Podelili nagrado in priznanja piranesi 2017

Na letošnjih Piranskih dnevih arhitekture so mednarodno nagrado piranesi 2017 podelili za kapelo Salgenreute v avstrijskem Krumbachu, ki so jo zasnovali Bernardo Bader Architekten. Žirija je v soboto v razstavnem prostoru Monfort podelila še dve mednarodni priznanji piranesi in študentsko priznanje piranesi.

"Zdi se, da objekt obdajata posebna atmosfera in tišina. Zmagovalna rešitev je skupek arhitekture, uspešnega sodelovanja z lokalnim obrtništvom in razumevanja lesa kot materiala. Celota stremi k popolnosti oblike in prostora, pri tem pa ne  zanemari konceptualnega vidika duhovnosti, narave, svetlobe," je o zmagovalnem projektu zapisala mednarodna žirija, ki jo tradicionalno sestavljajo predavatelji PDA. Tokrat so to bili predsednik žirije Sami Rintala, Emilio Caravatti, Hans Gangoly, Irene Kristiner, Jaume Mayol, Irene Pérez, Robert Potokar, Branko Silađin, Manuel Aires Mateus.

Mednarodno priznanje piranesi so podelili za Novo družabno hišo v Caltronu v Italiji biroju Mirko Franzoso Architects. Žirijo je projekt prepričal, ker je skladen s krajino, v katero je umeščen in je primer uspešne uporabe lesa v sodobni arhitekturi. Žirijo je, kot so zapisali, prav tako prepričala izpostavljena lesena struktura ter odnos med tlorisno ureditvijo in fasadno kompozicijo objekta.

Mednarodno priznanje piranesi so prejeli tudi arhitekti Feld72 Architekten za vrtec Niederolang v Olangu v Italiji. Žirijo je prepričalo merilo objekta v odnosu do okolice. "Stavba nudi varno zatočišče otrokom. Zunanji prostor uspešno uporabi kot podaljšek arhitekture, so zapisali v svoji utemeljitvi.

Študentsko priznanje piranesi 2017 pa je prejel hrvaški projekt Floating Pool Parasite, ki so ga zasnovali študenti Robert Barbir, Nika Bralić, Ivana Brzović in Ivan Bulijan ter mentorji prof. Mateo Biluš, doc. Vedran Duplančić in doc. Zorana Protić s fakultete za arhitekturo iz Zagreba.

Žirija je bila naklonjena projektu, ki rešuje lokalne urbanistične probleme v Evropi z optimističnim pogledom v prihodnost. "Nagrajeni projekt uporablja industrijske elemente v post-industrijski krajini kot orodje za preoblikovanje človekovega okolja," so zapisali v utemeljitvi.

Na letošnjo razstavo piranesi je prispelo 59 projektov, 35 projektov so izbrali nacionalni selektorji osmih evropskih držav, 24 študentskih projektov so izbrali selektorji z 12 evropskih arhitekturnih fakultet.

Za nagrado piranesi so prvič podelili novo stekleno skulpturo, ki jo je oblikovala študentka arhitekture Ajda Racman. Ta je zmagala na študentskem natečaju, ki sta ga na pobudo organizacijskega odbora PDA organizirali Galerija Dessa in ALUO, na njem pa so sodelovali študenti arhitekture in likovne akademije. Stekleno skulpturo so izdelali v Steklarni Rogaška.

Vsak nagrajenec je od pokrovitelja podjetja Rex Kralj prejel tudi izdelek najbolj znanega slovenskega oblikovalca Nika Kralja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE