Okoljska problematika

15. 1. 2015 | Besedilo: S. O./STA

lafarge cement, vlasta nussdorfer, cinkarna celje

Na sestanku pri ministrici za okolje in prostor Ireni Majcen je varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer izpostavila najbolj pereče okoljske probleme, na katere opozarjajo državljani. Najbolj pereči temi sta bili dolgotrajnost postopkov pri Lafarge Cementu in onesnaženost zaradi Cinkarne Celje.

Že vrsto let je najbolj pereča okoljska zasavska tema Lafarge cement, zato se varuhinja človekovih pravic Vlasta Nussdorfer ni mogla izogniti tej temi na pogovoru z ministrico za okolje in prostor Ireno Majcen. Varuhinja je zatrdila, da se ne ukvarjajo s podjetjem kot takim, temveč z vplivom družbe na zdravje okoliških prebivalcev, pa tudi z dolgotrajnimi državnimi postopki glede Lafarga. »Lahko rečem, da smo po osmih letih spet na začetku. Okoljevarstvenega dovoljenja ni, zadeva je na agenciji za okolje, postavlja se veliko vprašanj, do kam sega pristojnost inšpekcijskih služb,« je ob tem povedala Vlasta Nussdorfer. Okoljska ministrica Majcnova se je lahko z njenimi ugotovitvami zgolj strinjala in jo poskušala pomiriti s tem, da se na ministrstvu intenzivno ukvarjajo z najbolj perečo okoljevarstveno problematiko Zasavcev. Kljub temu pa je pesimistično dodala, da če se zakonodaja ne bo spremenila, napredka še ne bo kmalu in se zadeva lahko zavleče še za nekaj let.

Poleg zasavske problematike in problematike vsebnosti svinca pri otrocih v Mežiški dolini je pereča okoljska problematika povezana tudi s Cinkarno Celje. Dobršen del Celjske kotline je namreč močno obremenjen zaradi dolgoletnega delovanja cinkarne. Zato je Nussdorferjeva lokalnim prebivalcem na onesnaženih območjih zagotovila: »Zdravje ljudi  na teh območjih, kjer gre za neko dediščino iz preteklosti, ki ni ravno lepa, bomo spremljali.« Stanje v okolici cinkarne je namreč katastrofalno, zato mora okoljsko ministrstvo po njenih besedah čim hitreje pripraviti analize v skladu z direktivo o industrijskih emisijah.

Na srečanju sta se ministrica in varuhinja dotaknili tudi področja voda, predvsem izdaje dovoljenj za uporabo vode in neurejenosti vodnih strug. Zaradi vse pogostejših poplav je vlada že sprejela program za intervencijsko in redno vzdrževanje vodotokov, ki so bili poškodovani ob nedavnih poplavah. Ministrica bo preverila, zakaj 60 uredb, ki urejajo to področje, ob poplavah ni bilo učinkovitih, nato pa jih bo treba še ustrezno spremeniti, da bodo v prihodnosti učinkovitejše.

Obe sogovornici sta se strinjali tudi z ugotovitvijo, da bo v mestih treba nekaj spremeniti, predvsem zaradi onesnaženosti s hrupom, onesnaženosti z delci PM10 in podobno. Varuhinja pa je za konec opozorila še na problematiko slabega delovanja inšpekcijskih služb.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE