Študenti: kako do subvencije za bivanje pri zasebniku?

26. 9. 2018 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak

maribor, Ljubljana, študij, študent, subvecionirano bivanje

Novo študijsko leto je pred vrati. Vsi tisti, ki bodo v času študija živeli v Ljubljani, so si že poiskali sobo v študentskem domu ali pri zasebniku. Tudi rok za oddajo prijav na razpis za subvencionirano bivanje je že mimo. Kljub temu pa smo vseeno preverili, kakšna je pot do subvencije za bivanje pri zasebnikih in kaj mora narediti lastnik stanovanja, ki nepremičnino oddaja študentom.

Študentski dom Ljubljana vsako leto razpiše določeno število ležišč za bivanje študentov pri zasebnikih. Na razpis se mora prijaviti lastnik stanovanja, ki pa mora izpolnjevati določene pogoje. Med drugim mora biti lastnik fizična oseba, ki ni samostojni podjetnik, je lastnik nastanitvenih zmogljivosti in za subvencionirano bivanje ponuja do šest ležišč, so pojasnili na Ministrstvu za izobraževanje, znanost in šolstvo. Študent mora imeti pri zasebniku opremljeno sobo in pomožne prostore, stavba mora biti vzdrževana (kot tudi oprema in napeljava), na voljo mora imeti električno energijo za razsvetljavo in drugo uporabo, možnost internetne povezave, hladno in toplo vodo, možnost kuhanja, ogrevanje prostorov v skladu s predpisi. Lastnik mora poskrbeti tudi za ustrezne prostore v primeru subvencioniranega bivanja študenta z otrokom. Omejena je tudi višina najemnine, ki mora biti postavljena med 60 in 120 evri, vse pa mora biti določeno v najemniški pogodbi.

Subvencija, ki je fiksna, pripada študentu in ne lastniku stanovanja, namenjena pa je pokrivanju dela najemnine. Prošnjo za subvencionirano bivanje mora vsako leto do sredine avgusta vložiti študent (za bivanje pri zasebniku, ki izpolnjuje pogoje in se je tudi sam prijavil na razpis) preko elektronske vloge na spletnem portalu eVŠ. Če rok zamudi, lahko prošnjo vloži tudi med letom, a zgolj za sprejem v študentski dom, so pojasnili na ministrstvu. »K prošnji za sprejem med študijskim letom mora študent predložiti enega izmed obveznih dokazil, ki izkazujejo izjemne okoliščine, ki so nastale po 16. avgustu: dokazila pristojnih organov (CSD, zdravnik specialist, upravni organ) o težkem socialnem ali zdravstvenem položaju,« so dodali na ministrstvu. Javni študentski domovi, zasebni študentski domovi in javni dijaški domovi lahko med študijskim letom objavijo dodatne razpise, če jim ostanejo prosta ležišča, na katere se lahko prijavijo študenti, ki so zamudili rok ali se niso prijavili na razpis za tekoče študijsko leto, so še dodali na ministrstvu.

V Ljubljani in na Primorskem sta letos potekala razpisa tako za zasebnike kot za študente, v Mariboru pa za zasebnike ni bilo razpisa. »V Mariboru letos kot že nekaj zadnjih let, subvencije pri zasebnikih niso razpisane, saj so kapacitete v študentskih domovih še na voljo,« je pojasnil Marko Ruperčič iz Študentske organizacije Slovenije. Subvencija za bivanje pri zasebnikih je 32 evrov, je še dodal Ruperčič.


PREBERITE ŠE: 9 nasvetov za ureditev študentske sobe


Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE