Od klasičnih do elektronskih

25. 4. 2007 | Besedilo: Katarina Nemanič

protivlomna vrata, elektronska vrata, vhodna vrata, dosje

Sodobna vhodna vrata morajo izpolnjevati vrsto zahtev, če želimo, da bodo učinkovito preprečevala vstop nepovabljenim, bila odporna na ogenj in vremenske razmere ter zagotavljala ustrezno toplotno in protihrupno zaščito. Seveda pa ob vseh teh zahtevah ne smemo zanemariti njihovega videza. Manj izpostavljena in obremenjena so notranja vrata, ki so še vedno večinoma lesena, izbiramo lahko med različnimi furnirji, stekli in dizajni, pomembno je tudi, da se dobro in tiho zapirajo. Izdelujejo jih prav tako iz različnih plastičnih mas, predvsem drsna pa so pogosto že povsem steklena.

Izbira vhodnih vrat ni preprosta, saj je ponudba velika in zelo raznolika. Lažje bo, če vemo, čemu bodo vrata izpostavljena in kakšni zaščiti naj bi bila namenjena. Od tega je odvisno, iz kakšnega materiala bodo. Če gradimo energijsko varčno ali celo pasivno hišo, je najpomembnejše merilo njihova toplotna zaščita.

Vhodna vrata so izdelana iz kombinacije različnih materialov, med katerimi so tako kot pri oknih najpogostejši les, plastične mase, aluminij in jeklo. Lesena so lahko masivna ali iz furniranih vezanih plošč. Masivna so narejena iz več plasti lepljenih lamel, pri katerih posamezni sloji potekajo v nasprotnih si smereh, kar zagotavlja dodatno trdnost. Podboje izdelujejo iz različnih lepljenih profilov, njihova sredica pa je masivna iz lepljenih lamel. Krila lesenih vrat so običajno narejena iz furnirane vezane plošče, ki jim je dodana kovinska ojačitev, da se po vgradnji ne krivijo. Za boljšo toplotno izolativnost jih polnijo z različnimi izolacijami, za tesnjenje pa uporabljajo trajnoelastična tesnila.

Plastična in aluminijasta vrata so tako kot okna narejena iz večkomornih profilov, pri čemer morajo imeti plastična obvezno jeklene ojačitve proti krivljenju. Sredice, ki so tudi plastične ali aluminijaste, so polnjene z izolacijami, ki zagotavljajo boljšo toplotno in zvočno zaščito. Lahko pa se polnila kombinirajo tudi z različnim izolacijskim steklom. Poudariti je še treba, da dobro zvočno in toplotno zaščito dosežemo le, če so vrata opremljena z ustreznimi tesnili. Brez tega še tako debela izolacija ne bo pomagala.

Izbira materiala je odvisna tudi od tega, koliko smo vrata pripravljeni vzdrževati in kakšnim vremenskim vplivom bodo izpostavljena. Lesena, ki so sicer vodoodporna, so bolj občutljiva in jih je dobro zaščititi z nadstreškom ali pomakniti bolj v notranjost. Če te možnosti nimamo, je morda bolje, da se odločimo za plastična ali aluminijasta vrata, ki jih ni treba posebej vzdrževati, nanje tudi vreme ne bo vplivalo.

Če želimo, da bodo vhodna vrata odporna na ogenj, morajo biti polnjena z različnimi negorljivimi polnili, ki so običajno narejena na mineralni osnovi. Protivlomna vrata so običajno kovinska in opremljena z večtočkovnim zaklepanjem in ustrezno ključavnico. Podboj in vratno krilo morata biti jeklena, opremimo pa jih lahko še z zatiči proti dvigu, varnostno rozeto, ki varuje pred lomljenjem cilindričnega vložka, ki mora biti seveda kakovosten. Pri zaščiti pred vlomom lahko naredimo še korak naprej in se odločimo za elektronska protivlomna vrata, ki so opremljena z elektronsko ključavnico in elektronskim ključem, ali pa si omislimo ključavnico, ki se odpira na kodo ali prstni odtis.

Velika je tudi izbira notranjih vrat, ki so večinoma lesena. Zunanje površine so furnirane, pogosto pa so kombinirane z različnimi šipami. Sredice so narejene iz pasov perforirane iverne plošče ali iz polne iverne plošče, lahko pa se odločimo za sredico iz satja. Izbiramo lahko tudi med različnimi furnirji in barvnimi odtenki ter slogi. Robovi vratnih kril in podbojev so ostri ali zaobljeni. Vse pogostejša izbira so tudi povsem steklena notranja vrata, ki so lahko enokrilna s klasičnim odpiranjem ali drsna, eno- ali dvokrilna. Steklena vrata morajo biti iz kaljenega stekla primerne debeline, nekoliko dražja različica je jedkano steklo.

Delo in dom, 25. april 2007

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE