Maj v sadnem vrtu

6. 5. 2011 | Besedilo: Robert Mabič | Fotografije: Robert Mabič

sadni vrt, obrezovanje, sadno drevje, škropljenje, škodljivci

Po cvetenju sadnih rastlin se oblikujejo plodiči, ki v maju – ta mesec je znan po obilju in dobrih razmerah za rast – hitro napredujejo. Kmalu se začne tudi prvo redčenje plodičev. Odpadanje je v letih z močnim cvetenjem še posebno obilno, kar je naraven pojav. Sadje je cvetelo v lepem vremenu, zato so bolezni, značilne za ta čas, manj izrazite in se laže izognemo škropljenju.

Pri varstvu sadnega drevja na vrtu pozabimo na priporočila za intenzivno pridelovanje v velikih sadovnjakih, saj veljajo tam povsem druga pravila. Najpomembnejša sta izbira odpornih sort in pravočasno ter pravilno ukrepanje. Listne uši se na vrtu nikoli ne razmnožijo toliko kot v strnjenih sadovnjakih. Tam so zaradi obilnega gnojenja razmere za njihovo razmnoževanje zelo ugodne, zato so odvisni od rabe insekticidov. Seveda se lahko uši tudi na vrtu močno razmnožijo, če pravočasno ne ukrepamo ali če smo že več let škropili z insekticidi, ki imajo širok spekter delovanja. To pomeni, da smo poleg uši pokončali še vse drugo življenje, med katerim je veliko koristnih organizmov. Odločitev o prenehanju uporabe insekticidov ni lahka, saj bomo vsaj na začetku v veliki skušnjavi in bomo polno zaposleni z odstranjevanjem napadenih vršičkov. Z leti pa se bodo pri nas spet naselile polonice, tenčičarice in osice, ki so njihove naravne sovražnice. Zato je najpomembnejši nasvet za maj redno spremljanje nove rasti, to še zlasti velja po dežju, in sprotno odstranjevanje z ušmi naseljenih vršičkov.

Zdaj lahko poskrbimo tudi za to, da bomo v prihodnjem letu manj rezali. Neustrezno rasle mladike (koreninske izrastke, poganjke na deblu ali nezaželene mladike v krošnji) ročno odčesnemo, še preden olesenijo, ob tem pa bo tudi krošnja zračnejša in bo manj bolezni.

Kjer so breskve skodrane zaradi breskove kodravosti, počakamo, da napadeno listje odpade in požene novo, nato pa poškropimo z listnimi gnojili. Škropljenje s fungicidi je zdaj nepotrebno, z listnimi gnojili pa bomo rastlinam povrnili moči za novo listanje. Škropljenje z njimi ponovimo trikrat v 14-dnevnih presledkih. Pomembno je tudi čimprejšnje odstranjevanje suhe rasti, ki je nastala zaradi okužbe z boleznimi ali iz katerega drugega vzroka. Odrežemo jo do zdravega lesa.

 

KOMENTARJI

Bobbi
17. 5. 2011 02:48

Superior thikinng demonstrated above. Thanks!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE