Zunanja senčila: Ko drevesa niso dovolj

26. 6. 2015 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv podjetij

zunanja senčila, roloji, pametna senčila, senčniki, tende, jadra

Vrtni bivalni prostori morajo imeti za prijetno bivanje tudi senco, drugače so v poletni pripeki popolnoma neuporabni. Poleg dreves s primerno krošnjo potrebujemo še senčila. Na voljo je kar nekaj možnosti, najpogostejša izbira pa so samostoječi senčniki, tende in v zadnjih letih priljubljena jadra.

Katero senčilo izbrati? To je prvo vprašanje, ko zremo v množico možnosti, ki jih imajo različni ponudniki. Izhodišče za odgovor naj bi bil sam vrt ali terasa, kjer si želimo senco, in seveda že obstoječa ureditev ter izbrani vrtni elementi. Zunanje senčilo naj bi bilo zasnovano tako, da zagotavlja senco in hkrati intimo. Izbor materialov je odvisen tako od funkcionalnih in tehničnih zahtev kot že obstoječih materialov na hiši in vrtu, seveda pa tudi cene. Po besedah Otona Filipiča, direktorja podjetja Senčila Ralux, moramo biti ob nakupu pozorni na funkcionalnost, se vprašati, kaj od senčila pričakujemo, samo senčenje ali tudi zaščito pred dežjem, in kako močan veter naj bi preneslo. Prav tako se je treba pozanimati o vgrajenih materialih, tehničnih in funkcionalnih prednosti, saj vse to vpliva na življenjsko dobo, stabilnost v vetru in vzdrževanje izdelka. Dobro pa je tudi povprašati, ali je ponudnik samo prodajalec izdelkov ali omogoča tudi servis in servisne dele posameznih mehanizmov.

Senčniki

Kjer gre za večji vrt, bodo na njem zagotovo rasla tudi drevesa. Slabost senčenja z njimi je ta, da če še nimamo odraslih dreves, je treba počakati kar nekaj let, preden postane senca res dovolj globoka. Pri drevesih z drobnimi listi, kot so na primer vrbe, ki rastejo zelo hitro, je poleg tega senca sprva zelo svetla. V takih primerih si pomagamo še s senčniki. Senčnik je primerna izbira tudi za manjše terase in balkone. Na voljo je cela vrsta različnih modelov. Zdaj so precej večji, kot so bili še pred nekaj leti. Lahko so okrogli, štiri- ali osemkotni. Katero obliko bomo izbrali, pa je odvisno tudi od tega, kaj želimo z njim senčiti. Narejeni so iz kombinacije lesa, jekla in aluminija ter vodoodpornih tkanin, tako da prenesejo različne vremenske vplive. Priporočljivo je izbrati senčnik v svetlejših odtenkih, saj temne barve ne odbijajo sončnih žarkov, zato bo pod njim bolj vroče.

Nekateri senčniki se še vedno odpirajo klasično kot dežniki, a takšnih je vse manj, saj jih je, če so večjih mer, zelo težko odpreti. Obstajata še odpiranje z navojno ročico ali na poteg vrvice. Tudi za pritrditev je več možnosti. Če ima senčnik drog nameščen središčno, je ena od možnosti postavitev v sredino vrtne mize (te imajo v mizni plošči pogosto že luk­njo za dežnik). Druga različica so senčniki, ki imajo nosilec ob strani. Oboji pa potrebujejo stabilno podnožje, da stojijo trdno in varno. To se najlaže doseže s težkim podstavkom, ponavadi iz betona, ki je lahko fiksen (pritrjen v tla) ali premičen (na kolescih, da ga je laže premikati).

Tende

Za senčenje balkonov in teras so primerne tende, pritrjene na objekt. Tudi tu je izbira zelo široka. Na prvi pogled se zdijo podobne, a bistvene razlike se skrivajo v detajlih. Ker gre za dolgoročno investicijo v kakovost bivanja, moramo biti pozorni na malenkosti. Kakovostno tendo odlikujejo primerni materiali, izdelana mora biti premišljeno za konkretne situacije (npr. za vetrovna območja), upravljanje mora biti preprosto in seveda se morajo ujemati s celostno podobo hiše, pravi Roman Kokalj iz podjetja Roltek.

Vsi sestavni deli naj bodo po besedah sogovornika iz kakovostnega ekstrudiranega aluminija in zaščiteni s prašnim elektrostatičnim barvnim nanosom. »Blago mora biti iz kakovostnih materialov, ki odbijajo umazanijo in imajo optimalno razmerje med UV-zaščito in zatemnitvijo,« še poudarja Kokalj.

Kakovost je po njegovem mnenju najpomembnejša lastnost tende. Dobro je vedeti izvor izdelka, se pozanimati o materialih, pa tudi o dodatnih funkcijah upravljanja, ki so na voljo. »Menjava bo zagotovo dražja, kot bi bil že takoj nakup dobre tende. Pomembno je tudi, da ima ponudnik na voljo pestro izbiro barv blaga in konstrukcije,« še svetuje sogovornik in dodaja, da se je dobro posvetovati s strokovnjaki, ki imajo izkušnje z različnimi vgradnimi možnostmi, saj nam to lahko prihrani veliko časa, slabe volje in denarja.

Na voljo so navadne tende, polkasetne, kasetne in krožne. Med seboj se razlikujejo po videzu in načinu shranjevanja platna. Platno je pri brezkasetni izvedbi ves čas na soncu in dežju, zato se na njem lahko prej razvije plesen kot na tistem, ki je shranjeno v kaseti. Če bo tenda izpostavljena dežju in drugim vremenskim vplivom, Kokalj priporoča kasetno. Ko je zaprta, je shranjena v kaseti, tako sta platno in mehanizem varna pred vremenskim vplivi.

»Najbolj izpopolnjene kasetne tende zadaj tesnijo s steno oz. fasado, imajo popolnoma zaščiten zložen mehanizem in tkanino, integriran skrit čelni odtočni kanal za stransko odvodnjavanje in se popolnoma vklapljajo v moderno arhitekturo. Primerne so za senčenje in ob ustreznem naklonu tudi za dež,« pojasnjuje Oton Filipič iz podjetja Senčila Ralux. Zaradi toplotnih lastnosti in obstojnosti se priporoča zlasti akril, barvan v masi (to prepreči bledenje), z nanoimpregnacijo, ki preprečuje zažiranje umazanije v tkanino, in s teflonskimi prevlekami. Kakovosten mehanizem, kot dodaja Filipič, bo preživel tkanino, tako da je po številnih letih uporabe mogoča tudi samo menjava tkanine.

Brezkasetne ravne tende imajo možnost uravnavanja naklona, odvisno od modela; pri nekaterih lahko naklon nastavljamo od nič do 90 stopinj, pri drugih od manj kot deset do več kot 80 stopinj.

Obstajajo tudi prostostoječi sistemi, ki imajo senčilo vpeto na ogrodje. Postavimo jih lahko tudi sredi vrta. Kot pravi Kokalj, takšne sisteme največkrat uporabljajo v gostinskih lokalih.

Upravljanje s tablico

»Še vedno je na voljo ročno upravljanje z ročico, a v sodobnih časih se kupci vse raje odločijo za motorno daljinsko upravljanje. To jim zagotavlja kar največje udobje, saj lahko senco upravljajo iz ležalnika,« pojasnjuje Kokalj.

Daljinsko upravljanje se pogosto kombinira z varnostnimi tipali, zlasti za veter, pa tudi sonce in dež. Tipalo deluje tako, da v vetru ali dežju senčilo avtomatsko pospravi, ko pa znova posije sonce, ga odpre.

»Pri motorno vodenih tendah se za zagotavljanje hermetičnega zapiranja kasete oziroma samodejno regulacijo zategovanja tkanine ostrešja uporabljajo elektromotorni pogoni z navornim končnim stikalom, ki poskrbi za samodejno regulacijo in optimalno zaprto kaseto oz. napeto tkanino ostrešja, neodvisno od temperaturnih raztezkov tkanine,« pojasnjuje Filipič.

Najnovejši sistemi imajo upravljanje nadgrajeno, tako da so povezani s tablico ali pamet­nim telefonom. Z njimi je upravljanje mogoče tudi na daljavo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE