VIDEO: Test robotskega sesalnika Electrolux PI91-5BSM

1. 6. 2018 | Besedilo: Uredništvo Delaindom

Electrolux, robotski sesalec, hišni robot, test robotskega sesalnika

V uredništvu smo 14 dni preizkušali enega trenutno najbolj naprednih robotskih sesalnikov na slovenskem trgu, Electrolux PI91-5BSM. Novinarke smo ga testirale v treh različnih gospodinjstvih, ki se med seboj razlikujejo tako po življenjskem slogu kot tudi po številu članov. Svoja opažanja in izkušnje povzemamo v nadaljevanju.

Prva izkušnja z robotskim sesalnikom

Kaj bi lahko robotski sesalnik počistil v relativno čistem in vedno pospravljenem stanovanju dvočlanskega gospodinjstva? To sem se vprašala, ko sem razmišljala, ali naj tudi sama preskusim omenjeno napravo. Dejstvo je, da imava le toliko pametnih naprav, kolikor jih nujno potrebujeva za udobno bivanje. Zato je bila že misel na povezovanje robotskega sesalnika s pametnim telefonom odveč in utrujajoča, čeprav bi se najbrž marsikomu zdela prijetno vznemirljiva.

Sesalnik je kljub mojemu prepričanju, da je stanovanje čisto, kar lepo napolnil posodo za prah, saj očitno na najinih lesenih tleh biva tudi nevidni prah. Treba je bilo počakati nekaj dni, da se je nabralo več prahu in da se je videlo, kako uporaben je v resnici. Presenetljivo dobro je prah odstranil z robov prostorov (natančneje z zaključnih letev), in sicer s pomočjo stranske vrtljive metlice. 

Čeprav se s pomočjo kamere in senzorja dobro izogiba pohištvu, pa so ga zmedle zlasti tanke nogice na predalnikih in stolih, v katere se je občasno zaletel.


Najbolj učinkovito je robotski sesalnik opravil svojo nalogo, ko sem odmaknila nekatere manjše kose pohištva in predmete, ki so razporejeni po stanovanju. Če je teh kar nekaj na relativno majhni kvadraturi, potem lahko ostanejo nekateri deli prostorov neposesani, saj je med njimi preprosto preozko za to napravo.

Če sesalnik primerjam s klasičnim, je zelo uporaben in učinkovit zlasti pod posteljo, kamor sicer težko prideš zraven. Predvsem pa dela, ko te ni doma.

Prav tako je čiščenje posode za prah in krtače preprosto. Vsi ti deli gredo z lahkoto narazen, ko jih želiš očistiti.

To je povsem priročna, uporabna in čedna pogruntavščina, ki ti prihrani precej časa, je pa res, da se bomo tisti malce natančnejši težko kar odrekli klasičnemu sesalniku. Navsezadnje robotek še ne zna plezati po stenah in odstranjevati pajčevin.

Kako se obnese v gospodinjstvu s hišnimi ljubljenčki in otroki

Sesalnik smo postavili na preizkus tudi v hišo, kjer skupaj z lastniki bivajo tako mačke kot pes. Robotski sesalnik in hišni ljubljenčki gredo z roko v roki predvsem zaradi dlak, ki jih sesalnik vsak dan sproti odstranjuje. Ena izmed največjih težav pa je, ko robotski sesalnik naleti na iztrebek ali urin hišnega ljubljenčka. Večina robotskih sesalnikov se smrdeči gmoti na tleh ne izogne in jo povozi, lastnika pa ob prihodu domov pričaka neprijetno presenečenje. Electroluxov robotski sesalnik PI91-5BSM je opremljen s sistemom 3D Vision za premikanje med ovirami, kamere pa naj bi po pojasnilu ponudnika zaznale tudi pasji ali mačji iztrebek. Zanimalo nas je, kako se bo obnesel v dejanski situaciji …

Ker nismo hoteli povzročiti katastrofe v sobi ali na sesalniku, smo mu na pot nastavili plastelin, ki smo ga oblikovali v iztrebek. Robotski sesalnik se je s krtačo iztrebka sicer dotaknil, vendar ga ni povozil in se mu je, ko je zaznal oviro, izmaknil. To je vsekakor prednost. Pri tem velja naslednje opozorilo: psi, ki so naučeni čistoče, veliko potrebo v hiši opravijo zgolj v izrednih primerih (na primer, ko imajo tekoče blato). Kako se robotski sesalnik odzove pri tekočem blatu ali urinu, nismo preizkusili, saj bi lahko poškodovali samo napravo.

!!galerija!!


Robotski sesalnik smo preizkusili tudi v babičini dnevni sobi, ki ima za svoje tri vnukinje neprestano na voljo ogromno igrač. Velikost teh se giblje od večjih pa do manjših. Robotski sesalnik se je večjim igračam brez težav izogibal in nekatere manjše s krtačo odmaknil. Zataknilo se je le pri manjši gumijasti igrači (velikost dva centimetra), ki jo je povozil s kolesom. Ta se je zataknila v režo med kolesom in ogrodjem sesalnika, zato se je sesalnik ustavil, na ekranu pa se je izpisalo opozorilo, kateremu je sledil glasovno opozorilo: »Zataknil sem se.« Igračo smo uspešno odstranili, aparat pa je začel z novim ciklom sesanja. Ker smo robotski sesalnik ponovno prižgali sredi sobe, pa se, ko je bila baterija spraznjena, ni sam vrnil na polnilno postajo, temveč na začetno mesto.

Primerjava izkušene uporabnice

V našem tričlanskem gospodinjstvu robotski sesalnik redno uporabljamo dobro leto in pol. Živimo v približno 60 kvadratov velikem stanovanju, kjer robotski sesalnik uporabljamo vsaj 4x tedensko, v večini primerov takrat, ko nas ni doma. Glede na to, da naš robot sodi v nižji srednji cenovni razred, nas je zanimala predvsem primerjava z enim najsodobnejših modelov – ali razlika v ceni dejansko pomeni tudi večjo kakovost.

Prve dni nam je bila v veliko veselje in pomoč aplikacija na pametnem telefonu, prek katere smo vsakič sproti preverili, ali je robot res posesal vse prostore v celoti in katerim delom se je izognil. Izkazala se je za zelo praktično in natančno. Pri sami kvaliteti sesanja gladkih površin (parketa in ploščic) bistvenih razlik nismo opazili, se je pa Electroluxov robot bistveno bolje odrezal pri preprogah. V primerjavi z našim sesalnikom je brez težav zlezel čez rob debelejše preproge (naš robot rad obtiči na vogalu), prav tako je bil pri sesanju bistveno nežnejši, saj nismo opazili, da bi iz njega potegnil vlakna ali nitke.


Opazna razlika je tudi v zaznavanju predmetov – naš sesalnik se pogosto zaletava v noge stolov in mizic, kar sicer ni moteče, medtem ko se jim Electroluxov robot zaradi vgrajene kamere počasi približa in jih obvije. Testirani sesalnik se niti enkrat ni zataknil ali obtičal na kaki prepreki, s čimer imamo precej slabe izkušnje. Naš stari robot ima namreč kar nekaj težav z vodili drsnih vrat omare, kjer je že večkrat obtičal, enkrat pa se je celo tako pregrel, da je sprožil hišni alarm. Izpostaviti pa velja še eno prednost – naš robotski sesalnik se med sesanjem vestno izogiba okolice svoje polnilne postaje, kar pomeni, da v radiju 10 do 15 centimetrov okoli nje ne sesa (niti, če ga želiš tja usmeriti ročno, prek daljinskega upravljalnika), medtem ko testirani robot povsem enakovredno posesa tudi okolico polnilnika.


Edina pomanjkljivost, ki smo jo opazili v času testiranja, je glasnost. Kljub temu da je Electroluxov sesalnik bistveno naprednejši in novejši od našega, je precej bolj glasen – jakost se še dodatno poveča pri sesanju preproge. Glede na to, da pri nas doma robot svoje delo večinoma opravlja v času naše odsotnosti, to niti ni tako moteče, če pa bi sesal v naši navzočnosti, bi bil to precej moteč dejavnik.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE