Fotovoltaika: EU uvedla začasne dajatve za kitajske panele

Evropska komisija se je kljub nasprotovanju večine članic Unije odločila za uvedbo začasnih, šestmesečnih uvoznih dajatev za kitajske proizvajalce solarnih panelov. Ukrep, ki začne veljati 6. junija, pozdravljajo v Bisol Group, medtem ko v združenju AFASE menijo, da bodo predlagane solarne dajatve močno vplivale na industrijo Unije.

S 6. junijem bo uvoz kitajskih komponent obdavčen za 11,8 odstotka, po 60-dnevnem prehodnem obdobju pa se bo višina dajatev zvišala na 47 odstotkov. Evropski komisar za trgovino Karel de Gucht je pri svoji odločitvi zagovarjal stališče pravičnosti in moralne odgovornosti, pri tem pa je poudaril, da ne more dopuščati nezakonitega ravnanja in da naj se njegova odločitev sprejme kot znak težnje po ohranitvi perspektive fotovoltaike v Evropi. Države članice Unije bodo decembra 2013 odločale, ali bodo dajatve dokončno uvedene.

V družbi Bisol Group pozdravljajo odločitev Evropske komisije. Prepričani so, da bo ukrep stabiliziral fotovoltaični trg in ponovno vzpostavil konkurenčnost, kjer ima najboljši tudi možnost zmagati. »Fotovoltaika bo tako še naprej lahko ustvarjala delovna mesta in dodano vrednost v Evropi, svetovni trg pa ne bo končal v primežu kitajske nadvlade,« pravijo v Bisolu, kjer bi si sicer želeli, da bi komisar uvedel dajatve brez prehodnega obdobja 60 dni.

V mednarodnem združenju energetskih podjetij AFASE pa obžalujejo, da Evropska komisija ni upoštevala mnenja 18 od 27 držav članic, ki so glasovale proti uvedbi dajatev. Čeprav so predhodne dajatve za prva dva meseca nižje od pričakovanega, v združenju poudarjajo, da lahko vsaka uvedba dajatev močno vpliva na evropsko solarno industrijo. »Odločitev je bila sprejeta kljub opozorilom več sto evropskih solarnih podjetij, 15 evropskih fotovoltaičnih združenj, številnih trgovinskih združenj, kot sta Federacija nemške industrije (Federation of German Industry – BDI) in Nemška federacija prodaje na veliko in zunanje trgovine (German Federation of Wholesale and Foreign Trade – BGA), Svetovni sklad za naravo (World Wide Fund for Nature – WWF) ter številni drugi strokovnjaki. Vsi so javno nasprotovali uvedbi dajatev, saj da te ne bodo škodovale zgolj evropski solarni industriji, ampak celotni ekonomiji Unije,« so prepričani v združenju AFASE.

Po njihovih navedbah raziskovalni inštitut Prognos opozarja, da bi dajatve v višini 20 odstotkov evropsko gospodarstvo stale 175.000 delovnih mest in 18,4 milijarde evrov dodane vrednosti v prihodnjih treh letih. Vodilno podjetje za globalne trge in ekonomske informacij IHS pa sporoča, da bi 45-odstotne dajatve zmanjšale nemški trg za skoraj 25 odstotkov celotnih inštaliranih zmogljivosti v Nemčiji leta 2012. Po mnenju združenja dajatve nasprotujejo politiki Unije, ki želi spodbujati rast obnovljivih virov energije, da bi dosegli ambiciozne cilje Unije za 2020.

Po mnenju Marka Femca, direktorja podjetja Plan-net Solar, odločitev Evropske komisije pušča malo manevrskega prostora, le dva meseca, da Kitajska in Unija dosežeta sporazum: »Zavedati se moramo, da trenutna ekonomska situacija ne pušča prostora za zvišanje cen. Zato bodo tudi 11-odstotne dajatve vplivale na večino evropskih solarnih projektov in resno vplivale na fotovoltaično industrijo v Evropski unijei.«

Po mnenju evropskega komisarja za trgovino Karla de Guchta so dajatve potrebne za odpravo škode, ki jo praksa kitajskih proizvajalcev solarnih plošč povzroča evropski industriji. Evropska komisija je protidampinško preiskavo uvoza solarnih plošč in njihovih sestavnih delov iz Kitajske sprožila septembra lani, po pritožbi ad hoc združenja več kot 20 evropskih proizvajalcev fotovoltaičnih celic, ki so se poimenovali EU ProSun in skupaj predstavljajo več kot četrtino proizvodnje solarnih plošč v uniji.

Glede na postopkovne roke za uvedbo začasnih protidampinških ukrepov mora Evropska komisija najpozneje prihodnjo sredo objaviti uredbo o uvedbi začasnih protidampinških dajatev v Uradnem listu EU.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE