Evropski med brez označb cvetnega prahu z GSO

20. 1. 2014 | Besedilo: Julijana Bavčar

med, varna hrana, gensko spremenjene rastline, evropski parlament

Evropski parlament je sprejel ureditev, po kateri čebelarjem in trgovcem medu ne bo treba označevati, da vsebuje cvetni prah iz gensko spremenjenih rastlin. S tem so zavrnili stališče odbora evropskega parlamenta za okolje, javno zdravje in varnost hrane, da bi bilo jasno označevanje potrebno.

Evropa uvozi okoli 40 odstotkov medu, velik del prav z območij, kjer rastejo gensko spremenjene poljščine, največ iz Mehike in Argentine. Največja proizvajalka medu v Evropi pa je Španija, država, kjer za zdaj pridelajo največji delež gensko spremenjene koruze v Uniji.

Cvetni prah namreč velja za naravni 'sestavni del medu' (ne pa 'sestavino'), kot je odločilo evropsko sodišče, iz te razlike v pravni fotmulaciji pa izhaja, da tega 'sestavnega dela medu' ni treba posebej označiti, če ne doseže 0,9-odstotnega deleža. Ker po mnenju prehranskih strokovnjakov v medu cvetnega prahu ni nikoli več kot 0,5-odstotka, to pomeni, da kupci na cvetni prah, ki so ga čebele nabrale na gensko spremenjenih poljščinah, ne bodo opozorjeni.

Sprejetemu predlogu so nasprotovali tudi vsi slovenski poslanci v evropskem parlamentu. Slovenija načeloma nasprotuje gensko spremenjenim organizmom (GSO), takšno je tudi stališče ministrstva za kmetijstvo in okolje. Zato Čebelarska zveza Slovenije poudarja, da med, pridelan v Sloveniji, ne more vsebovati cvetnega prahu GSO. Za kupce so zagotovilo o izvoru certificirana geografska označba Slovenski med, sprejeta na ravni EU, in certificirana medova Kraški in Kočevski gozdni med. Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo se od preostalega medu, ki se proizvede v Sloveniji, razlikuje po še strožjih kriterijih kakovosti, strožjem nadzoru in znanim poreklom.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE