Skoraj ničenergijska šola in vrtec v Zagradcu

V Zagradcu so danes popoldne slavnostno odprli novo podružnično šolo z vrtcem in športno dvorano, zgrajeno v skoraj ničenergijskem standardu. Sredstva za 5,5 milijona evrov vredno naložbo je večinoma zagotovila Občina Ivančna Gorica iz lastnega proračuna.

Suha krajina je bogatejša za novo podružnično šolo, vrtec in športno dvorano, so sporočili z Občine Ivančna Gorica. Gradnja novega vzgojno-izobraževalnega objekta je tako približno leto dni po položitvi temeljnega kamna končana, saj je občina kljub zaostrenim gospodarskim in finančnim razmeram večino sredstev za 5,5 milijona evrov vredno naložbo zagotovila iz lastnega proračuna. »Nova šola, enota vrtca in večnamenska športna dvorana z zunanjim igriščem so naša naložba za nadaljnji razvoj tega suhokranjskega dela naše občine,« pravijo na občini.

V novi osnovni šoli je prostora za 250 učencev, tu je še dvooddelčni vrtec za prvo in drugo starostno obdobje, vse skupaj pa obsega 4197 kvadratnih metrov novih pokritih uporabnih površin, 1150 kvadratnih metrov športnega igrišča z nadstreškom, 660 kvadratnih metrov otroškega zunanjega igrišča.

Objekt se uvršča v energijski razred A1, kar pomeni, da spada med skoraj ničenergijske stavbe. Nosilna konstrukcija objekta je iz armiranega betona, medtem ko je nosilna konstrukcija strehe lesena. Na zunanjih zidovih je 16 oziroma 20 centimetrov toplotne izolacije iz kamene volne, ki je negorljiva in dobro paroprepustna. Fasada v pritličju je kontaktna ometana, na zidovih v prvem nadstropju pa je izvedena obešena prezračevana pločevinasta fasada. Pod streho je 35 centimetrov kamene volne.

Temeljna plošča pod šolo in telovadnico je s spodnje strani izolirana z 20 centimetri ekstrudiranega polistirena (XPS), nad njo (in pod tlaki) pa je še dodatnih 20 centimetrov enakega toplotnoizolacijskega materiala. Na ta način so se že pri gradnji izognili linijskim toplotnim mostovom, ki se sicer radi pojavijo pri pasovnih temeljih.

Celoten objekt je prisilno prezračevan. Prezračevalna naprava omogoča do 85 odstotkov rekuperacije toplote odpadnega zraka, kar bistveno pripomore k čim manjšim prezračevalnim izgubam. Pozimi bodo prostore ogrevali s sekanci, prav tako sanitarno vodo, zunaj ogrevalne sezone pa bo za pripravo tople sanitarne vode poskrbela toplotna črpalka zrak/voda.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE