Delo za usposobljene krovce

28. 5. 2008 | Besedilo: Katarina Nemanič

strehe, krovci, kritine, dosje

Menjavo kritine lahko izkoristimo za to, da pregledamo strešno konstrukcijo, obnovimo ali dodamo toplotno izolacijo, naredimo zračni kanal, če ga prej ni bilo, in pod streho celo uredimo stanovanje. Ne glede na to, zakaj smo se odločili za menjavo, je prav zaradi naštetega to projekt, ki ga je najbolje prepustiti strokovnjakom. Na streho je treba gledati kot na celoto, ki mora svojo nalogo opravljati več desetletij, to pa bomo zagotovili le, če bo njena izvedba strokovna in kakovostna.

Razlogov za zamenjavo strešne kritine je lahko več. Najpogosteje gre za poškodovane strešnike, ki ne opravljajo več svoje naloge, streha začne zamakati in škoda, ki lahko nastane, je običajno velika. Strešni kritini se je lahko preprosto iztekla njena življenjska doba. V tem primeru je najbolje poklicati krovca, ki jo bo pregledal in svetoval, ali je menjava potrebna ali ne. Lahko da smo se le odločili urediti podstrešno stanovanje. Zato je treba streho dodatno toplotno izolirati. To lahko najbolj učinkovito naredimo, če streho odkrijemo. Torej poseg izkoristimo še za menjavo kritine. Nekateri pa se po nekaj desetletjih preprosto naveličajo videza stare strehe in si želijo spremembo.

Pregled in obnova ostrešja

Ne glede na razlog menjave je treba poiskati usposobljenega krovca, ki bo naprej pregledal, v kakšnem stanju je ostrešje, in povedal, kakšna vrsta nove kritine je primerna. Velja, da mora biti ostrešje, na katero želimo položiti težko kritino, dovolj močno, da bo preneslo njeno težo. To pomeni, da bo treba ostrešje, ki je prej nosilo lahko kritino, ojačiti oziroma povečati njegovo nosilnost. Po izkušnjah krovcev pa je večina starih ostrešij predimenzioniranih, tako da lahko nanje brez večjih zadržkov položimo težko kritino, ki je do približno dvajset kilogramov na kvadratni meter težja od stare lažje. Kljub vsemu je treba pregledati, ali ni kje kakšen škarnik ali tram trhel ali poškodovan in ga je treba zamenjati. Če krovec ugotovi, da nosilnost ostrešja ni zadostna za novo težko kritino, je treba to povečati ali izbrati katero od lahkih kritin.

Certifikat krovca dokazuje njegovo usposobljenost

Ko vemo, v kakšnem stanju je ostrešje in kakšno kritino lahko nosi, je treba to izbrati in preveriti, ali je krovec, ki je pregledal ostrešje, res usposobljen za montažo izbrane kritine. Za pravilno položitev posamezne vrste kritine je treba predvsem natančno slediti navodilom proizvajalca, v katerih so natančno zapisani vsi postopki in tudi izvedba detajlov. Večina proizvajalcev sodeluje s krovci, ki so jih sami usposobili in jim za pravilno in kakovostno delo podelili certifikate. Pri večini tudi velja, da jamstvo za kritino priznajo le pod pogojem, da je izvedbo opravil krovec s certifikatom.

V naslednjem koraku se odstrani stara kritina, potem pa jo je treba deponirati na ustrezno odlagališče, kar je še posebno pomembno pri cementnih kritinah, ki vsebujejo azbest. V nekaterih primerih, ko je bila streha pokrita s katero od lahkih kritin, na primer z bitumensko ali valovito, vendar ne azbestno, ki je ekološko zelo sporna, pa se lahko odločimo, da bomo novo namestili kar čez njo. Stara kritina tako deluje kot sekundarna kritina. Vendar je treba preveriti, ali naklon in razmik letev, na katere se pritrjuje, ustrezata novi kritini. Vedeti je treba tudi, da mora biti nova kritina obvezno lahka, saj v nasprotnem ostrešje ne bi preneslo dodatne obremenitve.

Pokrivanje strehe in izvedba detajlov

Ko je streha odkrita, je treba najprej izdelati vse plasti, ki morajo biti pod strešniki. Narediti je treba zračni kanal, napeti sekundarno kritino, položiti toplotno izolacijo, pod njo pa parno oviro ali zaporo. Če pod streho ne bo bivalnih prostorov, lahko dodatno izoliramo ploščo med podstrešjem in nadstropjem.

Na koncu sledi le še namestitev strešnikov. Kot že rečeno, morajo biti vsa dela dela izvedena po navodilih proizvajalca, saj ima vsaka kritina svoje zakonitosti polaganja. Odločimo se lahko tudi za podaljšanje napuščev, menjavo žlebov, namestitev snegolovov in zaščite pred strelo.

Delo in dom, 28. maj 2008

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE