10. maj - svetovni dan ptic selivk

10. 5. 2016 | Besedilo: K. Ž./STA

ptice selivke, lastovke, svetovni dan ptic selivk

Letošnji svetovni dan ptic selivk, ki ga obeležujemo danes, želi poudariti pomen osveščanja in potrebo po kazenskem pregonu, da bi zaščitili ptice selivke na njihovi celotni selitveni poti. Letošnja vodilna tema je namreč '...in ko nebo utihne? Ustavite nezakonito ubijanje, ulov in trgovino'.

Vsako jesen se več milijonov izmed okoli 450 evropskih vrst ptic odpravi čez Sredozemlje prezimovat v toplejšo Afriko. Spomladi se jih v Evropo vrne mnogo manj. Kar 25 milijonov se jih ne vrne v evropska gnezda, ampak jih po podatkih organizacije BirdLife International konča svojo pot v mrežah, pasteh ali pod streli pušk divjih lovcev.

Sekretariat mednarodnega sporazuma o ohranjanju afriško-evrazijskih selitvenih vodnih ptic, ki si skupaj z državami podpisnicami tega sporazuma prizadeva za zmanjšanje nezakonitega ulova, opozarja prav na te razmere.

Egipt, Italija, Sirija, Libanon, Ciper, Grčija, Francija, Hrvaška, Libija in Albanija so države ob Sredozemlju, ki pticam selivkam najpogosteje strežejo po življenju. Med njimi so posebej izpostavili dvajset območij, kjer vsako leto nezakonito polovijo ali pobijejo od osem do 11 milijonov ptic. Večinoma za hrano, nekaj za prodajo, drugo pa za šport in zabavo. Teh dvajset območij je na ozemlju Cipra, v Egiptu, Libanonu in v Siriji.

Za ptice najbolj nevaren naj bi bil Egipt, kjer po različnih ocenah vsako leto umre od tri to 11 milijonov ptic selivk. Po številu nezakonito ulovljenih ali pomorjenih ptic na kvadratni kilometer ozemlja pa prednjači Malta, ki sicer ni na seznamu desetih za ptice selivke najnevarnejših držav. Tam na leto na enem kvadratnem kilometru polovijo od 18 do 667 ptic.

Na ministrstvu za okolje in prostor opozarjajo, da nezakonite dejavnosti ne vplivajo samo na populacije ptic, temveč škodujejo družbi na splošno, našemu obstoju in naravnim virom. Varovanje okolja, kmetijstvo in turizem imajo škodo zaradi njihovih negativnih vplivov.

Medtem pa so drugje po svetu te nezakonite dejavnosti splošno družbeno sprejete in še naprej ostajajo nespremenjene. Na nacionalni in lokalni ravni sta odkrivanje in pregon najpomembnejša dejavnika za zaščito ptic selivk in to ne samo na enem mestu, temveč na njihovi celotni selitveni poti.

Slovenija je med državami z urejeno zakonodajo in njenim izvajanjem. Sodimo med države z najmanjšim številom lovnih vrst ptic (šest), od teh ni nobena selivka na večje razdalje. Tudi pri izvajanju zakonodaje ne beležimo večjega števila kršitev. S strani inšpekcije je bilo za protizakonit lov, zadrževanje ptic v ujetništvu ali uničevanje njihovih gnezd v zadnjih petih letih skupaj obravnavanih 19 utemeljenih prijav.

Obenem pa je Slovenija tranzitna država za trgovino s pticami, ujetimi ali ustreljenimi na Balkanu, ki so namenjene v zahodne države. V preteklosti so slovenski organi nadzora izvedli več odmevnih akcij in ob dobrem sodelovanju pristojnih organov odkrili več kaznivih dejanj tihotapljenja zavarovanih vrst ptic, ki so jih izvajale organizirane mednarodne združbe.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE