Ljubljančanom za sanacijo po poplavah 440.000 evrov

21. 1. 2015 | Besedilo: Ba. P./STA

poplave, sanacija po poplavah

Ljubljanska mestna občina bo občanom, ki so utrpeli škodo v poplavah oktobra in novembra lani, pomagala s 440.000 evri iz sklada proračunske rezerve. Odlok o dodelitvi pomoči, ki bo namenjena odpravi škode na premičnem premoženju v stanovanjih in stanovanjskih hišah, so ljubljanski mestni svetniki potrdili na zadnji seji.

Upravičenci bodo prejeli sredstva v višini 30 odstotkov ocenjene škode na objektu po aplikaciji AJDA ali 250 evrov, če bo to zanje bolj ugodno. Na stanovanje ali stanovanjsko stavbo bo občina sicer izplačala največ 5000 evrov. Do pomoči so upravičeni občani, ki imajo stalno prebivališče v Mestni občini Ljubljana (MOL) v stanovanju ali stanovanjski stavbi, za katero prijavljena škoda po poplavah oktobra in novembra lani. Škoda mora biti ocenjena z aplikacijo AJDA. Upravičenci morajo biti lastniki, najemniki ali drugi upravičeni uporabniki stanovanja ali stanovanjske stavbe, gradnja pa ne sme predstavljati nedovoljenega posega v prostor.

V svetniški skupini SDS so v razpravi opozorili na člen odloka, ki upravičencem do pomoči nalaga, da predložijo podatke o gradbenem dovoljenju za stanovanjske stavbe, grajene po letu 1967. Svetnik Jernej Pavlin je pojasnil, da se s tem postavlja ovire za pridobitev pomoči za tiste, ki teh dokumentov morda ne bodo našli. Ljubljanski župan Zoran Janković je pojasnil, da so ob poplavah leta 2010 ravnali enako, kar po njegovih besedah ni povzročilo težav. Dodal je še, da s tem poskušajo preprečiti sofinanciranje črnih gradenj. Župan je ponovno pozval k izvedbi protipoplavnih ukrepov iz državnega prostorskega načrta za zagotavljanje poplavne varnosti jugozahodnega dela Ljubljane in naselij v občini Dobrova - Polhov Gradec.

Iz odgovora na svetniško vprašanje svetnikov SMC o protipoplavnih ukrepih je razvidno, da je bila po poplavah oktobra lani škoda prijavljena v 324 stanovanjskih hišah, 38 večstanovanjskih stavbah, sedmih poslovnih stavbah, šestih šolskih in šestih drugih stavbah. Ocenjena škoda na konstrukciji stavb in stavbnem pohištvu znaša skoraj 1,25 milijona evrov, je v odgovoru zapisal vodja oddelka za zaščito, reševanje in civilno obrambo Robert Kus. Na občini ob tem ugotavljajo, da precej prebivalcev še ni izvedlo ukrepov za omejevanje vdora poplavne vode, ki jih priporočajo od leta 2010 naprej.

MOL pripravlja vse potrebno za izgradnjo zadrževalnika Brdnikova, ki bo izboljšal poplavno varnost na porečju Glinščice. Prvo fazo bo financirala občina, kjer pravijo, da so v teku odkupi zemljišč ter pridobivanje naravovarstvenega soglasja, preostala soglasja k projektni dokumentaciji pa že imajo. Projekt je uvrščen v osnutka proračunov za letos in 2016, za drugo fazo projekta, ki se mora zaključiti najpozneje leta 2017, pa bo treba doreči razmerja z državo, so še sporočili z MOL.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE