Gospodinjski roboti: Upoštevanje potreb in želja uporabnikov

3. 12. 2018 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak

hišni robot, robotski sesalnik, robotski pomivalec

Sesanje, pomivanje tal in čiščenje oken so samo nekatera zamudna gospodinjska opravila, ki jih počasi, a zanesljivo prevzemajo hišni roboti. Njihovo upravljanje je preprosto, s pritiskom na gumb ali s pametnim telefonom, delo pa lahko opravijo tudi takrat, ko nas ni doma. Razvoj hišnih robotov je v vzponu. S prihodom nove generacije brezžičnih omrežij pa bo njihovo upravljanje še bolj zanesljivo in hitrejše. Njihova prednost je predvsem v tem, da proizvajalci sledijo željam uporabnikov in jih vključujejo v razvoj.

O novostih na področju hišnih robotov, ki sesajo, pomivajo tla in čistijo okna, smo se pogovarjali s predstavniki iRobota, Vorwerka, Hobota in Electroluxa.

Boljša povezljivost robotskih sesalnikov

Robotski sesalnik je samohodna sesalna naprava, ki posesa določeno površino in se po opravljenem delu vrne v bazno postajo, kjer si napolni baterijo. Uporabnik ga upravlja s tipkami na napravi ali z aplikacijo za pametni telefon, s katero določi načrt čiščenja prostora, čas sesanja in druge možnosti. Pri delu se robotski sesalnik izogiba oviram, pohištvu, stenam in premaga tudi nižje ovire (prag, robovi preprog). S tipali se izogiba nepremagljivim oviram (stopnicam). Ker majhno, okroglo ali trikotno oziroma zaobljeno in ploščato ohišje ni dovolj veliko za močan motor, mu pri sesanju tal pomagajo gumijasti in/ali krtačni valji, ki dvigajo nesnago s tal. Za čiščenje ob steni ima eno ali več stranskih krtač, ki pometajo smeti proti krtačnim valjem.

Razvoj robotskih sesalnikov je usmerjen predvsem v boljšo povezljivost, so pojasnili v podjetjih iRobot in Electrolux. Naprava se mora odzivati na ukaze uporabnikov, da ji ti zaupajo, hkrati pa se bo morala povezovati z drugimi pametnimi napravami v stanovanju, da se bo pametni dom res lahko ponašal s tem laskavim nazivom.

»Povezljivost je pomembna funkcija, saj je idealni robotski sesalnik tisti, ki ga uporabnik lahko daljinsko upravlja in mu zaupa, da mu bo očistil stanovanje, ko bo sam imel druge opravke,« je pojasnil Jean-Jac­ques Blanc iz iRobota. Druga pomembna novost je izboljšano mapiranje prostorov. »Novi robotski sesalniki imajo boljše sposobnosti mapiranja celotnega nadstropja doma. Združujejo prilagodljivo navigacijo z uporabo kamer in nadzor prek oblaka,« so pojasnili v podjetju. Pri Electruluxu pa so kot novosti navedli pametno tehnologijo in povezljivost s pametnim telefonom, boljšo moč delovanja, »plezanje« čez manjše ovire in večjo krtačo z boljšim položajem. »Posebna 3D-tehnologija s kamero skenira prostor in zagotavlja učinkovitejše čiščenje, litij-­ionska baterija daljši čas delovanja, trikotna oblika pa temeljitejše čiščenje kotov in predelov ob steni,« so pojasnili.

Izzivov, s katerimi se srečujejo robotski sesalniki, je ogromno. Težave imajo pri premagovanju večjih ovir, sesanju gostih preprog, sesanju in zapletanju daljših las v krtače ... Na vse to so proizvajalci pozorni pri nadaljnjem razvoju. »Izboljšave so usmerjene v prepoznavanje vrste smeti oziroma preprek na poti čiščenja, še boljše mapiranje tal prostora s 3D-tehnologijo in izpopolnjevanje avtonomnega delovanja sesalnika. Hkrati razvijamo še zmogljivejšo baterijo, boljši filtrirni sistem, krtačke in motor,« so prihodnji razvoj napovedali na Electroluxu. Pri iRobotu so prepričani, da je glavni izziv večje zaupanje uporabnikov. »Da bodo verjeli, da bodo roboti opravili tisto, kar proizvajalci obljubljajo,« je pojasnil predstavnik podjetja Jean-Jacques Blanc.

Zmogljivejši robotski pomivalci tal

Robotski pomivalci tla poškropijo z vodo in nato obrišejo s krpo, ki jo imajo nameščeno na spodnji strani ohišja. Delujejo na podoben način kot sesalniki, le da zaradi svoje majhnosti (to pomeni, da je krpa manjša in se hitreje umaže) lahko pomijejo manjše površine. Primerni so za uporabo v kuhinji in kopalnici. Ker so na trgu krajši čas kot robotski sesalniki, se proizvajalci soočajo s številnimi izzivi, ki jih še čakajo pri razvoju. Pri iRobotu si prizadevajo za povečanje zmog­ljivosti, saj so sedanji aparati namenjeni za brisanje do 25 kvadratnih metrov površine in tiste uporabnike, ki jih potrebujejo zgolj za vzdrževanje že čistih trdih tal. Za čiščenje preprog robotski pomivalci niso primerni, zato proizvajalci iščejo druge rešitve. Pri Hobotu, na primer, razvijajo robotske sesalnike, ki tla razkužijo z UV-lučko. »Primerni so predvsem za tiste, ki se hočejo znebiti pršic ali bi radi razkužili preproge, če imajo doma hišne ljubljenčke,« je pojasnila Cvetka Potočnik iz podjetja Lic iz Trzina. Na trgu se pojavljajo tudi hišni roboti, ki združujejo suho sesanje in mokro brisanje tal. »Krpa na sesalniku posnema gibanje človeške roke, zato med delovanjem vibrira. Naprava je opremljena tudi z laserjem, ki ji pomaga pri boljšem mapiranju prostora,« je pojasnila Potočnikova. V nasprotju z robotskimi sesalniki pomivalci nimajo težav, če med delovanjem naletijo na lužo.

Pomivalci oken, ki preživijo izpad elektrike

Nizkoenergijske, pasivne in ničenergijske hiše se pogosto pasivno ogrevajo skozi velike okenske površine, katerih čistočo je treba redno vzdrževati, saj tako zagotovimo boljše izkoriščanje sončne toplote. Redno pomivanje si olajšamo z robotskim pomivalcem, ki je na delovno površino pritrjen z vakuumskim motorjem. »Giblje se s hitrostjo 2,4 kvadratnega metra na minuto,« je pojasnila Cvetka Potočnik. Ker za svoje delovanje potrebuje več energije, je s kablom priklopljen v električno vtičnico. Novejši modeli imajo vgrajeno baterijo, ki pri morebitnem izpadu električnega toka zadrži napravo na oknu še 20 minut. Za večjo varnost, sploh če robotskega pomivalca oken uporabljamo v višjih nadstropjih, ali če obstaja verjetnost, da ga bomo po končanem pomivanju pozabili pravočasno odstraniti, je dodana še varnostna vrv, ki jo privežemo nanj, drugi konec pa na notranjo stran okenskega okvirja.

Izzivi, s katerimi se srečujejo proizvajalci robotskih pomivalcev oken, so predvsem čiščenje večjih steklenih površin (tudi steklenih fasad) in uporaba čistil. »Za zdaj čistijo z vodo in kisom,« je pojasnila Cvetka Potočnik. Za uporabo čistil bodo novodobni pomivalci oken morali imeti vgrajen še poseben rezervoar zanje.

Kaj prinaša prihodnost

»Kot pri vseh gospodinjskih aparatih gre razvoj v smeri pametnega in povezljivega doma. Se pravi upravljanje in nadzor z aplikacijami za pametne telefone, povezanost s pametnim domom oziroma drugimi napravami v njem,« so pojasnili v Electroluxu. Pri iRobotu so prepričani, da bodo nekega dne roboti sami vedeli, kdaj je čas za čiščenje in kje je treba počistiti. »Eden bo posesal tla, drugi jih bo pomil, tretji bo poskrbel za druga gospodinjska opravila,« je napovedal Jean-Jac­ques Blanc. »Za industrijo robotike so to zelo zanimivi časi,« je še dodal. Po njegovem mnenju so pametni domovi zanimiv prostor in odpirajo nov trg, a bo treba odpraviti še kar precej težav. Vse naprave se namreč ne povezujejo med seboj, uporabnik pa dobi zgolj razdrobljen občutek pametnega doma.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE