Sanacija montažne hiše po poplavah

13. 4. 2011 | Besedilo: Ba. P. | Fotografije: Boštjan Kepic/dokumentacija Dela

sanacija, toplotna izolacija, poplave, montažne hiše, mavčno-kartonske plošče, montažna gradnja

Sanacija poplavljene montažne hiše je v nekaterih pogledih preprostejša in predvsem hitrejša kot sanacija zidane hiše. Veliko elementov montažne hiše je namreč mogoče preprosto odstraniti, zato je sušenje konstrukcije hitrejše. Nekatere dele sten, kot so notranje obloge in izolacija, lahko tudi zamenjamo, kar je razmeroma preprosto in predvsem hitrejše kot sušenje vlažnih zidanih sten. Sanacija je tako končana že v dveh mesecih, medtem ko sanacija zidane hiše traja leto ali več.

Les, uporabljen za montažne hiše, že v tovarni dobro zaščitijo pred vlago in škodljivci, zato se ob morebitni poplavi ne napije tako močno vode. Na vlago so najbolj občutljive notranje stene oziroma mavčno-kartonske plošče, ki so pogosta končna obloga notranjih sten v montažnih hišah, in izolacija v stenah, medtem ko jo zunanje stene ob poplavah odnesejo z manj poškodbami.

Če je torej poplavna voda dan, dva ali celo več stala v montažni hiši, najprej odpremo stene z notranje strani objekta in preverimo, v kakšnem stanju je izolacija. Če je povsem prepojena z vodo in izsuševanje ni mogoče (to bo povedal strokovnjak), jo bo treba zamenjati. Odstraniti bo treba vso izolacijo do višine pol metra nad omočeno površino in počakati, da se konstrukcija povsem posuši.

Nato v stene namestimo nov sloj izolacije in zapremo s ploščami. Pomembno je, da nove plošče namestimo šele, ko smo prepričani, da je konstrukcija hiše popolnoma suha, v nasprotnem primeru bomo vlagi zaprli pot ven. Priporočljivo je, da lesene elemente nosilne konstrukcije, preden stene zapremo, dodatno zaščitimo s premazom, ki preprečuje nastanek lesne gobe. Če mavčno-kartonske plošče niso bile predolgo v vodi, bo morda zadostovalo, da jih potem, ko se posušijo, pobrusimo in ponovno prebarvamo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE