Največ Slovencev se ogreva z drvmi

14. 12. 2017 | Besedilo: Katra Jezeršek

REUS, raziskava, gospodinjstva, ogrevanje

Po najnovejših rezultatih Raziskave energetske učinkovitosti Slovenije – REUS 2017 se v Sloveniji največ gospodinjstev še vedno ogreva z drvmi. Njihov delež se je v zadnjih dveh letih zmanjšal za skoraj 10 odstotkov, kar pozitivno vpliva predvsem na kakovost zraka. Preseneča pa podatek, da od 1015 anketiranih gospodinjstev dobra desetina ne pozna vira ogrevanja v svojem gospodinjstvu.

Takšni so deleži virov, ki jih slovenska gospodinjstva uporabljajo za ogrevanje. Foto: REUSDobra novica je tudi podatek, da se je za okoli 7 odstotkov povečala uporaba toplotnih črpalk, skoraj enako se je povečal delež sevalnih panelov. K upadu uporabe drv kot primarnega sredstva za ogrevanje je pripomogel odlok o onesnaženosti zraka v mestnih občinah, ki spodbuja ukrepe za zmanjšanje emisij v zraku. Del gospodinjstev je kotle na trda goriva zamenjal zaradi subvencij in kreditov Eko sklada, namenjenih za rabo obnovljivih virov energije in sodobnejša ogrevala.  Del se jih je priklopil na daljinsko ogrevanje. Kljub strategiji, po kateri naj bi uporabo kurilnega olja v gospodinjstvih sčasoma popolnoma opustili, se število gospodinjstev s takšnim načinom ogrevanja v zadnjih dveh letih ni bistveno spremenilo.

Za skoraj četrtino vseh slovenskih gospodinjstev (23 odstotkov) predstavljajo drva glavni vir ogrevanja. Na drugem mestu je kurilno olje (19 odstotkov), sledi pa mu daljinska toplota (16 odstotkov). V raziskavi se pojavijo še zemeljski plin (9 odstotkov), toplotne črpalke (6 odstotkov) in električna energija (5 odstotkov). 9,6 odstotka  gospodinjstev se ogreva z drugimi viri energije.

Delež gospodinjstev, ki se ogrevajo s pomočjo toplotnih črpalk, narašča. Foto: ShutterstockZa več kot polovico vprašanih je centralno ogrevanje (kotel na kurilno olje ali na trdna goriva) še vedno glavni način gretja. Med lokalnimi načini ogrevanja prednjačijo kamini, peči in električni radiatorji.

K nižanju stroškov ogrevanja najbolj prispeva preudarno ravnanje v gospodinjstvih. Trenutno le dobra tretjina slovenskih gospodinjstev zavestno uporablja ukrepe, ki povečujejo energijsko učinkovitost. S preprostimi ukrepi, kot so pravilno prezračevanje ali izklop kuhalne plošče pred zaključkom kuhanja, lahko bistveno zmanjšamo rabo energije. Kdor si želi pri tem dodatno podporo, lahko uporabi »spletnega svetovalca« na spletni strani www.porabimanj.si ali se obrne na energijske svetovalce mreže ENSVET, ki delujejo pod okriljem Eko sklada. Njihovi nasveti so za občane brezplačni.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE