Kako rešiti stanovanjsko vprašanje mladih?

4. 7. 2011 | Besedilo: Milka Bizovičar, Delo

stanovanjski problem, mladi, neprofitna stanovanja, stanovanjski sklad

Mladinski svet Slovenije (MSS) je organiziral javni posvet o stanovanjski problematiki mladih, saj je po mnenju članov to področje zaradi vloge v procesu osamosvajanja mladih eno ključnih v polju mladinske politike.

Raziskave kažejo, da se mladi v Sloveniji čedalje pozneje odselijo od staršev. Med evropsko sedemindvajseterico smo zdaj že drugi po odstotku mladih med 18. in 34. letom starosti, ki še vedno bivajo pri starših – kar 68 odstotkov te generacije se s tega vidika še ni osamosvojilo –, če pa gledamo samo moško populacijo v tem starostnem obdobju, smo s skoraj 75-odstotnim deležem na neslavnem prvem mestu. V zadnjih desetih letih se je delež mladih med 25. in 29. letom starosti, ki živijo v skupnem gospodinjstvu z materjo, povečal s 44 na 66 odstotkov.

Nepremičnine v številkah

Predstavniki MSS so navedli podatke, ki razkrivajo nekatere ključne vzroke za takšno ravnanje. Raziskava Mladina 2010 je na primer pokazala, da skoraj 42 odstotkov mladih med 15. in 29. letom, ki so se odselili od doma, biva v stanovanju v lasti staršev ali partnerjevih staršev, 31 odstotkov jih stanuje v najetem stanovanju in 27 odstotkov v lastnem ali partnerjevem stanovanju. Skoraj polovica (49 odstotkov) tistih, ki so lastniki, so nepremičnino podedovali, tretjina si je pomagala s posojilom.

Po podatkih Stanovanjskega sklada za nepremičnine iz njihovih evidenc so najemniki stanovanja lahko odkupili, povprečna cena enote – v povprečju je bila velika 89 m2 – je bila 7020 evrov. Zdaj, so navedli predstavniki MSS, je povprečna oglaševana cena trosobnega stanovanja v Ljubljani po izračunih Slonepa 222.175 evrov, na Koroškem, kjer so stanovanja najcenejša, pa 78.472 evrov.

Pred 20 leti je bila povprečna najemnina za družbeno stanovanje v velikosti 56 kvadratnih metrov od 7,3 do 9,1 odstotka povprečnega neto osebnega dohodka, zdaj po nekaterih izračunih za posojilo ali tržno najemnino v povprečju porabimo od 30 do 40 odstotkov dohodka. V MSS so ob tem še povedali, da je že popis v letu 2002 pokazal, da je bilo v Sloveniji takrat nenaseljenih več kot 78.000 stanovanj (brez počitniških objektov) in da je nacionalni stanovanjski program 2000–2007 predvidel zgraditev 13.950 neprofitnih stanovanj. Kot je ugotovilo Računsko sodišče, jih je bilo zgrajenih 4529.

Več si lahko preberete v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si!

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE