Priprave na ogrevalno sezono: S pregledom peči ne odlašajmo do zadnjega

28. 8. 2017 | Besedilo: Julijana Bavčar

priprave na ogrevalno sezono, servis peči, kurilna sezona, ogrevanje

Za zanesljivo in varno delovanje brez neprijetnih presenečenj, dober izkoristek ogrevalnega sistema in ogreval je najpomembnejše pravilno in redno vzdrževanje. Priporočljivo je med ogrevalno sezono in po njej, vsekakor pa ne smemo pozabiti nanj pred začetkom kurilne sezone, še posebno če prej nismo bili dosledni. Vzdrževalnih ukrepov se lotimo čim prej, da bodo do takrat, ko bo treba kuriti, odpravljene vse pomanjkljivosti.

Za nekatera opravila lahko poskrbimo sami, druga pa zaupamo pooblaščenemu serviserju in dimnikarju z licenco. Nov ogrevalni cikel je tudi pravšnji čas za začetek domačega energetskega knjigovodstva ali vsaj popis količine energenta pred začetkom ogrevanja.

Za učinkovitost in varnost

Brez rednega vzdrževanja in nadzora nam še tako dobra avtomatska regulacija ogrevalnega sistema ali sodoben kotel z varčnim gorilnikom ne moreta jamčiti zanesljivega, varčnega in varnega delovanja. Prav varnost veliko ljudi zanemari: kljub obveznosti, ki velja od začetka letošnjega leta, da je bivalne prostore, v katerih je vgrajena kurilna naprava, ki uporablja zrak iz prostora (kar pomeni, da nima lastnega dovoda zgorevalnega zraka), treba opremiti z javljalnikom ogljikovega monoksida (CO), tega marsikdo še ni storil. Detektor CO vas lahko na nevarnost nepravilnega zgorevanja le opozori in tako morda prepreči najhujše (zastrupitev ali smrt), vendar ne preprečuje niti ne odpravlja nevarnosti, zato ni nadomestilo za servisne in dimnikarske storitve na ogrevalnem in dimnem sistemu.

Med slednje sodijo redni pregledi, čiščenje, meritve emisij ter učinkovito odpravljanje pomanjkljivosti. Redno izvedene dimnikarske storitve vas varujejo tudi pred dimniškimi požari, pred izhajanjem drugih nevarnih snovi, pripomorejo k učinkovitejši rabi energije in manj onesnaženemu okolju. Dimniški požari pogosto nastanejo prav pri neprijavljenih kurilnih napravah, posebno na trdna goriva.

Pri pečeh, ki se uporabljajo le občasno, na primer v počitniških hišicah, se zaradi neredne uporabe nalaga v dimnik še več oblog. Poleg tega se lahko med našo odsotnostjo na hiši zgodi kaj nepredvidljivega, na kar ne bi niti v sanjah pomislili. Znan nam je primer počitniškega objekta na deželi, v katerem je last­nike, ko so ob prihodu zakurili v štedilniku na trdno gorivo, presenetil popolnoma neprehoden dimnik. Na srečo so ob štedilniku opazili nekaj čebeljih mrtvic, tako da so lahko pomislili na razlog – v času rojilnega razpoloženja čebel si je namreč roj s staro matico za domovanje izbral notranjost njihovega dimnika in v njem zgradil satovje. In znano je, da pri njem čebele zadelajo vse morebitne špranje! Dimnikar je imel težko delo, čebelje družine pa žal ni bilo mogoče ohraniti.

Reden nadzor serviserja

Serviserje ogrevalnih naprav pokličemo na obisk v presledkih, ki jih določi proizvajalec, in v primeru drugih napak, tudi tistih, na katere je dolžan opozoriti izvajalec dimnikarske službe. S servisom kurilne naprave in pregledom delovanja regulacije bomo zagotovili, da bo naprava delovala nemoteno in s čim boljšimi izkoristki.

Pri rednem pregledu plinskega kotla ga bo pooblaščeni serviser očistil ter preveril nastavitve gorilnika in drugih elementov kotla. Preveril bo tesnost plina do gorilnika in elektromagnetnih ventilov, pogledal ventilator, očistil zunanjosti gorilnika, pregledal filtre, zgorevalne glave in elektrode ter preveril prenosnik toplote za pripravo tople vode.

Pri oljnem sistemu mora serviser preveriti dovod goriva, filter za zrak na gorilniku in na gorilni šobi, očistiti vse dele gorilnika, zamenjati gorilne šobe in po potrebi obrabljene dele ter nastaviti gorilnik. Ta mora meriti sajavost, vsebnost ogljikovega dioksida in kisika ter temperaturo dimnih plinov in podobno. Serviser sestavi zapisnik opravljenega dela, ki ga moramo spraviti, ker ga bomo potrebovali ob naslednjem servisiranju.

Pri pečeh na trdna goriva serviser pregleda regulatorje vleka in podobno kot pri drugih pečeh nastavi gorilnik. Zelo pomembno je tudi, da preveri, kakšno je začetno zgorevanje drv v peči in kako hitro gre dim v dimnik.

S toplotno črpalko nimamo posebnega dela in opravimo le redni servis.

 

PREBERITE ŠE:

Priprave na ogrevalno sezono: Kaj lahko sami naredimo v kotlovnici

S pravilnim kurjenjem varčujemo in varujemo zdravje ter okolje

Ministrstvo ob začetku kurilne sezone opozarja na skrb za čist zrak

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE