Skoraj ničenergijski vrtec Ringaraja v sončnih zimskih dneh ne bo potreboval dogrevanja

10. 10. 2018 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak

Dobrepolje, zbiralnik deževnice, vrtec, ničenergijski razred

V občini Dobrepolje so pred kratkim odprli novozgrajeni vrtec Ringaraja, ki sprejme 200 otrok v obeh starostnih skupinah. Posebnost vrtca je, da je zgrajen v skoraj ničenergijskem standardu, kar pomeni, da ima na leto največ 5 kWh/m2 izgub. Vrtec zato v sončnih zimskih dneh ne bo potreboval dogrevanja.

»Sodobna prezračevalna tehnika skrbi za to, da se vrne več kot 90 odstotkov koristne toplote iz odpadnega zraka nazaj v vrtec,« je pojasnil Ivan Kenda, direktor občine Dobrepolje in energetski svetovalec. Eden izmed najbolj sodobnih objektov v kategoriji javnih zavodov, šol, vrtcev in podobno bo referenčni objekt za podobne zgradbe.

Vrtec, ki je del javnih vzgojno-izobraževalnih zavodov OŠ Dobrepolje, je zgrajen v eni etaži in ima skoraj 1400 kvadratnih metrov uporabne površine. »Streha je projektirana tako, da s svetlobniki zagotavlja veliko dnevne svetlobe,« je pojasnil Kenda. Na nekaterih delih objekta so namesto zidu postavljene steklene stene.

!!galerija!!


Vrtec se ogreva s sodobno biomasno kotlovnico na lesene sekance. Odločitev za takšno ogrevanje je bila posledica okolja, saj je v občini Dobrepolje lesa v izobilju. »Izgorevanje je najbolj optimirano in izpuh predstavlja predvsem vodna para,« je še dodal Kenda.

Vrtec ima 150 kubičnih metrov velik zbiralnik deževnice. Del jo uporabljajo v sanitarne namene, sicer pa je namenjena morebitni gasilski intervenciji. »Spomniti velja, da vrtec stoji v Suhi krajini, kjer gre za kraško območje. Ob dolgotrajni suši lahko pride tudi do pomanjkanja vode,« je še dodal.

Vrednost investicije je bila 2,4 milijona evrov. »Zanimivost je v tem, da je bil vrtec načrtovan že v letu 2008 in skoraj pozabljen, a z odločitvijo Občinskega sveta v decembru 2016, da projekte popravimo tako, da se končajo kot sNes (ničenergijska tehnika) objekt, ni bila zaman. Uspeli smo pridobiti tudi skoraj 350 tisoč evrov subvencije z Eko sklada,« je še dodal Kenda.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE