Strešna okna: Senčila so nepogrešljiva

6. 7. 2015 | Besedilo: Barbara Primc | Fotografije: arhiv podjetja Velux

strešna okna, senčila, zunanja senčila, notranja senčila

Senčila, tako notranja kot zunanja, so nepogrešljiv sestavni del strešnih oken. Medtem ko so prva večinoma namenjena za senčenje in torej omejujejo ali preprečujejo vdor svetlobe v bivalne prostore, je glavna vloga zunanjih preprečevanje segrevanja steklenih površin.

Ne glede na to, kako izdatno je toplotno izolirana podstreha in kako kakovostna je zastek­litev na strešnih oknih, so za prijetno bivanje v mansardi nujna tudi senčila. Kakovostna zunanja senčila preprečujejo segrevanje stekla in s tem pomembno zmanjšajo vdor toplote skozi okno v bivalne prostore. Z njimi lahko prihranimo tudi do 80 odstotkov energije, ki bi jo sicer potrebovali za ohlajanje prostorov v poletni vročini, pravijo v podjetju Mik. Najbolj učinkovite v tem pogledu so zunanje rolete: preprečujejo pregrevanje prostorov in hkrati omogočajo popolno zatemnitev.

Druga možnost je zunanje mrežasto senčilo, ki poleti prepreči pregrevanje prostorov, pozimi ohranja toploto, v vsakem trenutku dneva pa omogoča popolno zatemnitev prostora, pravijo v podjetju Velux in dodajajo, da ko gre za preprečevanje vdora toplote v bivalne prostore, notranja senčila niso preveč učinkovita. Notranje senčilo, na primer, ki sicer popolnoma zatemni prostor, zadrži le 15 odstotkov sončne toplote, medtem ko je zunanje mrežasto senčilo zadrži okrog 70 odstotkov – sončne žarke namreč ustavi, še preden pridejo do stekla. Ker je tkanina prosojna, še vedno omogoča uživanje v razgledu, seveda če je strešno okno vgrajeno na ustrezni višini.

Pred pregrevanjem lahko varujejo tudi notranja senčila

Kakovostna notranja senčila so kot zaščita pred poletnim pregrevanjem sicer manj učinkovita kot zunanja, a po drugi strani preprečujejo prehod toplote iz prostora ven in s tem zmanjšujejo toplotne izgube skozi okna, kar je pomembno v hladnejših mesecih leta. Kako pa preprečiti vdor poletne vročine, če nimamo možnosti, da bi namestili zunanje senčilo? V tem primeru sta proti pregrevanju zelo učinkovita notranji screen rolo in plise senčilo v obliki satovja. V prvem primeru prehod toplote preprečuje mrežasta tkanina iz steklenih vlaken, ki je obdelana bodisi s PVC bodisi s posebno mešanico poliuretanov, pojasnjujejo v podjetju Senčila Bled. Mrežasta tkanina prepušča veliko svetlobe, a po drugi strani zadrži približno 80 odstotkov sončnih žarkov – zadrži jih hrbtna stran tkanine, obrnjena proti steklu. Topel zrak sicer ostane med tkanino in steklom, a ga zelo malo preide v prostor. Plise tkanina v obliki satovja pa je dvoplastna, zato se v njeni notran­josti ustvari zračna pregrada, zaradi katere je vdor toplote občut­no manjši. V primerjavi s screen tkanino, ki čez dan ohranja pogled navzven, zvečer pa radovednim pogledom odpira pogled v notranjost našega doma, plise tkanina zagotavlja več zasebnosti, saj preprečuje poglede navzven in navznoter. Svetlobe pa je še vedno dovolj, da nam podnevi ni treba prižigati luči.

Učinek zatemnitve in izboljšana izolacija sta prednosti, ki ju o termo plise senčilu poudarijo v podjetju Velux. Dvojna plisirana zatemnilna tkanina namreč izboljša izolacijo do 19 odstotkov, dodatna prednost pa je, da lahko senčilo namestimo na poljubno mesto na oknu, saj ni pritrjeno zgoraj in spodaj. Tako lahko poljubno nastavljamo stopnjo zatem­nitve oziroma uravnavamo prehod svetlobe v bivalne prostore.

Pri drugih vrstah notranjih senčil so bolj v ospredju senčenje in zastiranje pogledov v prostor ter dekorativna funkcija. Novost na tem področju, namenjena vsem, ki želijo mansardnim prostorom dati posebno dekorativno noto, je nagubani rolo. Podobno kot druga rolo senčila tudi nagubani rolo preprečuje bleščanje svetlobe. Kakor pravijo v podjetju Velux, je varčna rešitev za zmehčanje sončne svetlobe in zagotavljanje zasebnosti, poleg tega je blago snemljivo in se preprosto čisti, mogoče ga je tudi zamenjati.

Ne pozabimo na prezračevanje

Zagotavljanje zadostnih količin svežega zraka v bivalnih prostorih je poleti, ko se temperature zunaj povzpnejo do 30 stopinj Celzija in več, najbolj preprosto s prezračevalnim sistemom. Tisti, ki ga nimajo, se morajo znajti drugače, z odpiranjem oken. Če v poletni vročini odpremo zgolj eno ali dve okni, v bivalne prostore pod streho spustimo sicer čist, a vroč zrak, ki prav nič ne pripomore k dobremu počutju. Če jih odpremo več, bomo notranjost učinkovito prezračili, saj so streš­na okna najviše vgrajena okna v hiši, zato omogočajo prezračevanje s tako imenovanim učinkom dimniškega vleka. Najbolj priporočljivo je nočno odpiranje oken, saj takrat v prostore spustimo tudi hladen zrak.

Vse skupaj je veliko bolj preprosto, če imamo vgrajena strešna okna na daljinsko upravljanje, ki omogoča časovno programiranje odpiranja in zapiranja. To je dobrodošlo tudi pozimi, saj lahko že nekajminutni prepih iz bivalnih prostorov dobesedno odpihne presežno zračno vlago, ki rada kondenzira na hladnejših površinah. Dober sistem vključuje tudi tipalo za dež, ki že ob prvih dežnih kapljah da signal, da se strešno okno zapre.

Druga možnost so prezračevalne lopute na strešnih oknih, skozi katere se prostori zračijo brez potrebe po odpiranju oken, kar je dobrodošlo tako poleti kot pozimi (zaradi manjših toplotnih izgub).

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE