Nevtralen okvir za življenje mlade družine

10. 7. 2018 | Besedilo: Aleksandra Zorko | Fotografije: arhiv biroja P PLUS arhitekti

odprta vrata, stanovanje za mlado družino, p plus arhitekti, primož boršič

Umirjena barvna shema, prijetni materiali in dobro izkoriščeni prostori ustvarjajo nevtralen okvir za bivanje mlade družine. K temu so pripomogle tako manjše spremembe tlorisa kot po meri narejeno pohištvo in skrbno izbrani materiali ter dobro sodelovanje z arhitekti iz biroja P PLUS arhitekti, ki so se podpisali pod zasnovo interierja.

!!galerija!!


Načrtovanja interierja novega doma se je dobro lotiti dobro premišljeno in s pomočjo arhitektov, ki znajo naše želje in potrebe umestiti na kvadraturo, ki jo imamo na vol­jo. Stanovanje mlade družine je z rojstvom otroka postalo pretesno. Zato so se odločili za nakup novega v novem stanovanjskem naselju v okolici Domžal, ki ima približno 120 kvadratnih metrov bivalne površine, pripada pa mu še 40 kvadratnih metrov zunanje terase. Tlorisna razporeditev prostorov je bila po besedah arhitekta Primoža Boršiča iz biroja P PLUS arhitekti že v osnovi dobra, saj je stanovanje razdeljeno na dnevni del s kuhinjo, jedilnico in dnevno sobo ter nočni del s tremi otroškimi sobami, glavno spalnico z garderobno sobo, tehničnim prostorom in dvema kopalnicama. A kljub temu so se odločili za nekaj sprememb. Na primer, povečali so dnevno sobo. Ta je bila po besedah sogovornika glede na velikost celotnega stanovanja dokaj skromno odmerjena, zato so sklenili, da se odrečejo eni otroški sobi. »Odstranitev stene in premik instalacij sta bila preprost poseg, saj je za to poskrbel izvajalec objekta, ki je takrat še opravljal zaključna dela. Prav tako smo lahko izbrali drugačen parket, ker prvotno predvideni še ni bil vgrajen. Pri kopalnicah pa smo bili prepozni, saj so bile že v celoti izvedene. Po tehtnem premisleku smo se odločili, da jih prav tako izdelamo na novo,« pojasnjuje Boršič spremembe in izboljšave tlorisa. Kopalnicam, kakor še pravi, so namenili veliko pozornosti. Za talno in stensko oblogo so izbrali keramične ploščice velikega formata v kombinaciji z mozaikom. Prha in kad imata po meri narejeno zasteklitev, ki hkrati določa mejo med mozaikom in keramičnimi ploščami. Sanitarna keramika je oblikovno usklajena, tudi armature so v temnem odtenku, tako da se ujemajo s temnejšimi barvami kopalnice. Omarice za kozmetiko, ki imajo vgrajeno osvetlitev, so narejene po meri.

Interier stanovanja je zasnovan sodobno, z izčiščenimi linijami ter ozkim naborom materialov in barv. Bela, siva, pastelno rož­nata in naravna barva lesa so odtenki, ki se ponovijo v vseh prostorih. »Uporabljene so nevtralne barve, ki so med seboj skrbno usklajene in izbrane le kot posamezni poudarki v prostoru. Menimo, da mora biti prostor nevtralen okvir za življenje, uporabnik pa ga sčasoma napolni z življenjem in svojim značajem,« poudarja arhitekt in dodaja, da so se z naročnikoma zelo dobro ujeli in ugotovili, da imajo podoben pogled na bivalno kulturo in estetiko. »Pomembno je, da se med projektantom in naročnikom ustvari konstruktiven dialog. Arhitekt mora seveda upoštevati želje naročnika, je pa prav tako pomembno, da naročnik prisluhne strokovnim argumentom pri usklajevanju zamisli,« še pojasnjuje Boršič.

Pečat naredi v stanovanju parket, ki je sicer nevtralen, vendar kakor pravi sogovornik, vnaša ravno prav topline, glede na to, da je pohištvo, ki je narejeno po meri, v sivih in belih odtenkih. »Drugačen tlak bi lahko dal stanovanju popolnoma drug značaj, enako velja za pohištvo. Materialnost je zasnovana celostno, torej tudi v odnosu do barvne sheme, osvetlitve in izbire tipskih izdelkov notranje opreme,« poudarja arhitekt.

Pomemben del zasnove interierja in arhitekture prostorov je tudi osvetlitev. Vsak prostor je v tem pogledu specifičen in vsako svetilo v njem ima svoj namen. »Osvetlitev delimo na funkcionalno in ambientalno. Oboje je neločljivo povezano z zasnovo interierja. Dobro načrtovana funkcionalna osvetlitev je načeloma neopazna, je pa pomembno, da v reprezentativnih prostorih predvidimo kakšen opaznejši kos z značajem. Ambientalna osvetlitev je integrirana v pohištvu, recimo v kuhinji in kopalnicah,« še pojasnjuje Boršič in dodaja, da so veliko pozornosti namenili temu, da stanovanje deluje kot usklajena celota, kar je morda še najtežje doseči.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE