Senčila: Zunanja proti pregrevanju

3. 5. 2016 | Besedilo: A. Z.

senčila, notranja senčila, zunanja senčila

V najtoplejših mesecih si želimo ohraniti čim hladnejše stanovanje in k temu lahko pripomorejo tudi zunanja senčila. Ponudba različnih sistemov senčenja na zunanji strani oken je pestra, prav tako izbira senčil, ki zastirajo okna na notranji strani. Prva imajo funkcijo zaščite pred zunanjimi vplivi, druga so bolj dekorativna in zastirajo pred pogledi.

Če želimo toplotno zaščito pred soncem, bomo za okna izbrali zunanja senčila. Z njimi namreč preprečimo segrevanje stekel, kar je zlasti pomembno na južni in zahodni fasadi. Prostori se tako manj segrevajo, zato prihranimo pri energiji, saj ne potrebujemo klimatske naprave ali pa jo vključujemo redkeje. Najpogostejša je kombinacija zunanjih in notranjih senčil, ko kombiniramo, na primer, zunanje žaluzije z notranjimi plise ali rolo senčili.

Zunanja senčila

Ponudba različnih sistemov zunanjega senčenja oken je pestra, zato se hitro znajdemo pred vprašanjem, kaj pravzaprav izbrati. Ena izmed možnosti so vsem dobro znane rolete. Te omogočajo dobro toplotno in zvočno izolativnost, so dobra zaščita pred vremenskimi vplivi, na primer ob toči ali hudih nalivih, pa tudi pred vlomilci. Po zagotovilih proizvajalcev lahko s spuščenimi roletami pozimi prihranimo pri stroških za ogrevanje, poleti pa za hlajenje. Razlikujejo se po obliki, načinu vgradnje, načinu upravljanja in vrsti lamel. Roletne lamele so lahko iz lesa, aluminija, jekla ali umetne mase. Po mnenju proizvajalcev so proti zunanjim vplivom najbolj odporne aluminijaste lamele, polnjene s poliuretansko peno, ki imajo tudi dolgo življenjsko dobo. Aluminij sicer sodi med lahke kovine, a ga odlikuje izjemna trdnost, prav tako učinkovito odbija močne sončne žarke.

Najbolj razširjeno in znano je spuščanje in dvigovanje rolet s trakom ali t. i. monokomandno palico ob strani okenskega okvirja. V zadnjih letih pa se uveljavljata motorni pogon in daljinsko upravljanje. Daljinski upravljanik je mogoče kombinirati s svetlobnim tipalom, tako da se rolete dvigajo in spuščajo glede na količino sončne svetlobe.

Druga možnost so zunanje žaluzije, s katerimi lahko senčimo večje steklene površine (panoramske stene) in z nagibom lamel uravnavamo količino svetlobe, ki jo bomo spustili v prostor. Žaluzije iz aluminija po zagotovilih proizvajalcev dobro prenašajo različne vremenske vplive, saj gre za material, ki ne bledi in ne rjavi, ne potrebuje dodatnega lakiranja, prav tako ne obledi zaradi ultravijoličnih žarkov. Žaluzije lahko dvigamo in spuščamo z vrvico, nagib usmerjamo s palico, lahko pa tudi z elektromotorjem in daljinskim upravljalnikom, ročnim stikalom ali centralnim vodenjem.

Ne glede na to, za katero obliko senčenja se odločimo, moramo vedeti, da je zelo pomembna izbira kakovostnega materiala in pogonskega mehanizma. Senčila so vedno bolj tehnološko izpopolnjena, avtomatizirana in pametna.

Notranja senčila

Pri notranjih senčilih je podobno kot pri zavesah pomembno oblikovanje, vzorci in barve, ki sledijo modnim smernicam. V tej smeri gre tudi razvoj novosti, saj proizvajalci poskušajo uveljaviti nove vzorčaste tkanine, ki dopolnjujejo različne sloge notranje opreme. Na njih so zdaj odtisnjeni vzorci, ki smo jih pred leti videvali le na zavesah in drugih tkaninah za dom. Prav tako razvijajo nove vrste tkanin, ki še bolje opravljajo funkcijo senčenja in zatemnitve prostora ali pa so še bolj dekorativne.

Ponudba notranjih senčil je pestra, od not­ranjih žaluzij, rolojev, panelnih zaves do lamelnih in plise senčil. Kaj bomo izbrali, je odvisno od različnih dejavnikov, od tega, kaj bi radi dosegli, ali gre zgolj za dekoracijo ali potrebujemo senčilo za senčenje čez dan. Senčila v dnevni sobi so drugačna kot v spalnici, v prvi potrebujemo bolj prosojna in polprosojna, v drugi pa iz tkanin, ki bodo prostor zatemnile. Za notranje senčenje oken je veliko možnosti, nabor pa se skrči, ko govorimo o večjih steklenih površinah. Pri steklenih površinah z več kot 200 centimetri širine se pogosteje uporabljajo prosto viseči roloji in panelne zavese, manj so primerna plise senčila, saj je omejitev pri širini med 200 in 220 centimetri.

Pri izbiri senčila sta pomembna tudi način pritrditve – stropni ali stenski – in način upravljanja. Ta je lahko na potezno vrvico, krožno verižico, ročko, monokomando ali elektromotor. Pri tem vprašanju gre deloma za željo uporabnika, deloma za to, kaj dopušča prostor. Na izbiro vrste senčila pa vplivata tudi oblika oken in njihova lega.

Notranja senčila so največkrat izdelana iz poliestrov, ki so obdelani po evropskih standardih za tkanine, primerne za notranje senčenje. Na tako obdelanih naj bi se manj nabiral prah, saj so antistatična, poleg tega so lahko pralna ali pa jih le brišemo z mokro krpo. Nekatere tkanine imajo še posebno obdelavo, ki preprečuje, da bi se madeži vpili, ali nanose, ki odbijajo žarke. Tudi na tem področju so na voljo izdelki iz naravnih tkanin, na primer iz jute in volne, ki so primerno obdelani.

Notranja senčila premikamo ročno ali na motorni pogon. Slednji ponavadi pride v poštev pri večjih dimenzijah ali kjer je senčilo nameščeno tako visoko, da je ročno upravljanje onemogočeno. Upravljanje na motorni pogon je mogoče vključiti tudi v pametno napeljavo, kar pa je treba načrtovati vnaprej. Na primer, plise senčila običajno upravljamo z ročko in vrvico, kjer je dostop omejen, pa se vgradi motorni pogon. Podobno je pri rolojih, pri katerih prevladuje upravljanje s krožno verižico. Lamelne in panelne zavese premikamo le na poteg z vrvico, panelne lahko tudi ročno.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE