Prva sončna kogeneracija v Evropi na strehi hotela Žusterna

Na strehi hotela Žusterna v Kopru deluje prvi sistem sončne kogeneracije v Evropi. Tehnologijo, ki jo uporablja tudi Facebook, je na slovenski trg pripeljalo podjetje BiringSol, z njo pa lahko proizvedejo petkrat več energije kot z običajnimi sončnimi moduli, trikrat manj toplogrednih plinov in ustvarijo dvakrat večje prihranke.

Na strehi hotela Žusterna je nameščenih 12 modulov ameriškega podjetja Cogenra, ki bodo na leto proizvedli 6769 kW električne energije in v povprečju 4147 litrov tople vode na dan. Na ta način bodo v Aquaparku Žusterna močno zmanjšali stroške klasičnega ogrevanja s kurilnim oljem. Naložba, vredna dobrih 35.000 evrov, se bo tako s prihranki pri porabi kurilnega olja (okrog 4300 evrov na leto)  in s prihodki od prodane električne energije (okrog 1700 evrov na leto) povrnila v petih do šestih letih, je povedal Aleš Tekavec, direktor podjetja BiringSol, ki se ukvarja z distribucijo sončnih celic in razsmernikov, projektiranjem, inžiniringom in izgradnjo sončnih elektrarn.

Takšen sistem sončne kogeneracije, ki z eno samo napravo zajame in spremeni do 80 odstotkov sončne energije v električno energijo in vročo vodo, v Sloveniji zagotavlja od 45 do 55 odstotkov potrebne energije za posamezno stavbo. Tovrstna tehnologija je zdaj prvič uporabljena v Evropi, medtem ko jo v Združenih državah Amerike uporablja že več podjetij, tudi Facebook. Moduli proizvajalca Cogenra so denimo nameščeni na strehi skoraj tisoč kvadratnih metrov velikega Facebookovega fitnes centra v Kaliforniji, z njimi pa zagotavljajo električno energijo za pogon vadbenih naprav in toplo vodo veliko ceneje, kot bi to počeli s klasičnimi sistemi.

»Moduli SunDeck proizvajalca Cogenra se od običajnih modulov razlikujejo po parabolasti obliki, ki kar za desetkrat okrepi sončno svetlobo in jo reflektira v sprejemnik s silicijevimi celicami. Te so občutljive na visoko temperaturo in za to, da ostanejo na optimalni delovni temperaturi, poskrbi hladilni sistem, ki odvaja toploto, to pa lahko uporabljamo za ogrevanje,« je pojasnil Tekavec. Gre za združevanje naprednih tehnologij, ki pomembno prispevajo k varovanju okolja in hkrati dolgoročno zmanjšujejo stroške. Podjetje Cogenra je za izum prejelo nagrado Ideas and innovations 2012, ki jih Silicon Valley / San Jose Business Journal podeljuje za inovacije v tehnologiji in znanosti.

Sistem je za zdaj namenjen le velikim porabnikom, saj morajo med seboj povezati najmanj osem modulov, po Tekavčevih besedah pa bodo kmalu na voljo tudi rešitve za manjše porabnike in gospodinjstva. Povezati ga bo mogoče z obstoječimi toplotnimi črpalkami in uporabljati tudi za hlajenje.
 

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE