare, Kubus Interier, Luster in Maros. Spomnili smo se tudi na gugalnik – ta skoraj pozabljeni stol, ki nas zaziblje nazaj v najzgodnejše obdobje. Pobrskali smo za njegovimi sodobnimi izpeljankami.

»Fotelj je malo širši, udoben, največkrat oblazinjen stol, skoraj vedno tudi z naslonoma za roke. Počivalnik pa ima, poleg prej naštetega, visok hrbtni naslon z malo večjim naklonom nazaj, ki omogoča udoben počitek, morda tudi krajši spanec. Prav zato ima večina počivalnikov še dodaten ali vgrajen podnožnik,« odgovarja Ula Vehovar iz salona Kubus Interier na vprašanje, kakšna je razlika med foteljem in počivalnikom, sicer pa po njenih besedah lahko obema rečemo naslanjač.

Udoben stol z naslonjalom za hrbet in roke, navadno oblazinjen, je že od nekdaj statusni simbol, od asirske in egipčanske kulture, Grkov, Rimljanov. Nekoč je veljalo: po tem, kako nekdo sedi, se vidi njegov položaj v družbi.

Na počivalniku, ki ima na levi in desni strani naslonke za ušesa in ga še vedno poznamo pod imenom »vaterstuhl«, je nekoč počival stari oče. Prvi takšni so se pojavili v baroku, pozneje pa znova v obdobju bidermajerja.

Brezčasno oblikovanje

V prejšnjem stoletju je nastalo nekaj kultnih počivalnikov, ki jih še vedno izdelujejo in tudi prodajajo. To so kosi, ki se lahko prenašajo iz generacije v generacijo, na primer fotelj Lounge chair ameriških oblikovalcev Charlesa in Ray Eames ali Egg Arneja Jacobsena. Tudi danes je za to oblazinjeno pohištvo značilno brezčasno oblikovanje in obujanje kult­nih dizajnov 20. stoletja. »Na splošno lahko rečemo, da je dovoljeno vse, če je le skladno z ambientom, v katerega neki kos umestimo. Izbira oblik, barv in materialov je skoraj neomejena, kot ena izmed glavnih smernic pa se kaže težnja po naravnih, robust­nejših materialih,« odgovarja Primož Tavčar iz salona Elementare.

Sodobne fotelje po besedah Silve Pikl iz salona Maros odlikujejo preproste in čiste linije, geometrične oblike, udobje, kakovostni materiali in brezčasnost. »Funkcije fotelja, počivalnika in naslanjača se v modernem oblikovanju pogosto združijo in medsebojno prepletajo,« pojasnjuje sogovornica in dodaja, da lahko fotelj s funkcijo izvlečnega mehanizma postane udoben počivalnik, v katerem zadremamo po kosilu, drugič pa je naslanjač za posedanje in druženje s prijatelji.

Na oblikovanje počivalnikov, foteljev in drugih kosov oblazinjenega pohištva vplivajo sodobni način bivanja in življenjske navade. Danes v primerjavi s preteklostjo skoraj ni več ločenih bivalnih prostorov. Dnevna soba in kuhinja z jedilnico sta združeni v enem prostoru. Sedežne garniture ne kupujemo več v kompletu s počivalnikom, ampak samostojno. Počivalnik je v odprtem prostoru tisti kos pohištva, ki deluje kot estetski element in lepo zaokroži podobo. Sedežne garniture so udobnejše in iz sestavljivih elementov, s katerimi lahko ustvarimo različne oblike, ki se prilagajajo prostoru in trenut­nim potrebam.

Za branje, počivanje, gledanje televizije ...

Umestitev počivalnika, fotelja v prostor je odvisna od zasnove dnevnega prostora. »Če želimo ustvariti preprost in bolj umirjen ambient, so lahko vsi kosi, tako sedežna garnitura kot fotelji, v enaki oblikovni liniji in materialih, s čimer dosežemo skladno celoto. Za bolj živahen ambient pa predlagamo, da je fotelj nekaj posebnega – tako po obliki kot barvi in materialu – pika na i. S tem kosom pohištva damo prostoru osebni pečat,« pojasnjuje Piklova. Po njihovih izkušnjah jih kupci uporabljajo za dva različna namena, nekateri za branje, gledanje televizije, počivanje ali sprostitev, drugi pa kot kos, ki obogati bivalni prostor.

»Stranke pogosto iščejo počivalnike v kombinaciji s taburejem, ki s svojo ergonomijo omogočajo udobno poležavanje ob gledanju televizije ali poslušanju glasbe, medtem ko se nekateri odločijo za bralne fotelje. Ti imajo višja naslona za roke, na katera naslonimo komolčni del in nam omogočata nemoteno branje,« pojasnjuje Aleš Čavlovič iz salona Artidea.

Fotelje po besedah Ule Vehovar pri njih kupujejo zlasti kot dodaten sedež v dnevni sobi, največkrat namenjen obiskom. Pogosteje pa podjetja z njimi opremljajo avle, čakalnice in pisarne vodstvenih delavcev. Počivalniki se kupujejo kot samostojen kos pohištva, ki je lahko čisto drugačen od sedežne garniture, še dodaja sogovornica.

Prav tako je po opažanju Vehovarjeve po eni strani povpraševanje po udobnih počivalnikih, ki ponujajo dodatne nastavitve, na primer nastavitev naklona hrbtnega naslona, trdoto upora hrbtnega naslona v povezavi s podnožnikom, po drugi pa je nekakšna stalnica povpraševanje po klasikih, kot so Eamesov Lounge Chair, Prouvejev Cite, Nelsonov Coconut. Kupci iščejo fotelje ali počivalnike, ki bodo, zaradi svoje oblike in kakovostne izdelave, uporabni veliko let, celo za prihodnjo generacijo.

Na trgu so se pojavili tudi fotelji, ki omogočajo sočasno sedenje in delo, saj vključujejo mizico, na katero lahko postaviš tablični ali prenosni računalnik. Primerni so za domače in javne prostore. Takšen je fotelj Plateau danskega oblikovalca Erika Magnussena.

Aleš Čavlovič pravi, da pri teh kosih oblazinjenega pohištva kupci običajno izberejo malce bolj živahen odtenek barve, da poudarijo njegovo prisotnost v prostoru, nekateri se odločijo tudi za vzorce. Ali bo naslanjač v bolj živahnih barvah ali ne, pa je skoraj vedno odvisno tudi od njegovega dizajna.

Sodobni gugalniki

Morda se na prvi pogled zdi, da gugalniki niso več v modi, pa ni čisto tako. To sicer niso tisti klasični gugalniki, na katere najprej pomislimo. V sodobnem oblikovanju se funkcija gugalnika pojavlja kot nadgradnja počivalnika ali naslanjača. V preteklosti je nastalo nekaj kultnih primerkov. Thonetov iz leta 1860 velja za prvi gugalnik iz krivljenega lesa. Oblikovalca Ray in Charles Eames sta izdelala gugalnik RAR, imamo pa tudi Slovenci svojega, ki nikoli ne bo šel iz mode, to je izpeljanka stola Rex oblikovalca Nika Kralja. Tudi zdaj nastajajo izvirni primerki, eden takih je Waver, ki ga je oblikoval Konstantin Grcic za podjetje Vitra, navdih pa našel pri športni opremi. Na njem lahko sedite, se gugate, se vrtite, telovadite.

Po besedah Vehovarjeve se je v zadnjih letih povečalo povpraševanje po gugalnikih, zlasti po Kraljevem Rexu in Eamesovem RAR. Oba sta manjših mer in zato primernejša za manjša stanovanja. In kam ga umestiti? V dnevno sobo, spalnico, delovno sobo, kabinet ali otroško sobo. Pred kratkim je po besedah sogovornice gugalnik RAR kupila mlada mamica, ki ga uporablja za dojenje. Ne glede na to, v kateri prostor ga postavimo, je njegova funkcija enaka – sprostitev.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE