Krastača v vrtu dobrodošla

23. 9. 2013 | Besedilo: Julijana Bavčar

krastače

Če naš vrt pogosto obišče krastača ali si ga celo izbere za svoje bivališče, se tega lahko veselimo. Sodi namreč med nakoristnejše vrtne živali, saj se prehranjuje s polži brez hišice, raznimi ogrci in žuželkami. Ena sama krastača v vrtu lahko obvlada število rdečih lazarjev na vrtu tako, da ne presegajo meje škodljivosti. Krastače se ogibajo vrtov, v katerih uporabljamo kemična pomagala, saj imajo zelo občutljivo kožo.

Navadna krastača (Bufo bufo) ni izbirčna glede svojega življenjskega okolja. Večino leta preživi na kopnem, v gozdovih ali grmiščih, ustreza ji vlažno okolje, v času odlaganja jajc pa se odpravi iskat vodo, zato je velika prednost, če imamo na vrtu ali v soseščini vodni motiov. Mrest z jajci v mlakah odloži na stebla vodnega rastlinja. V vodi živijo le njeni paglavci, ki se izležejo v kakih dveh tednih. Konec poletja se kot nekajcentimetrske krastačice množično selijo na kopno. Dočakajo tudio 20 let.

Krastače lahko barvo kože prilagajajo barvi okolice, ponavadi pa je hrbet temno rjave do rumeno rjave ali rdečkasto rjave barve, včasih z neizrazitim temnejšim vzorcem. Za ušesi imajo posebne žleze, iz katerih v nevarnosti brizgnjego izloček, ki lahko omrtviči manjšega napadalca. Za človeka ta ni nevaren, ob morebitnem stiku s sluznicami pa lahko povzroči pekoč občutek. Krastače človekova bližina ne moti, ne marajo pa nadlegovanja, zato jih v vrtu pustimo pri miru in jim namenimo malo bolj zaraščen del. Zavetišče si bo poiskala v kakšni kamniti luknji, lahko pa ji ga uredimo sami. V tujini celo prodajajo krastačje hišice, ki jih vrtnarji pozimi nameščajo v garaže ali kleti, kjer krastače prezimijo.

Krastača se iz dnevnega kopenskega skrivališča na lov odpravi zvečer, pri čemer se pogosto giblje po istem terenu. Ker ima zadnje krake precej kratke, je v primerjavi z žabo slaba skakalka, večinoma hodi, vmes pa se zaganja s kratkimi poskoki. Več plena nalovi samica, ki je za tretjino večja od samcev, ti pa imajo močnejši prednji par nog, ki jim pride najbolj prav pri parjenju. V populaciji krastač je namreč veliko več samcev in v boju za samico se je močno oklenejo, da bi imeli prenost pred konkurenco.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE