Arhitekturni dialog: Odprto, zaprto za tri družinske člane

7. 2. 2013 | Besedilo: Tadej Podakar, študent Fakultete za arhitekturo Univerze v Ljubljani

arhitekturni dialog, podstrešno stanovanje

Naročnica želi v hiši staršev, iz 30. let prejšnjega stoletja, urediti prijetno in funkcionalno podstrešno stanovanje zase in za dva otroka. Pri urejanju ni bilo posebnih omejitev, razen tega, da stoji hiša v starem delu vasi, kjer volumenske spremembe strehe (frčade) niso dovoljene.

Ustvarili naj bi odprt, enoten in funkcionalen dom, kjer so prostori samostojni, a hkrati del večjega skupnega prostora, ki ob današnjem hitrem tempu življenja zbližuje družinske člane. Na podstrešje se dostopa iz skupne predsobe v pritličju, kjer so predvidena drsna vrata, ki bi zadržala vdor hladnega zraka v stanovanje. Desno, takoj po prihodu v mansardo, je ozek prostor s stenskim oknom, kjer je zasnovana garderoba za vse družinske člane z utilitjem ter kopalnica z ločeno toaleto. Od tod naprej je prostor skoraj povsem odprt. Spalnice so postavljene na severno stran, dnevni bivalni del pa je orien tiran južno, da skozi strešna okna ujame čim več naravne svetlobe. Otroški sobi in spalnica so na majhni površini urejene s kar najmanj pohištva in z naravno osvetlitvijo. Majhne sobe se v trenutku, ko zložimo pomične stene med njimi, odprejo. Na tej stopnji se spalni del na široko odpre, poveže z dnevnim in tvori velik odprt prostor, ki zbližuje družinske člane, kljub različnim opravilom.

Bivalni del (kabinet, dnevni prostor in jedilnica) povezuje v najnižji podstrešni del vgrajena omara. Dnevni prostor in jedilnico navidezno ločuje lesena pregrada, ki je hkrati stojalo za televizor oziroma jedilno mizo. Delovni elementi kuhinje sledijo vzhodni steni, kjer eno od dveh stenskih oken v prostor prinaša jutranje sonce. Prostor je oblikovan tako, da ohranja strešno konstrukcijo (sohe, grede in roke) vidno, saj te navidezno ločijo nekatere prostore glede na vsebino in način uporabe, hkrati pa ustvarjajo prijetnejši ambient in domačnost podstrešnega stanovanja.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE