Oprema počitniške hiše: Po navdih na morje

17. 7. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

oprema počitniške hiše, pridih morja, morje, dodatki

Na dopustu živimo drugače, bolj sproščeno, potrebujemo manj in tudi druge stvari. Ta misel nas lahko vodi pri opremljanju počitniške hiše ali stanovanja. Lahko pa ta slog za nekaj mesecev prenesemo kar v vsakdanje domače okolje. Z nekaj spretnosti in dodatkov bo kot na počitnicah.

Modro-bele črte, navtični motivi, naplavljen les so najpogostejše značilnosti, ki si jih predstavljamo v počitniških domovih. Kakšno od njih lahko uporabimo tudi v domači hiši ali stanovanju, če si želimo pridih počitnic. Če boste za izhodišče vzeli modro barvo, morate paziti, da je v posamez­nem prostoru ne bo preveč. Modra v kombinaciji z belo deluje sveže in je primerna za temačne prostore z malo naravne svetlobe. Ta kombinacija bo, na primer, »ohladila« počitniško hišo v vročih sredozemskih krajih. Modro pa lahko združimo tudi z drugimi barvami. Z bež odtenkom ji bomo recimo dodali manjkajočo toplino. Modra z rumeno bo poživila pust in dolgočasen prostor, prav tako poživljajoče deluje z oranžno, lepo pa se ujema tudi z nekaterimi odtenki zelene in rožnate. V počitniško hišo se podajo tudi drugi odtenki, na primer izbrani detajli v koralnem odtenku. V koncept počitniškega nabora barv gredo prav tako modni pasteli, zlasti odtenki sive.

Pri razmišljanju o opremi počitniškega doma lahko izhajamo tudi iz barv in materialov ter sloga, značilnega za opremo morskih plovil in sredozemskih teras. Element, ki je skupen morskim plovilom in vrtni opremi, je priljubljena tikovina. V prostor lahko umestimo kakšen kos iz tikovega lesa, omislimo si lahko tla iz tikovine in podobno. Podobno lahko uporabimo kakšen kos pohištva, namenjen za zunanje prostore, izdelan na primer iz ratana.

Pomembno je, da ne pretiravamo z belo in modro barvo ter z morskimi dodatki, saj bo vse skupaj delovalo preveč klišejsko in kičasto. Obstaja še veliko drugih barv in kosov, ki ustvarijo pridih počitniškega, obmorskega domovanja. Uporabimo lahko stare, vintage kose, pohištvo, izdelano iz naplavljenega lesa. Geografsko je mogoče razmišljati tudi širše, saj ne obstaja le Sredozemlje, ampak tudi severni obmorski slog, kakršnega lahko vidimo v domovih po Normandiji in Skandinaviji. Ta je zračen in slikovit. V teh krajih uporabljajo veliko bele barve in naravnih svetlih odtenkov. Kljub temu njihovi domovi praviloma delujejo toplo in domačno. Kako to doseči? Če je zaradi svetlih odtenkov vse skupaj videti preveč minimalistično in hladno, lahko občutek domačnosti vnesejo vintage predmeti, ki bodo kontrast tej hladnosti. Opremo lahko sestavljajo kosi iz različnih slogov. To je v zadnjem času zelo priljubljeno tudi pri opremljanju sodobnih domov. V tem primeru je mogoče kombinirati moderno pohištvo tudi z rustikalnimi kosi, zlasti takšnimi, ki nosijo pridih francoskih in skandinavskih obmorskih krajev. Navdih lahko najdete tudi v bolj oddaljenih in eksotičnih krajih, ki ste jih morda obiskali ali jih še nameravate. Tam je narava še veliko bolj barvita in raznolika. Na to lahko pomislite pri izbiri tkanin z motivi eksotičnih cvetov in ptičev. Med materiali za tropski pridih ne sme manjkati bambus ali vsaj kakšen detajl iz njega.

Zelo pomembna pri ustvarjanju obmorskega sloga je prava svetloba. Če potniška hiša ne stoji ob vodi, ki da čisto posebno svetlobo, lahko to poustvarimo s pravimi barvami in osvetlitvijo. Dobro se je držati naravnih materialov, kot so les, kamen, tkanine (lan, bombaž). Kombinirati je treba mat in svetlečo obdelavo površin, uporabiti različne teksture in prosojne materiale. Temnejše barve bodo posrkale svetlobo, na kar moramo biti pozorni zlasti v majhnih počitniških hišah oziroma hišah, ki imajo majhna okna in pride skoznja malo naravne svetlobe. Zato naj bodo stene, tla in večji kosi pohištva v svet­lejših odtenkih, detajli pa so lahko tudi zelo temni.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE