Klimatske naprave: Nov hladilni plin, ki je prijazen do okolja

28. 6. 2018 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak

klimatska naprava, R32, hladilni plin

Ko pride poletje, se v naše domove prikrade tudi vročina. Medtem ko si čez dan lahko pomagamo s kozarcem sveže limonade in ležanjem na plaži ali v senci pod drevesi, nas ponoči, če se ozračje ne shladi dovolj, čaka premetavanje po postelji in nestrpno čakanje na morebitni dež. Vse to se da rešiti s klimatsko napravo. Kot pomembnejšo letošnjo novost pri klimatskih napravah, ki dosegajo čedalje večji izkoristek, boljše čiščenje zraka in se jih da upravljati s pametnim telefonom, ponudniki poudarjajo uporabo učinkovitejšega in do okolja prijaznejšega hladilnega plina R32.

Vse novodobne klimatske naprave so inverterske s funkcijo hlajenja in ogrevanja (in imajo split ter multisplit sisteme). Inverterske klimatske naprave se v primerjavi s klasičnimi, ki se izklopijo, ko prostor ohladijo na želeno temperaturo, ne izklopijo, temveč z zmanjšano močjo delujejo naprej. Delujejo zgolj toliko, da vzdržujejo nastavljeno temperaturo. Split naprave imajo eno notranjo in eno zunanjo enoto, multisplit naprave pa eno zunanjo in več notranjih ter so primernejše za hiše, kjer moramo hladiti ali ogrevati več prostorov.

Notranje enote klimatskih naprav so lahko klasične stenske, talne, vgradno-kanalske in stropne. Talne enote se namestijo na steno pri tleh – na podoben način kot klasični radia­torji. Kanalska vgradna enota je primerna, kadar želimo razvod klimatiziranega zraka do drugih prostorov v hiši. Stropna klimatska naprava pa je namenjena za vgrad­njo v spuščene strope, izvedene iz mavčnokartonskih plošč ali stropnih panelov.

Plin R32

Letos so proizvajalci v klimatskih napravah začeli uporabljati hladilni plin R32, ki mora do leta do leta 2020 nadomestiti freon R410A. Doslej so ga namreč uporabljali le pri dražjih modelih. »Klimatske naprave z omenjenim freonom bodo do leta 2020 še vedno na voljo, vendar bodo v prihodnjih letih počasi umaknjene iz prodaje,« je pojasnil Aleksander Salkič iz Petrola.

Plin R32 je prijaznejši do okolja, saj ima več kot trikrat manjši vpliv na globalno ogrevanje (GWP = 675; GWP – global warming potencial) kot plin R410A (GWP = 2088). R32 ima ničelni vpliv na ozon in ga odlikuje nizka toksičnost. Njegova prednost je tudi večja energetska učinkovitost. »Za enako zmogljivo klimatsko napravo (3 kW) bi potrebovali kilogram plina R410A ali 0,85 kilograma R32,« je pojasnil Miha Glavič iz E2E. Plin R32 je v uporabi že dalj časa, saj je bil komponenta plina R410A (dvokomponent­ni plin sestavljata R32 in R125). »Slabost R32 je vnetljivost. Vendar to ne pomeni, da se bo vnel že ob vžigalniku ali sveči, temveč veljajo le opozorila, da v manjših prostorih, velikosti od tri do štiri kvadratne metre, ne smete namestiti zmogljivejše klimatske naprave. Ob tem velja še pojasniti, da je v klimatski napravi poleg plina tudi olje, ki ga potrebuje kompresor za normalno delovanje. Olje je veliko bolj vnetljivo kot plin R32,« je pojasnil Glavič.

Zaradi učinkovitejšega hladilnega plina R32 so se povečali tudi izkoristki inverterskih klimatskih naprav. »Celoletni izkoristek (SCOP ali letno grelno število) pri ogrevanju se gib­lje med 4,0 in 5,9. Celoletni izkoristek pri hlajenju pa dosega 6 do 9,5,« je dodal Glavič.

!!galerija!!


Tišje delovanje zunanjih enot

Pri zunanjih enotah gre razvoj v smeri tišjega delovanja in izboljšanih kompresorjev. Alek­sandar Salkič je navedel, da imajo zunanje enote raven glasnosti od 48 do 60 decibelov: »To je primerljivo z normalnim pogovorom dveh ljudi.« Čeprav v zadnjih letih ni bilo večjih patentov, ki bi pripomogli k tišjemu delovanju zunanje enote klimatske naprave, je Gregor Deu iz Dinesa pojasnil, da tišje delovanje proizvajalci dosegajo z oblikovanjem gibljivih elementov. Velikost zunanje enote in s tem tudi večji ali manjši hrup vplivata na njeno učinkovitost. »Neslišnih naprav ni. Proizvajalci želijo zmanjšati hrup, kar gre ponavadi na račun učinkovitosti. Dražje enote so praviloma tišje,« je dodal.

Prenosne enote le začasna rešitev

Ponudnike smo povprašali še o prenosnih enotah, ki so primerne za prostore, kjer fiksna montaža split sistema ni mogoča (najemniško stanovanje, študentsko stanovanje …) ali ni dovoljena (spomeniško zavarovana stavba). Vsi pravijo, da so prenosne enote manj zmogljive od klasičnih naprav in tudi veliko bolj glasne. »To je le začasna rešitev za hlajenje, ki ima precej omejitev,« meni Gregor Deu iz Dinesa. »Vroč zrak, ki se ustvarja, je treba odvajati ven skozi cev preseka okoli 100 milimetrov, nabira se kondenz, zato je treba zagotoviti praznjenje rezervoarja oziroma primeren odtok,« je opisal sogovornik. »Največja napaka kupcev pri uporabi prenosnih naprav je, da odvod prenosne naprave speljejo skozi odprto okno. S tem onemogočijo nižanje vlažnosti in v takšnem prostoru nikoli ne dosežejo želenega udobja. Poleg tega so odvodne cevi neizolirane, ker pa so vroče, dodatno povišujejo temperaturo v prostoru,« je še dodal Miha Glavič iz E2E. »Njihova prednost je predvsem v tem, da jih je mogoče prenašati med prostori in različnimi objekti,« je nazadnje poudaril Aleksander Salkič.

Oblika in barva

Ker mora tudi videz klimatskih naprav v korak s časom, sta čedalje bolj pomembna oblikovanje naprave in možnost izbire barvnih kombinacij notranjih enot. Različne oblike notranjih naprav in barve se lahko zlijejo z notranjo ureditvijo stanovanja in tako poleg funkcionalnosti dobijo še estetsko vlogo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE